Gamer PC építés 1 Milla felett

Sziasztok, egy kis heti vita téma következik: Komolyabb Gamer PC gép összeállításán vagyok, de mivel 6-7 évvel le vagyok maradva a mai szerelvényekkel, tanácsot szeretnék kérni a hozzá értőktől. Olyan gépet szeretnék össze rakni, ami jó lesz még 6-7 évig az újabb játékokra is (talán még az Unreal Engine 5-tel készített játékokra is). Az anyagiak korlátoltak, de rugalmasak. Az lenne a kérésem, hogy tanácsot/véleményt adjatok az alkatrészek “A” vagy “B” változatát illetően, vagy esetleg ha tudtok jobbat, legyen “C” is. Vegyétek figyelembe, hogy nem Ultra Gaming PC-t akarok építeni, nem munkára, 4k-s filmek vágására, nem streamelésre, de nem is a feketevölgyi szén/coin bányát szeretném vele megnyitni. Hanem egy olyan gépetszeretnék, ami maxon elviszi a legújabb, magas hardver igényű játékokat is (ha lehet, 4k felbontással, 144 Herzen).

A kiválasztott tételek a következők:

CPU:

A: Intel Core i9 10900k

B: Intel Core i9 12900k

VGA:

A: Asus TUF RTX3080 Ti (1695 MHz)

B: Asus ROG-STRX RTX3080 Ti (1845 MHz)

Itt számomra kérdéses, hogy a “B” megér-e +200 eurót a különbözet miatt? RTX3090-et meg nem akarok venni, nekem a “B” verzióhoz képest is legalább +500 eurót nem ér meg az a “kis” teljesítménybeli különbözet játékok esetében.

Alaplap:

A: Asus Prime H570 Plus

B: Asus TUF Gaming H570 Pro WIFI

SSD:

A: WD Black AN1500 1 TB

B: nincs jobb ötletem

Hűtő:

A: Be Quiet! Dark Rock Pro 4

B: Corsair iCUE H150i ELITE CAPELLIX 360mm

RAM:

A: Kingston Fury Beast 2x16 GB, 3200 MHz

B: Kingston Fury Beast 2x16 GB, 5200 MHz

Táp:

A: Corsair HX1000 80 Platinum 1000W

B: nincs jobb ötletem.

Ház:

A: Corsair iCUE 465X RGB

B: GigaByte Aorus C700 Glass (Fő kérdésem ezzel, jobb-e a hűtés, könnyebben szerelhetőbb, és halkabb-e az A változatnál?)

Monitor:

A: LG UltraGear 27GN950-B 27’

B: Samsung Odyssey Gaming Monitor G7A LS28AG702NU 28’

Egyelőre ennyit szedtem vásárlási tervbe. A vásárlást illetően: nem akarom most azonnal megvenni a cuccokat, a VGA árak várható csökkenése miatt tudok várni a nyár végéig. De a kérdés, hogy mennyit, és érdemes-e? Mert szerintem a skalposok ezt is kihasználhatják, és még egy jó fél évig fenn tartják az árakat. A haború bele szólhat alkatrészek árainak alakulásába? Na jöhetnek a vélemények, tanácsok és javaslatok. :smiley: Köszönöm szépen előre is!

CPU: B
VGA: B
Alaplap egyik sem. Z690-et nézz, egy ilyen szintű konfighoz az dukál. Ha már a GPU Asus, akkor alaplapból is érdemes, így nem veszek össze az RGB driverel.
SSD: Opció lehet még bármelyik komolyabb Samsung, Crucial stb.
Hűtő: Ízlés kérdése, meg azé is, akarsz e overclockolni. Ha igen, akkor B, ha nem, akkor az A is megfelel.
RAM: A
Táp: Ez is oké, de komolyabb Seasonic, Be quite modellek is játszhatnak.
Ház: Ezek közül az A, a Gigabyte ránézsére is egy kemence, de legalább mocsok drága is. Itt alternatíva lehet valamelyik jól szellőző Be quiet, vagy Fractal Design ház is.

Monitor: A

Várni érdemes amíg lehet, most épp lefelé mennek az árak, az Asus be is jelentette hogy vagy 25%-ot vág az árakon, ez szép lassan fog lecsorogni. Ilyenkor azt kell csinálni, hogy figyeled meddig mennek le az árak, és akkor venni ha épp úgy látszik hogy újra felfele indulnak el.

2 Likes

4K-t 144 Hz-en nem fogsz tudni hajtani még 3090 Ti-vel sem, talán a 4080/Ti/90 ami már kicsit feljebb tudja majd tornászni az fps számot 60-ról 4K esetén tartósan. Ha kell a nagy képfrissítés maradj 1440p-n, ott a 3080 Ti tökéletesen muzsikál és ár értékben sem túl idétlen még. 4K-n lesz kompromisszum, de új generációs karival valamit segíthetsz majd a szitun. Ha nyár végéig vársz, akkor a VGA miatt vagy várj őszig vagy valami jó dealre, hogy minimális bukóval feljebb tudj menni vele.

