AMD ZENkert - Ryzen kibeszélő

Egyre jobban várom már a Júliust :smiley:
Egy kis születésnapi ajádnék :sunny:

yay. :smiley:

Pont tegnap nézegettem, hogy ez egy jó választásnak tűnik, egyelőre rajta van a listámon a gépem fejlesztésével kapcsolatban.

Egyetlen gondom van vele, hogy olyan mintha a VRM-en semmi hűtés nem lenne, a fenti videón egyáltalán, a gyári fotókon van valami a VRM mellett, de a “kockákon” úgy látom mintha nem lenne… ezt nem teljesen értem.

A másik, amit nézegetek az Asrock féle X570 Taichi… az nagyon pofás. Árat nem kerestem még, hogy írnak-e valamit, de félek fájósabb :slight_smile:

Buildzoid videóiban a VRM és egyéb PCB elemzésnél le vannak csupaszítva a lapok. Van mindegyiken hűtőborda gyárilag, legalább kétlem hogy látnánk olyan X570-es lapot amin akár egyáltalán a SoC VRM csupasz lenne.

Egy kis finomság. :wink:

gyári fotókon se látok rajta hűtést, ugyanúgy néz ki azokon a képeken, mint itt…

Ha van rá megfelelő légáramlás (pl a gyári hűtő) nem hiszem hogy gond lenne, akkora overkill a VRM.

FET-ekre kell a hűtés, azokon ott a borda. A fojtótekercseken sose volt alaplapokon, legalábbis én nem találkoztam olyannal. Olyan van hogy fölé lóg a VRM borda.

tekercsekre nem persze, hűtést úgy értettem hogy a kondik és a tekercs “kockák” mögött van a borda, háttal a CPU foglalatnak, ami le is van takarva nagyjából síkban a kockákkal, oda semmi légáram nem jut, nekem ez a fura. Ha a többi alaplapot megnézed, a borda vagy a bordát takaró légterelő rányúlik a kockákra, ahogy írod is, de úgy, hogy a légmozgás be tud jutni oda. A jobb megoldásokon hőcső van a chipset irányába, vagy elgalább a két VRM rész van összekötve, illetve bordás a teteje, hogy a házban levő légáram tudja hűteni.

Azért ne felejtsük el, ez egy kifejezetten elérhető árú (olcsónak azért nem nevezném) X570 lesz, nyilván nem lehet elvárni ugyan azt a minőséget mint a magasabb kategóriás lapokon. Persze várjuk meg a teszteket, de szerintem az olyan felhasználónak aki nem tuningol, de kell neki a PCIe 4.0. (pl mert videót vág és NVMe SSD-kkel dolgozik) bőven meg fog felelni.

Plusz a gyári ventik ugye fentről lefelé fújják a levegőt a procira szóval teljesen jó légáramot küldenek a VRM-re is.

Persze, nem azt mondtam hogy bekapcsolás után lerobban róla a VRM csak hogy ez a része annyira nekem nem tetszik. :smiley:

Többek között némi B550 és A520 hír (év vége felé várhatóak, PCIe 4.0 nélkül):

Ez pedig egy újabb Gigabyte X570:

Érdekelne hogy az A520-nek milyen előnye lesz egy B450-nel vagy egy B350-nel szemben

Azokkal szemben esélyes hogy semmilyen, mivel az A az irodai széria elsősorban. Valószínűleg csak kap jobb memória kompatibilitást, esetleg valamivel jobb VRM-et, mivel elvileg tuning nélkül el kéne bírnia minden procit, beleértve a 16 magosat is.

:smiley:

Még mindig nem értem miért nem “realisztikus” ramokkal tesztelik… ki a fene vesz 2133mhz ramot egy Ryzenhez? De az i9 mellé sem hinném hogy ezen fog valaki spórolni.

Jó lenne már látni valami életszerű tesztet, pl mindkettő azonos mennyiségű és timingú 3200mhz-es rammal.

Valszeg ezek teszt gépek, nem a benchmark hanem az adott fejlesztés miatt van, nem akarnak/lehet belenyúlni és variálni.

https://elchapuzasinformatico.com/2019/06/amd-ryzen-5-3600-x470-review/#equipo-de-pruebas

Legalább megmagyarázza a furcsa memóriasebességeket. :slight_smile:

Kíváncsi vagyok, hogy megjelenés után 1-2 hónappal hogy fog állni teljesítmény terén. Ez szerintem elég biztató :slight_smile: