TheVR Fórum

Első saját PC-m 420k körül

Sziasztok! Összepakoltam egy gépet ami az adott keretben szerintem teljes mértékben ki lett maxolta a lehetőségeket gaming és hűtés téren. Szeretném nektek prezentálni. Illetve a ti véleményetekre is kíváncsi lennék hogy ti mit változtatnátok?
Az össz árat/keretet lent olvashatjátok HDD nem lesz vásárolva mert van egy db 1 Terrás 100/100-as.

VGA : Asus TUF Gaming X3 RX 5600 XT OC Evo 6GB 127k (bios frissítés kell elviekben) 127k
CPU: AMD Ryzen 5 3600X 72k
CPU Cooler: Noctua NH-D15 chroma (Overkill igen de nem tervezek az elkövetkezendő 15 évben proci hűtőt venni ezután.) 41k
Alaplap: MSI X470 GAMING PLUS MAX (talán ide is kell bios uppdate) 38k
Ram: G.SKILL Flare X 16GB KIT DDR4 3200MHz CL14 40k
Táp: EVGA SuperNOVA 650 G5 650W (220-G5-0650-X2) 43k
SSD: Patriot Viper VPN100 256GB M.2 SSD (ráizgultam mert van rajta borda teszt alapján is baszó) 20k
Ház: Be quiet! BGW38 Pure Base 500DX 40k
Rendszer hűtő: be quiet! Pure Wings 2 140mm (BL047) 4k/db 2x

420-430k közé esik.

Mindent.

1 Like

Hát ezzel nem igazán tettél hozzá sokat… De azért köszönöm :slight_smile:

@soolerirl engedelmeddel kiemelem @alex0324 számára, amire valszeg mindketten gondolunk :wink:
image

1 Like

Nos ez nem igazán felel meg az én elképzeléseimnek de rendben elfogadom. Azért megvárom más hátha tud-e még hozzátenni a témához.

mire gondol a költő?

melyik része nem tetszik? Jelenleg ez a combo éri meg legjobban ár/érték arányban. A Ház/háttértárak kb szabadon cserélgethetők, ez már rajtad áll.

1 Like

CPU hűtő az fix lenne.
Memória ami nekem van felírva a CL 14 mégjobb.
Alaplapból Csak MSI-t vennék mert tierlist szerint annak a legjobb a vrm hűtése.
Az az SSD még tök oké gondolkoztam rajta.
A ház is fix nálam abba elfér an NH D15 ami eleve hatalmas.
Ez a táp pedig. Nem igazán hallottam róla hogy minőségi lenne. Sőt sehol sem látom ajánlani.
VGA az még oké bár Asrock hűtésről nem feltétlen hallottam jókat.
A többi stimmel kb :smiley:

Az a cooler elég lenne hogy értelmes hőfokon tartsa a cpu-t?

De javítsatok ki ha tévedek.

Érveket vártam de ahogy érzed :smiley:

15 év múlva akarsz legközelebb hűtőt venni? ahogy most kinéz 1-2 év és vízhűtés nélkül nem fog menni egy középkategória sem.

1 Like

Na jó… Nincs több kérdésem. Illetve lenne. Itt nem lehet posztot törölni?

de. @lengyelb, cselekedj belátásod szerint, szerintem mindenki kiégett.

4 Likes

a fenti, kicsit félreértett urakhoz képest laikusként, csak annyit fűznék hozzá, hogy:

Fantasztikusan összálitotad a géped szerintem, és remélem sokáig fogja kielégiteni igényeidet, sok örömöd legyen benne,

de ha bármi baj lenne, a fórum mindig szívesen vár!

2 Likes

Oha. Köszönöm. Már vártam hogy jön egy nagyarcú beképzelt admin és elküld melegebb éghajlatra,de ismét pozitívan csalódtam :slight_smile:

2 Likes

Ebben a konfigban a következőket picit tulzásnak érzek. 1 Ram-ok a Curcial Ballistic 3200Mhz cl16 ot nem 1 helyen láttan neten hogy cl14 re beviszik és jóval olcsóbb . 2. Alaplap ,Picit sokallom az X470 árát meg nagyon közelít egy már jó VRM hűtésű B550-hez . Lást fentebb írtak Asus lap annak jobb a vrm-e a kiszemelt x470 lap-tól de ha maradunk MSI fronton akkor inkább ráköltenék egy MSI B550 A-Pro ra sokkal jövő biztosabb lap. 3. Táp fölöslegesen drága egy 650W Seasonic olcsóbb és ugyan azokat tudja egy picivel talán rutinosabb gyártó hiszen a Seasnoic csak tápokat gyárt mondhatni a Táp gyártók “Noctua”-ja . 4. SSD: Ennyiért kapsz 500GB-os NVMe SSD-t 5 év garival ahogy fentebb íták. Szóval én így ezeket módosítanám ha esetleg ezek módosításával mondjuk lehet spórolni egy keveset akkor talán egy 5700xt bele férhet ami erősebb kártya .