Amúgy hosszú távon akár egy 12700K-val is bőven elvagy, viszont felejtős a H-s deszka alá, minimum B-s de inkább Z-s. Azt, hogy DDR5-be bele akarsz e fogni mérlegeld, most még nem nyersz belőle sokat, a jövőben lehet viszont most még húzósabb az ára.

2 Likes

Azért nem egy mission impossible a 4K 144hz, attól függ milyen játékban. Egy DLSS Quality-t ráengedve elég sok játékban elérhető egy 3080-al is, főleg hogyha nem a teljesen értelmetlen ultra-n, hanem mondjuk csak simán high-on vannak a beállítások.

Alaplapból a H670 jobb mint a B660, szóval maga a H betű még nem feltétlenül baj, azzal egyetértek hogy ilyen konfighoz a Z dukál.

1 Like

Nem tudom, nekem egyébként kicsit anomália a 4K meg a 144+ fps igénye, a kettő valahol üti egymást. Ha nagyon számít a látvány, mert olyan a game (sztori, rpg, stb) akkor veresse a 4K-t, 60-120 között bárhol szvsz az ilyen játék tökéletesen élvezhető.
Ha megy kompetitív multira, ott meg úgy is tövig engednek a settingsből és facsarják az fps-t. A res is éppen olyan, hogy még ne legyen moslék, de az alacsony beállítások szinte mindig előnyödre válnak pvp-ben.

Szóval DLSS meg egyéb tweak/kompromisszum nélkül nem igazán tud hozni ténylegesen magasabb fps számokat ekkora felbontásban, főleg hogy rengeteg “látvány” sztori game motorja nem is erre van optimalizálva.
Másik meg, hogy 27" esetén nekem kicsit redundáns a 4K, legalább is gamingre, ha csak araszra nem hajol bele. Akkor már az élmény miatt mindenképp 30-32"-ban gondolkoznék, az inkább többet dob rajta.

2 Likes

Ambivalens lesz az inkább :wink: Egyébként 27-28"-on én sem látom értelmét a 4K-nak.

1 Like

Én évek óta 4K 27" monitort használok, nyilván kb teljesen normál asztal mérettel, olyan 60-70 centiről nézve, teljesen oké. Szóval ízlések és pofonok :slight_smile:

A 4K 144hz monitor szerintem épp azért jó választás, mert a story gamet adaptive synccel el tudod tolni 60+ fps-sel beállítástól függően, a kompetitív meg el fog futni 144±al.

1 Like

Köszönöm szépen a hozzászólásokat, látom már, hogy nem voltam képben a 4k/144Hz jatekok gép igényével. De végül is asztalról, 40-60 cm-ről valóban furának tünik a 4k, de mivel már ismerősömnél kipróbáltam az ő 27’-os LG UltraGear monitorát(igaz 50-60 fps-el ment a game), valahogy meggyőzött. Ám ettől függetlenül lehet, hogy nagyobb Monitort veszek.

Akkor az eddigi álláspontom a következő:

CPU:

B: Intel Core i9 12900k

VGA:

B: Asus ROG-STRX RTX3080 Ti (1845 MHz).

Alaplap:

Az alaplap végül is lesz akkor az Asus ROG Strix Z690-G Gaming WiFi.

SSD:

A: WD Black AN1500 1 TB

Hűtő:

A: Be Quiet! Dark Rock Pro 4

RAM:

A: Kingston Fury Beast 2x16 GB, 3200 MHz

Táp:

A: Corsair HX1000 80 Platinum 1000W

Ház:

A: Corsair iCUE 465X RGB

Monitor:

A: LG UltraGear 27GN950-B 27’

Ha esetleg van jobb ötlet/javaslat, szivesen várom őket. Előre is köszönöm szépen!

De neked nincs is PC-d. Legalábbis úgy rémlik, hogy MBP-d és PS4-5(?)-d van csak. ÉS túl jók a szemeid. :smiley:

Ez legyen inkább Samsung 970 EVO Plus, vagy 980, vagy 980 Pro.

Ez DDR5-ös. Asus ROG Strix Z690-A Gaming WiFi D4 ami DDR4-es. Viszont ezen a lapon nem fér el a bq! DR 4 Pro. A Noctua NT-D15S (!) fér el rajta csak 180 fokkal megfordítva.

(Vagy így? Jó lenne már ha valaki tisztázná, mert “180 fokos különbséges” videót nem láttam, pedig az S-nek pont az a lényege, hogy aszimmetrikusak a heatpipe-ok)

1 Like

Köszönöm a kiigazítást, esetleg a Noctua NH-D15S chromax.black is passzolna hozzá?

