75hz-es monitor laggol 60fps-en

Csodálod, közbe nem csodálod, lehet megoldja lehet nem.
Olvass utána mi az a G-Sync és freesync, és hogy mire találták ki.

Olyan gyönyörűen leírtad az FPS lagg fogalmát :smiley:

Köszi! A merevlemez valóban 5400RPM-es, viszont nem 1TB-os, hanem van egy 750-es, es egy 250-es. Szóval ha a 250-es helyett szereznék bele egy 250-es SSD-t az instant fixálni minden ilyen problémát? Egyébként kipróbáltam amiket írtál és lekorlátoztam in game 60fps-re magam. A monitor még mindig 75Hz-re van állítva és nem akadt egyáltalán, nyilván éreztem hogy 60Hz de nem folyt szét a kép :smiley:. Még csak off stream teszteltem, eddig úgy néz ki működik, szóval ezer hála! :smiley: És ha streamben is ilyen lesz akkor mehetek végre lag mentesen Rankedezni a nézőknek :open_mouth: Mégegyszer köszi! :slight_smile:

Feltétlen nem kell 60 fps cap-et belőni, lényeg hogy a V-sync mindig off legyen, ugyan is az megfelezgeti az fps-ed azonnal ahogy beesel a max képfrissítésed alá, hogy szinkronban tudjon kitolni képkockát, kvázi csak minden 2. frissítésre húz be egyet, ami már teljes egészében renderelt.

Így ha a 75Hz-es monitorodon nem éred el a 75 fps-t mondjuk csak 69-et, akkor abból máris a 75 fele lesz valahol 37-38 körül amit nyilván már zavaróan alacsonynak érzel, nem csak a nyilvánvalóan alacsony fps szám miatt hanem a frame “váratás” miatt bemutatott plusz input lag miatt is.

Tudom mi az a V-Sync és nem, nincs bekapcsolva :slight_smile:

Leginkább ez szokott olyan tüneteket okozni amiket eredetileg írtál. Más esetben, ha v-sync nélkül is ekkorákat zuhan (és a rendszer egyébként rendben van) akkor sokat tweakelni nem lehet, amit @Xeno írt hozhat egy pár %-ot, de általában nem számottevő.
Azzal, hogy korlátozod az fps-ed 60-ra teljesítményt nem nyersz, max a drop maga nem lesz akkora és kevéssé érzed a játékott “szétesettnek”.

Hát ez atom pixeles. Nem csak a játék a webcam kép is. Bitrate mennyire van állítva?

Tippnek még jó lehet ha visszamész vga driver verzióban az utolsó “stabil”-ra. Meg azt hiszem a héten vagy múlthéten olvastam, hogy nőt az fn gépigénye.

Nem, az FPS lag és a screen tearing teljesen más, bár adott esetben összefügghetnek. Amit Xeno írt, az bizony a screen tearing, és az adaptive sync technológiák erre nyújtanak megoldást.

De ha leírod mire gondolsz fps lag alatt, máris tisztább a kép.

LoL :rofl:

1. Teljesen m1 minek hívjuk lehet laggként érzékelni mind a kettőt.
  2. Ha én kikapcsolom a g-syncet és van 144fps helyett 60 (Egyébként ilyen gyakran előfordul), akkor úgy fogom érezni h szar. Bekapcsolom és voálá tökéletes, ezt lehet évekig magyarázni mi miért hogy.
    Jelen esetben meg persze h érdemes kikapcsolni, hiszen a laptop nem támogatja.

1. Nagyon nem mindegy, mert a screen tearing nem okoz késést, így lagnak sem tekinthető.
  2. Ezt elhiszem, mert pont erre való az adaptive sync technológia, de megint csak semmi köze a laghoz.

Ha a laptop nem támogatja, teljesen mindegy hogy a monitoron be van e kapcsolva vagy sem, mivel semmit nem csinál ilyenkor.

Nyilván azért látod pixelesnek mert gépről nézed, full screenben, a stream pedig 720p. A webkamnek semmi baja, most vásároltam két hete, Logitech C922. Telefonról nézve elég élvezhető. 3000-es a bitrate mivel elég gyenge az internetem nem tudok magamnak jobbat megengedni. Jelenleg is egesz nyáron diákmelón dolgozok hogy tudjak jobb gépet venni majd. Megértem hogy te a 1080p 60fps TheVR streamekhez vagy szokva, de én hozzájuk képest igen kezdő vagyok :slight_smile:

Böngésző módban néztem. A 720p nem kifogás, kodiakot is néztem 55" 4k tv-n mikor még 720p60-al streamelt és nem volt pixeles de ez most lényegtelen.

A legutolsó stabil drivert rakd fel ami a 9-es szériához készült az is sokat segíthet. Pl 10-es szeriánál az utolsó a 39x.xx volt, az utána lévők csak rontanak a kártyák teljesítményén.

Az igazi probléma a 3000 bitrate és az hogy videókártyáról streamelek.

