TheVR Fórum

Első PC-m építeném... Jó így/Mit változtatnál?

Sziasztok

Az első PC-m összerakásához szeretném a segítségeteket kérni.

Eddig laptopot használtam, így semmi tapasztalatom a jó alkatrészek kiválasztásában, viszont amennyire csak lehet próbáltam az igényeimnek megfelelő legjobb alkatrészeket megtalálni. Ezekről az alkatrészekről kérnék véleményt, h jó-e így, vagy ti mit cserélnétek ki az összeállításból és mire.

Cél/Felhasználás: A PC alkatrészei legyenek frissek, nem 3-4 éves technológia, hanem új. Minden legyen legalább annyira megbízható, hogy még véletlen se rontja el a többit (gondolom ezt a táp/ház tudja leginkább). Lehetőleg a szükségesnél ne legyen drágább semmi. Jelenleg nincs időm játékra így nem érdekel az extra grafikus teljesítmény, de a lehetőség legyen meg a bővítésre.

Az általam választott alkatrészek indokkal:

1. processzor: i5 10400
    ok: új friss, jónak tűnik, ennél jobb nem kell, és a régebbiek se tűnnek annyival olcsóbbnak, hogy megérné az elavultabb
    ezenkívül van benne integrált videókártya (uhd 630)
  2. alaplap: MSI B460M-A PRO
    ok: értelmezésem alapján kompatibilis a processzorral, népszerűnek tűnik és olcsó, de nem látom át miben korlátozna engem mongyuk egy 10-15e-el drágábbhoz képest
    árukeresőn találtam egy hasonló árút MSI B460M PRO
    de nem tudom miben különbözik….mit jelent az A betű a végén az M-A PRO-nak, melyik a jobb???
  3. SSD: SANDISK 240GB SDSSDA-240G-G26
    ok: ezzel elfutna minden aktuálisan és van egy külső hdd-m 2TB-os, amire rá tudom pakolni a dolgokat ami nem létszükséglet, h 0-24 a gépen legyen. Gondolom ez kompatibilis a többi alkatrésszel…
  4. Ram: DDR4 ADATA 2666MHZ 8GB - AD4U266638G19-S
    ok: 8GB „biztos elég” alapon. Remélem ez is kompatibilis mindennel.
  5. Táp: Zalman MegaMax 500W 80+ (ZM500-TXII)
    ok: nem értek hozzá…olcsónak de jónak(=teszi a dolgát) tűnik. Amit ki tudtam szűrni, hogy vannak nem fix kábelezésű tápok és azok jobbak, de nem hiszem, hogy az én esetemben szükség lenne rájuk, illetve ez az árkategóriának megfelelően „normálisnak tűnik”. Ennél több wattosra nem hinném hogy szüksége lenne a többi alkatrésznek. De fogalmam sincs, mitől lehet jobb egy másik táp, nyitott vagyok bármire ha vki tud jobbat kb ilyen áron (15k)
  6. Videókártya: ezt jelenleg nem vennék
    ok: az i5 10400 uhd630 gondolom a játékokon és 3d munkán kívül visz mindent. Később lehetne bővíteni evvel a gépet úgyis.
  7. HDD: Nem vennék.
    ok: van külső HDD-m, a gépet meg vinné az SDD.
  8. Ház: Zalman S2 (midi)
    ok: olcsót akartam, de nem olyat ami nagyon retek, vagy amiben túl lennének zsúfolva az alkatrészek. Akygát néztem ezenkívül de az nagyon ócskának tűnt. Zalmanokból is voltak ennél olcsóbbak de azok is túlzsúfolósnak tűntek (pl:Zalman T3 mini). Illetve az S2-nél vannak hűtőventilátorok ha minden igaz 3 eleve hozzá. (Gondolom nem nagy szám de mégis biztos ér valamit) Látszólag nagyon jó a légáramlása.

Mit szóltok ehhez az összeállításhoz? Kompatibilisek az alkatrészek? Min változtatnátok a helyemben és miért? Nagyon köszi!!!

Mi a kereted?

Több ponton is átnézős a cucc és ha a fejleszthetőségen is gondolkodsz akkor az AMD jobb irány.
Pl: táp cserés darab a megbízhatóság miatt főleg, valami 80+ Gold darabra, de a 15k karcsu lesz, ház nem a legjobb a 3 venti meg elég zajos, vékony anyaghasználat stb…

4 Likes

Köszi a gyors választ!!!

keret: max egy 20-25k-val több, ha muszáj, lényeg hogy jól szeretném befektetni a pénzt…

tápokat néztem 80+ goldosakat:
BE QUIET! - PURE POWER 11 CM - 400W - BN296
Seasonic Core GC 500W Gold (SSR-500LC)
FSP Hydro GD 550W Gold (PPA5504701)
COOLER MASTER - MWE GOLD 550 FULL MODULAR
ezeket találtam szimpatikusnak…ezekhez mit szólsz?

Mit értesz amúgy megbízhatóság alatt a tápnál? Azért ezek duplaannyiba kerülnek mint a Zalman, azért kérdezem. Mi történik amikor nem megbízható a táp? Elrontja az alkatrészeket? Hirtelen kikapcsol? Amit egyértelműen látok, hogy a Gold 80±osoknak jobb a hatásfoka, ez gondolom a villanyszámlára vonatkozik hogy a gyengébb minőségű többet fogyaszt…vagy a számítógép teljesítménye is rosszabb tőlük?