Igen, ott csak a szín ami más, minden másban egyeznek. Viszont sajnos ebben a felfogatás dologban nem vagyok biztos, én is csak videókra támaszkodom. Talán megérne egy mail-t a Noctua-nak közvetlen, hogy mit mondanak rá.

2 Likes

5 :smiley: Most lett egy ASUS ROG STRIX G513QY-HQ008 AMD Advantage lapos is :joy: Azért eldöcögnek rajta a dolgok. :slight_smile:

Jó ha 15,6-on nézel 1440p-t akkor neked nem lesz “túl éles” a 27" 4K i guess :smiley:

Szia,

Csak egy kis tapasztalat, érdemes elgondolkodni rajta, próbáltam már pár monitort, és nekem a 21:9 akkora élmény akár 1080p ben is (34 col, 1440p ben 34 colnál nagyobb is lehet,esetleg hajlított még jobban hozzá tesz), szóval élményben nekem leveri a 27 colos 4k monitort, amióta 21:9 ben gamelek nem kellene más.

1 Like

Igen, a Monitorokat még át kell gondolom alaposan. Az eddigi kiválasztott szettem a géphez, a tegnapi árakkal (euróban értendő):

CPU:
Intel Core i9 12900k =582

VGA:
Asus ROG-STRX RTX3080 Ti (1845 MHz). =1569

Alaplap:
Asus ROG Maximus Z690 Hero =510
(Ez az alaplap lesz végül)

SSD:
Samsung 980 Pro M.2 = 135

Hűtő:
Noctua NH-D15S chromax.black = 99

RAM:
Kingston Fury Beast 2x16 GB, 3200 MHz =137

Táp:
Corsair HX1000 80 Platinum 1000W =197

Ház:
CoolerMaster Master Cosmos C700P Black Edition =357
Ez a ház nagyon bejött, nem nagyon akarok ettöl eltérni)

IDÁIG: 3586 €.

A Monitorok közül nagyobban gondolkodnék a 27’-nél, és a minőség is szempont. Jelenleg 3 Monitort neztem ki:

1.: LG 38GN950-B
2.: ALIENWARE 96,52CM (38) AW3821DW
3.:ALIENWARE 34 QD-OLED (AW3423DW)

Árban nem nagyon akarok ezeknél feljebb menni. De mivel itt Németországban lehetőség van rá, hogy ha egy megrendelt áru nem teszik, azt sértetlenül visszaküldöm, akkor viszzakapom a pénzt, így ki fogom próbálni mind a hármat (vagy amit még esetleg érdemes). Amelyek nem tetszenek, visszaküldöm. Így döntöttem el másfél éve, hogy végül melyik E-scootert vegyem meg. Ha valakinek van ötlete/tapasztalata a géppel/Monitorral kapcsolatban, azt szívesen várom. :wink:

Nem jó. A lap DDR5-ös, a RAM pedig DDR4-es.

Az Alienware-t pedig javaslom, hogy felejtsd is el. Dell termék, ami mostanság rettenetes minőségű lett.

2 Likes

Monitor tesztek:

LG 27GN950 Review, Next-Gen 4K 144Hz Monitors Are Here

The Best Monitor Ever? - Alienware AW3423DW QD-OLED Review

1 Like

Köszönöm szépen az észrevételt, nem gondoltam át jobban, és így irtam össze:( Na ezért kérem szépen a segítségeteket. :slightly_smiling_face:
A Kingston FURY Beast 32GB Kit DDR5-5200 CL40 van most már felírva, mivel a Maximus Hero-ba az való. A DDR-5 RAM 235 €-ért megy.
A Monitorról: A számtek mérnök csávó ajánlotta az ALIENWARE 34 QD-OLED-et. Karácsonyra meglepte magát ezzel, és agyondícserve beszélt róla. De most meg csak felkészülök a vásárlásra. Nem az anyagiak miatt, hanem mert jön a Strand szezon, és én a párommal ill. a strand tulajával közösen visszük az egészet. Emiatt, valamint a rendes munkám miatt még azt is lemelózni már napi 12-16 órát jelent. Csak Augusztus végén fogom végleg látni mit érdemes vennem, mi túlzás vagy éppen jobb. Ezért van szükségem rátok, hozzá értőkhöz, hogy ne vakon rakjak össze valami kákalakot egy pofás szgéplakban. Szóval várom az észrevételeket, es előre is köszönök minden segítséget. Augusztusig csak kialakul az egész, nem? :smiley:

Akkor kuka az egész tervezés, augusztus végéig minden változik majd. Árak, kb jönnek majd a köv gen GPU-k, CPU-k. Vásárlás előtt 1-2 héttel van értelme tervezni, egyébként nincs.

BTW az alienware montor pár hete jött ki, idei modell, szóval kétlem hogy bárki meglepte vele magát karácsonyra.

3 Likes