AMD ZENkert - Ryzen kibeszélő

Felkerültek az infók a hivatalos oldalra is:

https://www.amd.com/en/products/specifications/processors/11781,11756,11761,11766,11771

Amit éredmes kiemelni, hogy valószínűleg tovább javítottak a memóriakezelésen is, így mindegyik hivatalosan is támogatja a 3200mhz-et (a korábbiak többségénél alacsonyabb órajel volt megadva mint “garantáltan támogatott”), valamint hogy a 3900X azonos hűtővel jön mint a 3800X (olyan szempontból nem meglepő hogy azonos a TDP-jük). Ezzel együtt ha jön 16 magos modell, akkor arra vagy új gyári hűtő kerül, vagy hűtő nélkül lesz kapható.

Személyes véleményem, hogy akár ki is hagyhatnák/hagyhatják a 16 magos modellt ebből a generációból, a 12 mag is bőven elég lesz mindenkinek, így maradna egy nagy durranás a 4xxx szériára is.

Nekem meg az a véleményem, hogy akkor lett volna ez nagy durranás ha a “kiszivárgott hírek” igazak lettek volna :slight_smile: mármint a magok számára gondolok. Felhozatal egyáltalán nem rossz, viszont így csak egy 10-15% ugrást látni az előző generációhoz képest. Persze azért a teszteket majd még meg kell várni :slight_smile:

10-15% csak az IPC, ami azt jelenti, hogy ha az órajelek maradtak volna, és nem történik egyéb optimalizáció sem, akkor is jólva gyorsabbak lennének mint a 2. generáció. Nagyjából azonos áron már az is szép lett volna. De az is látszik, hogy a multi-core teljesítmény drasztikusabban nőtt, ami mindenképp jó hír a jövőre nézve. Lényegesen több lett a cache (duplázták), a floating point egység, memóriatámogatás.

Persze, várjuk meg a teszteket mindenképp, nyugtával a napot, de így is szép eredmények. Ráadásul lehet hogy ha nagyon akarták volna, mehettek volna feljebb, de kell valamit hagyni a 4. generációnak is :wink:

16 magot szerintem meghagyják a zen2.5 refreshre, akkor már látni lehet úgyis hogy Intel fronton mi készül. Serényen dolgoznak, látjuk a jeleket, de iszonyat el csúsztak időben.

12 magos nekem nagyon bejön egyébként ár - érték arány terén, szerintem nyár végén nagyon hosszú évek után átmozdulok AMD procira, lecserélem a vasat, már a Zen 1-nél érlelődött, aztán a Zen1.5-nél nagyon akartam, most már ideje meglépni :smiley:

A legtöbb high-end lapon már amúgy is világított a PCH… Annál több nem kell, de úgyis lesz aki meglépi. :nauseated_face:

Amit viszont érdekes volt számomra, hogy láttam valamelyik Gigabyte lapon heatpipe-ot, ami a PCH és a SOC VRM között ment. :face_with_raised_eyebrow:

Szerintem még idén megkapjuk az évfordulós darabnak, 3950X-ként. Legkésőbb az ünnepekre, de lehet hamarabb.

X570 elemzés

@sutyomatic én is láttam, már nem tudom melyik board, szerintem csak simán azt segíti hogy jobban elvezesse a hőt akár a VRM bordák felé, ha azok még nincsenek megterhelve, így később kell beüzemelni a ventit. Asus pedig konkréten jött vízhűtött VRM-mel :smiley:

Alaplapokra kíváncsi vagyok, most nézem én is miket lehet tudni, nem tudom még melyiket válasszam majd ha megjelennek…

Annyi X570 lesz, mint a szemét, de a közép/felső kategóriás Gigabyte/MSI lapokkal nem hiszem hogy mellé nyúlnál. Asus is tanult remélem az előző gyengébb szériából és jobban odateszi magát, náluk inkább az árral szokott gondban lenni. Én az Asrockot annyira nem preferálom, főként a bios valahogy nem tetszik, de magasabb kategóriákban ők is korrektek.

Hardware unboxed-on és Gamers Nexuson szoktak lenni jó összehasonlító tesztek, szóval júli 7 körül biztos jönnek ezek is.

