Fura zizgés a gépházban játék/böngésző használata közben

Sziasztok, egy kis problémám akadt a gépemmel, nehéz elmagyarázni, de azért megpróbálom.

Röviden tömören, zizeg valami a gépházban(első sorban leszögezném, hogy nem ér hozzá egy ventihez sem semmilyen kábel), miközben használom, elvittem egy “számítógép zsenihez”, aki azt mondta, hogy kell vegyek egy új tápot, mert abból jön a hang. Meg is tettem, vettem egy 0db-s tápot, ami annyiban segített, hogy halkabb lett.

Az egész úgy ütötte meg a fülemet, hogy amikor a böngészőt használtam, gögettem lefele, hallottam, hogy a görgetésemmel párhuzamosan zizgő hang jön ki a házból. Őszintén szólva, nem tudom, hogy ez normális e, vagy csak paranoiás vagyok, de nem tetszik.

Nem tudom, hogy segít-e, de ez a gépem.:

MSI B450 TOMAHAWK MAX Motherboard
G.Skill Trident Z RGB 2x16GB Kit DDR4 3600MHz RAM
ASUS ROG Strix 1000W Gold PSU
Ryzen 5 3600 6-Core (hűtő: NZXT Kraken Z53, 240mm)
ASUS Radeon RX 6800 16GB ROG STRIX OC Graphics Card
NZXT H510 - Compact ATX Mid-Tower PC Gaming Case

https://youtube.com/shorts/vG1ruGEtaoE
Így tudtam csak videót mellékelni a problémáról. A videóban látható szituáció az, hogy barátnőm a gmailemet gögette le és fel. Eközben a hallható rezgés ami bajomra van.

Netalántán, ha valaki már találkozott ilyen problémával, kérem ossza meg velem, hogy mi lehet a megoldás. Előre is köszönöm a válaszokat.
További szép napot/estét mindenkinek!

Az az nzxt pumpa hogy van bekötve?

Hogy érted?

Szia!

A pumpának 100%-on kell mennie, tehát az alaplap pumpa csatijára kötni. (ha van, AIO_PUMP vagy hasonló megnevezéssel szokott szerepelni) Ez csak alapszabály, lehet, hogy tudod, vagy a NZXT progiban be is van lőve 100%-ra. :slight_smile:
Elsőre megpróbálnék egy léghűtőt kölcsönbe, hogy a szivattyú haldoklik-e, ha nem akkor pedig a RAM-okat pakolásznám, esetleg azt is cserélném kölcsön modulokra.
Utolsó eset az alaplapon valamilyen coil-whine. (bár annak más a hangja, de ki tudja)

Ja, @soolerirl vélhetőleg arra gondol, hogy PWM-en keresztül van-e bekötve a pumpa, vagy SATA és csak fordulatszám venticsati. Ahogy néztem, csak utóbbi lehetséges, tehát alaplapi szabályzás nincs, csak az NZXT progival lehet állítani a pumpát.

Hali, jól van minden bekötve az AIO-nak, mert tudok mindent is monitorolni rajta, átraktam a Ramokat 1 slot-tal arrébb, sajnos ez nem hozott változást.

Az okés, de 100%-on pörög a pumpája folyamatosan? Úgy kéne.

1 kedvelés

Őszintén szólva, nem tudom, hogy hol lehet azt állítani.
NXZT Cam progit használok.

Megtaláltam, a biosban lehetett, felraktam full-ra, annyi változott, hogy max 958rmp helyett, 1500-1600rpm-en pörgött.
A hang sajnos ugyanúgy fent áll, nem lehet, hogy ez csak egy statikus üzemi hang?

1 kedvelés

Hogy van behelyezve a radiátor?
Levegőt lehet a rendszerben és azt hallhatod.

1 kedvelés

Ahogy a nagykönyvben megvan írva :smiley:

A levegőnek van egy olyan rossz tulajdonsága hogy felfele megy

Oké, és mit tudok csinálni ellene?

Az a lényeg, hogy magasabban legyen a radiátor, mint a pumpa és akkor odamegy a tágulási térbe a levegő. Elsőre én a házat cserélném, mert akárhonnan nézzük, nem jó.

Keress egy felső radiátoros házat, aminek az eleje nyitott, mesh.

Egyelőre próbálgathatod magát a teljes gépet felemelni és mozgatni menet közben, hátha sikerül beszorítani a levegő buborékot a radiátorba. Először a ház elejét emelgesd és hallgasd, hogy változik-e a hang.

A BIOS nem állítja ezt a pumpát. Az NZXT Cam progiban van pumpa és sebesség állítási lehetőség, ott kell beállítani, hogy a pumpa max-on menjen.

2 kedvelés

Ez a nagykönyv szerint rosszul van. Fordítsd meg a ventilátorokat, hogy kintről szívják a levegőt befelé, mert jelenleg bentről tolja kifelé.

2 kedvelés

LOL, észre sem vettem, pedig kiszúrja a szememet… :joy:

3 kedvelés

Bocsánat, a napokban elvoltam foglalva nagyon, most megcsináltam ezt a javaslatot, a hang nem szünt meg.

Ez nem is a hagról szólt, hanem a helyes légáramról, hogy ne forrjon fel a gép

2 kedvelés

Oh, köszönöm.

2 kedvelés

Szia!

Én első körben a “coil whine”-ra gondolok… Vagy a VGA, vagy az alaplap “zizeg”…

Keress rá, nézz utána…

A coil whineról amiket megnéztem videókat, igazolják, hogy tuti, hogy az van. Szerintem.