Házhoz milyen támpontot tudsz adni? Van valami jó márka? Vagy mit keressek/mire figyeljek?

Köszi!!!

Kettő dolgon sose spórolj a PCnél: táp és alaplap. Egy nem megbízható, gagyi táp tönkrevághatja az egész gépet sajnos, és mehet minden a kukába. A Seasonic jó márka táphoz, azt hiszem a GC a félmoduláris, a GM a teljesen.

Házban Silentium PC SG1, ha nem akarsz sokat költeni, ez az árához képest brutál jó (van benne hely, elől szellőzik, és azt hiszem csendes is).

Amit @farkas_zolee is ír viszont, fontold meg az AMD-t, mert jobb, mint az Intel. Egyszerűen jobban jársz vele, nem éri meg Intelt építeni jelenleg.

Itt pedig a build ajánló, tudsz nézelődni :slight_smile:

4 Likes

Csak egy meg jegyzes: ha tudsz es van ra keret akkor ajanlanek inkabb 2x8 Gb RAM-ot. Velemenyem szerint jo ha van legalabb 16 Gb benne, hogy biztos ami biztos :smiley:

3 Likes

Köszönöm, látom a build ajánlóba is ez a ház van, akkor ez tökéletes lesz!
Eddig laptopot használtam, nem tudtam, hogy ennyire megbízhatatlan tápok is vannak, de akkor tuti nem a Zalman lesz. Tápból, akkor valószínüleg Seasonic lesz, úgy látom majdnem mindenhol az van az ajánlóban. AMD-ket is megnézem és gondolkodom rajtuk…

1 Like

Köszi!!! Ezt is megfontolom…

1 Like

Nem akarsz GPU-t ahogy látom ezért AMD fronton a 3400G proci jöhet szóba egy MSI b450 Tomahawk MAX lappal a későbbi esetleges fejlesztésekre 2x8 GB RAM az ajánlóban lévő pl. SSD-nél szóba jöhet még a crucial BX500 vagy MX500, a BX500 még olcsóbb is mint amit néztél.
Tápból a minősítés sokkal fontosabb mint hogy moduláris vagy félmoduláris esetleg minden kábele fix és szintén az ajánlóban találsz típusokat több gyártotól. A jó tápnak a gép stabil működésében és védelmében van szerepe, nem szempont a villanyszámla…
A ház már érdekesebb kérdés, az alap jellemzők mellet (beleférjen minden, jó legyen a szellőzés) bejönnek szubjektív dolgok is mint hogy melyik tetszik.

1 Like

Köszi! SSD-ből nem tudtam h a crucial megbízható márka e, de akk azokat is megnézem. Tápból mindenképp az build ajánlóban megadott szériákból választok.

AMD 3400G -t miért gondolod jobbnak mint az Inteleket? (őszinte kérdés nem kötekedés)
én laikus fejjel ezen az oldalon hasonlítom főleg össze őket:
https://cpu.userbenchmark.com/Compare/AMD-Ryzen-5-3400G-vs-Intel-Core-i3-10100/m825156vs4075

ezen még az i3 10100 is veri nemhogy az i5 10400 ráadásul a 3400G 70k-ba keről a másik kettő 60k és 40k max

mitől jobb az AMD amit nem veszek észre?

többen moondtátok h 8 helyett 16GB RAMot ajánlotok… itt a 2x8GB szett vagy az 1x16GB jobb választás?

2x8gb ram jobb.

3 Likes

AMD-ben integrált GPU prociból nincs túl nagy választék sajna és nem akarsz dedikált kártyát. Ebből kiindulva bőven elég lesz neked a 3400G teljesítménye is és az ebben lévő igpu (AMD RX Vega 11) sokkal jobb mint az intelé (Intel® UHD Graphics 630).
Fejleszthetőség miatt viszont érdemes AMD-nél maradnod, habár mint minden alkatrésznek ennek is elszállt az ára és ha tudsz várni a vásárlással érdemes lehet. Nagyjából 50k környéke/alatti ár lenne a már elfogadható ennek a procinak.

2 Likes

Hát vannak még Ryzen 4000 PRO procik is beépített videokártyával, csak azokhoz asszem 500 szériás alaplap kell.

3 Likes

Léteznek persze, csak nem nagyon lehet megvenni őket még. A 3000-eshez is vehető simán a build ajánlóban lévő Gigabyte B550M aorus elite. Előre nem tudható, hogy mikorra állnak helyre a dolgok de ebben az időszakban elég rossz beruházás a PC.

2 Likes

Köszi!!!

1 Like

Ez alatt mit értesz? Most minden 20%-al drágább mint “kéne”? Mire gondoljak, tudom h ez jóslás, de szerinted mikorra állnak helyre a dolgok? Ez hónapok kérdése vagy idén ez nem várható vagy mire lehet számítani szerinted/szerintetek?

1-2 hónapot mindenképp érdemes várni, de persze garancia nincs semmire. Ilyen árak mellett csak a vásárlás bojkottálása a jó hozzáállás.

4 Likes

Oké, köszi, az nem vészes… Mióta vannak túlzottan magas árak amúgy? Én csak kb másfél hete nézegetem az egészet, semmit nem tudok h mi volt előtte vagy milyen mértékben változott a piac.

Fokozatosan kezdtek el drágulni az évben, de nagyon durván ősz végén/év vége fele szálltak el. Árukeresőn a grafikonon megtudod nézni a termékeknél, a kedvenc példám a GIGABYTE GeForce GTX 1660 SUPER OC.

4 Likes

Köszi!