3 Likes

Na várj. Ez nekem új. CL 16 memót lehet CL14 késleltetéssel futtatni? (egyébként néztem teszteket a cl 14 kb 5-7 fps-el tud többet ami néha néha jelentős egyes játékoknál ezen a configon)

Táp az szerintem sem a legjobb választás. Igazábol 130cm benne a venti es akkor feltetelezem jobb a hűtése viszont ez csak az én heppem ugyhogy Siesonic téren is utánanézek. SSD igazából az ami nektek fel van írva ott azt láttam tesztben hogy használat alatt (játék futtatás) laza 67-70 fok körött ugrál de akkor mégjobban utánanézek. B550 lap télnyleg jó lenne de nem tudom úgy variálni hogy beleférjen. Ez a hűtés ami tényleg drága és felesleges de hosszútávra veszem :confused: 5700xt meg 160k-nál kezdődik. Szóval pár 10-est le kellene ebből faragni és még ugyanennyivel megtudom toldani akeretet. De köszönöm akkor még nézek teszteket. Úgy is még egy hónap mire vásárlok.

Annyit hozzá tennék a topikhoz hogy a következő ~1 hónapban nem építenék gépet… legalábbis a jelenleg piacon lévő termékekből.

1. Nov. 5-től elméletben lőhető 5600X
  2. Novemberben lehet lőhető lesz NAVI21 / NAVI22, de talán még egy RTX 3060 is.

Egyéb meglátások:

• Egy 65 / 95W-os TDP-vel rendelkező ZEN2/ZEN3 CPU-ra óriási pénz kidobás 40k-ért venni egy böszme Noctua coolert.
    Ha ragaszkodsz a Noctua-hoz, akkor ott a NH-U12S Chromax.
    25k körül lőhető német Amazon-ról ingyen postával.
    Egyéb esetben 12-20e Ft közötti 120-as vagy 140-es tornyhűtő megoldja a hőmérséklet és zaj kérdését.
  • 40-50e Ft között vannak elérhető árú jó VRM-el szerelt B550-es lapok. Lásd az @Falcon23 által is említett ASUS deszka vagy MSI B550M Mortar avagy B550 Tomahawk. Ezeken mind jobb az I/O és a felszereltség. Na meg van rajtuk PCIe 4.0.
  • Memóriából jobban jársz egy 3600C16 vagy C17-es készlettel, mert többet dob a magasabb Infinity Fabric mint az alacsonyabb időzítés.
    ALZA-ról Crucial Ballistix 3600 RGB készlet lőhető most ~37e Ft-ért.
  • Korábban említett Focus GX-et itthon lehet venni 10év garral ALZA-ról ~37-38e Ft-ért.
8 Likes

Igen gondoltam hogy felesleges az a hűtés viszont amit te említettél noctua azzal nem fog 80 fokon pörögni? Igazából mindenhol mást mondanak hogy gaming alatt mi az optimális és a 80 fok szerintem sok pedig azt olvasom hogy az full normális. Ha viszont egy kisebb radi is lehűti akkor abból plusz a táp árából illetve egy kis toldásból beadható lesz az 5700xt és egy b550. :slight_smile: Van erre valami “meta” hogy mekkora TDP-re mekkora teljesítményű proci hűtő az optimális vagy ez csak tapasztalat? Illetve Ha a lap támogat 3200 felett de a proci nem etttől függetlenül mehet a ram 3200 felett?(nyilván ha maga a memória is támogatja) erre a Cl14-re nagyon ráizgultam valamiért mindenhol azt olvastam hogy Ryzen mellé CL14 felé nem szabad menni mert azzal adja le a legjobb teljesítményt. Egyébként köszi szépen így már nagyon sokat haladtam a témában.

Egy bármilyen normálisnak mondható 120-as toronyhűtővel 60°C fölötti hőmérsékleteket játék alatt nem igazán kéne látnod, főleg ha alapórajelen használod a CPU-t. Na persze ez nagyban függ a gépben lévő többi eleme hőtermélésétől első sorban VGA és attól hogy milyen házba kerülnek. Mert vehetsz 40k-ért egy Noctua tornyot, ha ezt egy nem szellőző kalitkában használod példának okán.

3200C14 jónak mondható készlet, de általában nem éri meg a felárat átlag használatra otthon. Egyszerűen akkora különbséget nem ad hogy megéri 1.5x annyit fizetni érte.

3200C16-hoz képest mondjuk 3-7% különbség egy RTX 2080Ti-vel házasítva olyan gamekben ami késleltetésre érzékenyek.

A korábban emlegetett 3200-as Ballistix készlet némi bütyköléssel 1.40V-on általában simán használható 3200C14-en vagy 3600C16-on ZEN2-vel, DRAM calculatoros időzítésekkel.

3 Likes

Értem rendben akkor felesleges erőltetni a CL14-et nem ezen fog eldőlni hogy 64 vagy 58 lesz-e a min fps em :smiley: Köszönöm szépen akkor kutakodok még a témában. Konklúzió: Az én információ hiányom jelen pillanatban a probléma.