A gsync és freesync nem hivatott megakadájozni a hz/fps különbségből fakadó apró kép ugrálást?

Mert ezek eltéréséből én inkább a nem folyamatos mozgóképet tapasztalom, mintsem a tearinget.

Mi lenne a “nem folyamatos” mozgókép?

A g-/freesync a hz-fps különbség közti csíkozást/stutteringet hivatott eltusolni, azok eltéréséből kép “ugrálás” nem keletkezik. Ha nincs adaptív sync akkor monitor szimplán rá fog húzni egy nem egészen kirenderelt képet a következőre(előzőre) ami vízszintes vonalban eltérést mutathat, így “csíkoz”.

Ha te “nem folyamatos”, akár laggos (30 fps alatti) képet tapasztalsz, az inkább alacsony fps tünet, aminek semmi köze a g-/freesynchez. Ha a gpu-d egész egyszerűen annyit tud kitolni magából és a te szemednek az már nem folyamatos akkor teljesen mindegy, hogy van e bármilyen adaptív sync. Az éppen csak annyiért felel, hogy ne legyen tearing/stuttering a képen.

Nem ez a probléma. 75 fps-em az esetek 97 szazalekaban megvan. Viszont előfordul hogy lemegy 60-65 környékére, amit valamiért nem érzek jónak, ha gyors mozdulatokat akarok csinálni a játékban, egyszerűen úgy érzem mintha ilyen 15-re droppolna, pedig 60 alá nem megy, egyfolytába figyelem a mutatót. Lehet csak el van szokva a szemem a 60Hz/fps-től és azért érzem ilyennek, de én úgy voltam vele hogy max kevésbé lesz folyamatos ha nincs meg az adott fps.

Nem fps-ből fakadó szaggatásra gondolok. 60hz-es monitoron vsync-el stabil 60 fps-el teljesen sima a mozgás, erre értettem azt hogy folyamatos. Ha beesik 60 alá, akárcsak 57-58, akkor ugrik a kép. Pl ahogy mész előre, ha a kép szélét nézed jobban észrevehető. De pl ha 60hz-es monitoron 120 fps-el játszol az is folyamatos hatást kelt, mert fixen 2 képkocka jut egy képfrissítésre. De amúgy a stabil 30 fps is (pl nfs run) szintén folyamatos hatást kelt, max az egy kicsit lassabbnak érződik, de nem ugrik a mozgás. Ebben az esetben ugye 2 képfrissítési ciklusra jut egy képkocka.

Na szóval erre a jelenségre gondoltam. Engem eléggé zavarni tud ha nincs szinkronban az fps a hz-el, így mindig használok vsyncet, és ennek nem a screentearing a hibajelensége.

Szóval a kérdés arra irányúlt, hogy a gsync/freesync inkább a screentearinget hivatott egyes esetekben megszüntetni, vagy ahogy én tudom a fentett említett szinkronizációs különbséget, mellyel a monitor képfrissítésének a sebességét az aktuális fps-hez szinkronizálja.

Ez egyébként masszív frame timre dropnak hangzik. Csak streamelés közben jön elő? Ezt Afterburnerrel/Rivatunerrel tudod figyelni, mert épp lehet hogy a sarokban mutat neked egy 60 körül átlagot, de pl egy cpu spike miatt kapsz egy +xx ms-os frametime-ot és emiatt !főleg a hirtelen mozdulat egy örökkévalóságnak’ tűnik.

@thottee87

Hogy mondjam, az aktuális fps és monitor képfrissítésének eltérése az ok, a screentearing a tünet és az adaptive(g-/free)sync a megoldás (de csak erre a tünetre).

A v-snycel bár simának tűnik a kép de iszonyat az input lag, ami kvázi minden kompetitív FPS játékot ellehetetlenít. Amikor meg azt tapasztalod, hogy 60-ról 57-58-ra esik az fps-ed v-syncel akkor az azonnal megvágja(lockolja) 30-ra, ez a szándékos drop esetleg okozhat hasonló jelenséget mint amit mondasz, őszintén nem emlékszem ilyenre, bár elég rég fordulhatott elő nálam pont ez a szitu, de valahogy rápróbálok ha sikerül pont így előidézni.

Igen, leginkább streamelés közben érződik, bár akkor értelemszerűen kevesebb fps-em van, így többször megy 75 alá. Off stream 60-al is el tudnék gamelni akár, olyankor fele annyira sem érzem darabosnak.

Sose tapasztaltam screentearinget windows alatt. Sose. Linux alatt láttam már. Az általam leírt jelenség nem screentearing, de szerintem ugyanaz ami a topik készítőjét is zavarja. Sokan észre sem veszik, nem is értem. Ez természetesen akkor is előjön ha 85fps-el játszol egy 60/75 hz-es monitoron, mert a gpu által kirajzolt képkockák száma nincs szinkronba időzítve a monitor által megjelenített képek számával.