A RAM kihasználtsága magas?

Sziasztok, tudom elég béna a cim, de jobb nem jutott eszembe.

A problémám lényege az lenne, hogy a 8gb (7,8) ramombol ha csak a pl. a google meg a hatterben pár dolog fut, már 60%-on használja a ramot, resource monitorban is irja, hogy 4-5gb ot használ de task managerben vagy RAMmapben ebből csak olyan 1,5-2gb látszik.
Hova tűnik ilyenkor 2-3gb RAM?

Pontos választ én sem tudok írni de a Chrome eleve RAM igényes.
Nálam 3 oldal van megnyitva ősz visz és megy 4 GB jelenleg és kb 2 GB alap amit a rendszer használ gondolom.

Nem tudom milyen OPrendszered van, de a Win10 pl alapból elzabál 1,5-2gb -ot, a chrome olyan 1-et, esetleg 2-őt. Tény, hogy ekkora ram használat rendellenesnek mondtható, de én ennél többet nem tudok mondani.
(Én 4gb DDR2 -vel szenvedek, régebb win10 volt, de már nagyon nem bírta a gépállat… most win7-el megy, és így még elvan, de tény, hogy kevés az a 4gb számomra. XD :smiley: )
Megidézzük @sutyomatic -ot, ő ott van ilyen anomáliák témában, még @meteoric87 tudhat segíteni.

Gyorsítótárazva van egy csomó cuccos amit sűrűbben használsz, nyitsz meg, így reszponzívabb a gép. Ha elindítasz valami nagyobb igényűt, akkor kihajítja a cache tartalmát.

Zöld ami effektíve meg is van nyitva és használatban van, Kék ami gyorsító tárazva van (de felszabadítható), a Világoskék meg ami ténylegesen “üres”. Plusz még van hozzá némi swap file.

Illetve ha van SSD-d memória cache-es gyorsítással, Samsung-nál Rapid mód, Crucial-nál momentum cache, vagy egyéb RAM disk megoldás az is le vesz a használható mennyiségből. De ugyan ide sorolható az Integrált GPU.

Köszönöm mindenkinek a válaszokat, de sajnos nem voltam elég egyértelmű.
A RAM problémám kb. a legutobbi windows frissités óta van
pl.: GTA V 2,5GB
kevés háttérben futó program (discord, steam) max 0,5 gb
ilyenkor 95%on megy a ram, a rendszer elvesz majdnem 4,5gb ot, ami azért elég sok.
1 hónapja még nem volt ilyen problémám, a GTA V is gond nélkül futott, a háttérben akár böngészhettem volna több ablakban is.
Lehet-e ezzel valamit kezdeni?
Mármint lehet e a rendszernek a ram használatát csökkenteni?

Nézd meg milyen processek eszik a RAM-ot. Ha valami gyanúsat látsz, akkor futtas lesz egy MalwareBytes-ot.
Ha beraksz egy komplett process listet, akkor többet tudunk. De ha korábban nem volt ilyen problémád, akkor vagy olyan szoftver fut a háttérben ami nem rég került fel és eszi a memóriát, vagy valami olyan megy amiről nem tudsz… Egyéb esetben esetleg még lehet általad végre hajtót valamilyen OS vagy egyéb szofton végrehajtott válatoztatás, de ezt így táv gyógyításban elég nehéz szűrni.

Mennyi vírusírtó van telepítve? Win 10 alatt elegendő a Defender, attól a McAffe-től pláne megszabadulnék, annyit sem ér, mint egy lyukas zokni…
Meg játék közben fut a Chrome? Remélem, még streamelsz is :smiley: Felesleges a játék mellett bármi terhelőt futtatni, kivéve, ha van szabad kapacitásod mondjuk a céged ügyeit intézni, miközben nagyban megy a heist :smiley:

én úgy látom, hogy a megfejtés a kép resource monitor-os oldalán van a “committed memory” oszlopban … a GTA aktívan 2,5-et használ, de 6,5 van neki dedikáltan lefoglalva … 4 gigát valamiért elsikkaszt a GTA, de hogy ez rendben van vagy sincs nem tudom megmondani, sose volt a gépemen GTA

Sajnos nincs igazad a Windows visz el túl sok ramot.

