Akvárium

Sziasztok!
Van egy 50L akváriumom és szeretném normálisan kialakítani és ebbe szeretnék segítséget kérni.
Az volt a legnagyobb baj ,hogy mindig hamar koszolódott. (Szivacsos 2-3x akkora akváriumi szűrő volt benne).
Most szeretném növényekkel meg pár kisebb halalbenépesíteni(10db).
Az lenne a kérdésem ,hogy miket érdemes bele rakni meg? Meg előkészíteni.

Én azt javaslom, hogy ne ölj bele sok pénzt a növényekbe kezdő akvaristaként.
Sok növénynek jó minőségű fénycső, legalább 12 óra megvilágítás és co2 bevitel is ajánlott.
Koszolódásra annyi tippet mondanék, hogy apró szemű aljzatot használj, kerüld a túletetést, ügyelj a részleges vízcserékre, és azokat a holtpontokat, ahová a szűrő vízáramlata nem ér, az ott lerakódott koszt szívd fel erre való tömlővel (lehetőleg olyannal, amit nem szájjal kell megszívni).
A szűrőt is megfelelően kell kiválasztani, passzoljon az akvárium méretéhez.
Ha csak szimpla szivacsos szűrőt veszel, legyen lehetőleg apróbb szemcsés.
A szivacsot is ha tisztítod kb 3 hetente, csak nyomkodd ki jól, jöjjön le a retek, de túlzásba nem kell esni, mert azon is megtelepednek olyan baktériumok, amik segítik a víz termeszetes tisztítását és lebontó folyamatokat végeznek.

Fenék tisztításában segíthetnek még a coridorasok, meg a torecatum harcsák is, vagy egyéb fenékközeli halak.

Egy kis infó a co2 hasznosságáról.

Kösszi :slight_smile: sokat segítettek :stuck_out_tongue:
Most az elhatározás ,hogy veszek CO-t meg külső szűrőt aljzat meg növények :smiley:.
De még elrendezés beli gondok vannak mert nincs elképzelésem ,hogy akarom elrendezni :smiley:
Halaknál egyenlőre ami meg fogott az a sziámi harcoshal pár nőstényel mellé neon vagy valami apróbb hal meg garnéla az aljára :smiley:

Amúgy vannak low tech növények is, ami nem igényel mindenképp CO2-t, vagy über világítást, de ezek persze lassabban nőnek.
Co-nál nagyon kell figyelni az adagolásra, először keveset, és szép lassan emelni csak a dózist a megfelelő mennyiségig, mert simán kinyírhatod a halakat vele anélkül, hogy szódavizet csinálnál.
https://www.greenaqua.hu/hu/noveny.html
Itt nézelődj növényekkel kapcsolatban, már csak azért, mert rengeteg infót írnak róluk, hogy mik a jellemzőik és igényeik.
Elrendezés szempontjából értelemszerűen elölre a kisebb növények és fokozatosan nagyobbak hátra, ügyelve arra, hogy legyen elég úszóterük a halaknak.
Növényes aksikban jól mutatnak az ilyen ágas-bogas uszadékfa jellegű fák, persze nem a dunából szedett, hanem direkt akváriumba való, de nem jut eszembe a nevük. Ezekre damillal lehet erősíteni különböző mohákat, amik utána szépen be tudják nőni (java moss, flame moss, christmas moss, amik szebbek).
Célszerű nagyjából középtájt elhejezni valami szép, mutatós dolgot, ami arányaiban megfelelő.
Én spec kerülöm erre a célra a mű cuccokat (mini kastély meg a hasonló bóvlik), egyszer mondjuk nekem is volt, kaptam anyámtól, kénytelen voltam betenni :smiley:

Sajna most nincs akváriumom, de idén szeretnék.
Egy két képem maradt még kezdő koromból időrendi sorrendben, utána már nemigen fotóztam :smiley:

Milyen élénk színek főleg az utolsó(bár a kék nem jön be :slight_smile: ) Mivel vannak megvilágítva? ( Bocs ha leírtad már, nem olvastam végig )

Hát meg nem mondom neked :smiley:
Ezek a képek 2000, 2005 és 2007 ben készültek, szal nem tegnap és az aksi már nincs meg. Azt tudom, hogy 1db 20 wattos körüli fénycső volt, direkt akváriumhoz való.