Érettségi, rossz a tanítási módszer

Erdélyben élek, itt végeztem sulit és egyetemet is.
Mi az alap trigonometriát 7. osztályban (nem viccelek) tanultuk, deriválás/integrálás már liciben 11. osztályban volt ha jól emlékszem. Egyetemen meg már differenciál egyenleteket és Laplace transzformátokat tanultunk. Elég durva azért. Programozóként pedig nem sokat használok fel ezekből. Néha jól jön a gondolatmenet, amire tanítottak, de nem érte meg.

abszolút iskola függő a dolog. Én egy középalja szerű középiskolába jártam be anno melegedni kb :smiley: Se szülői, se tanár részről nem kaptam biztatást a tanulásra. 20-on évesen kezdtem el magamtól tanulni, mikor rájötte, hogy elég volt a no skill munkákból

Minden évben feljön ez a tema az érettségi idején, már lehet rá számítani :slight_smile:
Egyébként az oktatással igen, nyilvánvalóan gondok vannak, már általános iskolában sem megfelelő a tananyag mérete elosztása, feleslegesen sok, felsőben erőltetik a rengeteg avittos magyar irodalmat ami mellett viszont nem tanulják meg a diákok a saját gondolatok megalkotását, csak azt hogy egységnyi írott szöveget (a tanár vagy a tankönyv állításait) hogyan lehet megtanulni, értsd: magolás.
A reál tárgyaknál a nehézség szerintem onnan fakad, hogy alapvető dolgokat nincs idő begyakorolni iskolában, peldául (a+b) négyzeten, sin cos, geometriai alapok, alap függvénytan, a kombinatorikáról nem is beszélve.
És hogy miért?
Mert 4-5 matekóra egy héten amiből 1 akár 2 azzal telik hogy fegyelmezni kell a gyerekeket, a tanár kifárad, tanítani nem hagyja a kerettanterv és nyilván pihenni a szaros dokumentációk és kötelező papírmunkától nincs ideje. Mindezt úgy hogy nincsenek megbecsülve, havi 120 nettó a kezdő kereset és még 10 év után is alig éri el azt amit pl. én friss diplomás mérnökként kerestem.

Ehhez jönnek a tankerületek amik vezetősége a saját maguk által nyomott intézményeket “kiemeli” az infrastruktúrális fejlesztésekkel és a gyermekek összetételének manipulálásával, problémás gyerekek áthelyezésével, stb… Mindezt a “vidékibb” iskolák kárára.

A feleségem - és szerintem sokan mások is - ezért váltak ambíciózus fiatal tanítókból/tanárokból pályaelhagyó pedagógusokká.

Egyéb faktorok még hogy a munkacentrikus társadalom miatt kevésbé foglalkoznak a gyerekkel otthon aki emiatt neveletlen marad, azt akarja hogy figyeljenek rá emiatt nem tud viselkedni.

Így jutnak el az egyetemre ahol hasonlóan kiégett tanárokból kijut, inkább kereset kiegészítés a cég mellett a tanítás, órára csak a pénz miatt jár be ahhoz a hallgatógárdához aki mérnöki 2.évesként még nem tud kapcsolási/műszaki rajzot olvasni, egy egyszerű ohm törvényt/szilárd illesztést stb. nem ért meg, de valahogy a vizsgán megoldja szerencsével vagy puskázással, a zaróvizsgán 3-assal mert beleszámít a 4-es szakdolgozat amit nem olvasnak el.
És jönnek hatalmas arccal, bérigénnyel és olyan kevés alázattal, hogy szekunder szégyenérzetet kelt néha az emberben. Aztán pár pofon után jó esetben elkezdődik egy természetes gondolkodás-béli átalakulás, ami után újra kellene leülni tanulni… De nincs nagyon idő.

Na ez lehet hogy az összes rossz tapasztalatom ami az elmúlt években tudatosult bennem, de rossz az irány amerre haladunk.
És ennek az alapját kellene rendbe tenni hogy jobban működjön.

Az a legnagyobb baj, hogy az oktatás azon formája amit ma is használnak nem a mai világhoz volt tervezve…

Sok iskolában egyenuniformisban 8-10 órát a padban kussolva próbálják az ezrek tanításához kimért anyagot a fejébe verni mindenkinek ugyanazon szűk szabályk között, hogy megtanítsák EGYÉNISÉGNEK lenni mire kikerül a futószalagról… mert ugya a modern világban az EGYÉNI stíluson meg kreativitáson van a hangsúj… de ha te piros füzetbe írsz pedig az iskola kéket szabott meg akkor karóba húznak, hogy tanuld az egyéniség mibenlétét :slight_smile:

A mai oktatást annó arra fejlesztették ki, hogy hatékonyan tanuljon be egy nagy tömeg “biorobot” eleget ahoz, hogy később a gyárakban specifikus munkákra lehessen továbbképezni őket.

Ha belegondol bárki az “elit” mindíg is magántanárok és magániskolák kezében volt…Ott nem azt tanították hogyan legyenek birkák; hanem épp azt, hogyan lehet irányítani a birkákat…

Így van.

Ja, csak ponthogy most nics stílus, és egyéniség, hanem volt kb a 20.század második felébe, de lehet, hogy ez csak az én buta véleményem.
De egyébként igazad van.