Commit nem effektív memoria használat, ez csak egy foglalás, ráadásul nem csak a RAM-ból, de a PageFile-ból is. Az alkalmazások nem feltétlenül fogják ezt kihasználni. Commited memory lehet több is 1-1 alkalmazásnál, mint a rendelkezésre álló RAM.

Hogy a gép memoria igénye miért növekedett meg a frissítés óta, ez jó kérdés, addig nem foglalkoznék vele, amíg nem okoz látható problémát. Win 10-ben a memoria kezelés elég jól meg van csinálva, cache-el mindent, stb. Ha gond adódik, egy reinstallt vagy RAM bővítést kilátásba helyeznék, egyik tuti megoldja, a másik nem biztos :slight_smile:

jogos … a commited-ben a pagefile is benne van
@tonypro02 egy process explorer sokat segíthetne a dolgon, mert így egy képernyőnyi szelet egy ekkora listából nem sok …
ugyan akkor én is azt tudnám mondani, hogy a w10 memória kezelése kifejezetten jó, munkahelyi gépemen napi 8 órában 80% fölötti memória használattal dolgozok és SSD-vel amég a proci nem pörög ki addig röccenés mentesen megy minden

Van bármilyen élménybeli hátrány amit érzékelsz?
Előfordul hogy a win 10-nek változik hogy mennyi RAM-ot eszik, legalábbis látszólag. Az hogy majdnem a fele le van foglalva az nagyjából általános, legalábbis tapasztalatom szerint. Mindaddig míg nincs hatása a használatra addig nem kell vele foglalkozni. ha nincs elegendő memória akkor a windows nem fog lefoglalni magának annyit, de addig amíg van miből, addig annyit fog használni aminnyit jónak lát.
Nálam a 16GB-ból változóan 5-7 GB-ot szokott lefoglalni üresjáratban.
Plusz amit nem látunk itt hogy mennyi háttérben futó folyamat van. Steam, Uplay, Battle.net, Origin, GoG kliens, Discord, stb…
Ezek is nyilván foglalnak le.
A Cortana alapján valószínűsítem hogy a rendszer funkciók többsége is be van kapcsolva.
A McAfee nem sokat oszt vagy szoroz ebből a szempontból, de igazából teljesen felesleges.

Mindent összevetve én azt mondom hogy ez nagyjából normális, amennyiben nem okoz erezhető teljesítmény csökkenést…

Nem írtam volna fórumra, ha nem okozna problémát. A GTA5, ha renderelnie kene, akkor kifogy a ramból és elkezd szaggatni.

@SalaysHUN már megírta a megoldást. Nírj ki mindent játék közben és nem kellenek a vírusírtók.

Sokszor megoldás lehet erőforrás felszabadítása gyanánt, ha nem futtatsz minden sz*rt a háttérben, miközben úgyis a játékkal foglalkozol (régen legalábbis így volt). Még ha streamelsz és egy másik monitoron megy a kontrol, akkor megértem, minek kell böngésző, de arra a célra sem a Chrome-ot használnám, hacsak nincs ~32GB ramom.
Amúgy esélyes, hogy el se olvasta, amit írtam, olyan buzgón keresi a megoldást :joy:

Te megnézted a második képet amit feltöltöttem? Jó lenne ha nem beszòlnál, hanem segíteni próbálnál mint egy normális ember. Ha nem tudsz, az se baj, de legalább ne szólj.
A chrome nélkül is kifogy a jatek a rambol, nem azon a párszáz megán múlik. Egyébként sem szokott futni játék közben, csak a screenshotot akartam egyből feltölteni.

A McAfeet letöröltem, de mint már azt írtam másnak is nem azon a párszáz megán múlik.
Most egy windows újratelepítéssel próbálkozom😓.

Esetleg azt is megnézheted, hogy friss indításnál mennyi a szabad memóriád, majd egy fél óra múlva ismét.
Esetleg drivereket is frissíthetsz akár egy driverboosterrel.
Olvastam olyanról, hogy egy “hibás” driver is okozhat memory leaket.

Köszi,
Most csináltam egy windows reinstallt, már töltöm le a gtat, szoval holnap kiderül.