Gondolom pár hetet csak kivársz vásárlás előtt, főleg hogy jön a Navi is, akkor már lehet érdemes egyben egy AMD konfigot összerakni :wink:

Szerintem normál használatra ez a kb. tök mindegy kategória lesz, legalábbis ha nem kell 10GbE a lapra…

A legtöbb “olcsóbb” X570-es lapon is olyan VRM van hogy moderált OC-hoz bőven elég, a nagyobbakon meg azért van annyira combos VRM, mert állítólag 5.0GHz-et órajelben bírják a most bejelentett CPU-k. Gondolom ebből adódóan a top-end lapokon úgy van méretezve a tápellátás, hogy a most bejelentett 3900X-et és az érkező 16C SKU-kat is elbírja OC-val. 1-2 gyártó emlegetett ~300W környékét teljesen kicsavart tuning potenciál mellett.

A fenti elemzésen pl ott van 2 db 8 pin a CPU-nak, pedig elvileg egyen is átmegy 400W, szóval találkozhatunk majd overkillekkel is bőven.

Alaplapok:

Hivatalos 3rd gen. támogatási lista.

Legtöbb B350/X370 lapon lesz támogatás, annyi különbséggel hogy ejtik a Bristol Ridge támogatást hogy legyen hely az új cuccosnak. Bár gondolom ez sok vizet nem zavar a többségnek, mert az Dozer alapú…

Egy kis elemzés, és miért volt félrevezető az AMD PCIe 4 demója:

Low-level hardver elérés és sávszélességet prezentálja, de nyilván addig nem lesz semmilyen reális támpont amíg legalább a konkurencia nem tesz le hasonló csatoló felülettel új kártyát.

Ami egyedül problémás ezzel, hogy realisztikusan nem mostanában nem nagyon lesz olyan cucc ami ezt a sávszélességet ilyen szinten kihasználná és nem cél szoftver vagy demo. Amíg széleskörben nem terjed el, addig ez is csak egy checkbox feature, pont ahogy a hibrid-RT.

Ahogy Buildzoid is mondja, a GPU-knak nem fog még egy ideig kelleni. SSD-kkel kellett volna prezentálni, olyannal ami kihasználja.

PCIe Gen4 NVMe-k még sehol nincsenek, egyedül a Corsair jelentkezett be MP600-al, de az is elméletben leghamarabb az alaplapokkal startol júliusban és nincs végleges spec.

Nem elérhető és nem végleges specifikációjú vagy még tervezés alatt álló vezérlőkre kicsit bajos komprehenzív tesztet készíteni.

Ezzel egyetértek, csak akkor meg hagyták volna ki… mert így azt az üzenetet sugallják, hogy az 5700 erősebb mint a 2080Ti, ami nem igaz. Kb mint az Intel a fagyasztott 5ghz-re húzott procijával.

Megtanulhatnák már a techcégek, hogy ma az internet korában ezek a csúsztatások pillanatok alatt visszaütnek, aztán lehet kényelmetlenül magyarázkodni.

Ugyan, de hisz az 5700 erősebb mint a 2080, nagyobb szám = dupla olyan jó, sőt. :smiley:

Biztos vagyok benne hogy van olyan ember aki ténylegesen így vásárol.
Uuuuuuuu, az 5700-ban 2.74-szer megvan a 2080. Ezek szerint 2.74-szer annyi FPS-em lesz Minecraftban? :open_mouth: :smiley:

Nézd ezek cégek, egyik sem szent. Nézd az ő oldalukról a dolgot egy kicsit.

Jelenleg ők vannak technikai előnyben, legalábbis ami a PCIe Gen4-et illeti, ők ezt demonstrálni akarták és nem a konzumer, hanem a professzionális és OEM piac felé. Az számukra már csak added bonus, hogy mindezt egy másik vadonat új saját termékükkel tették ami belepasszol ebbe az új ökoszitémába.

Az chilleres Intel hasonlat kicsit sántít, mert különbség “csupán” annyi, hogy jó esetben te ezen termékeket júliusban már meg is vásárolhatod, haza viszed, összedugod és egy gyors Windows telepítés után eltudod indítani ezt a PCMark / 3DMark feature tesztet.

Persze értem, hogy mit mondasz, mert hülye analógiát használva kicsit olyan volt mintha betonhoz való fúrószárat hasonlítottak volna egy fához valóval. Majd beton falat furva megállapították volna a teszt végén, hogy bizony a betonszár jobb tipplihez lyukat csinálni. Na ne ba… kategóriájú releváció.

Kicsit ilyen throwback thursday a számozás, nem tudom igazából mennyire volt köze az 50. évfordulóhoz.

HD 5750, HD 5770, HD5850 & HD 5870?
Fogadok egy bambiba hogy RX 5750 és RX 5770-et kapunk. :smiley: