Garanciális kérdés, jogos amit a cég állít?

Sziasztok!

Megkérdeznék valakit aki jobban ért a garanciális ügyekhez.
A probléma a következő:
2017. 07. 12-én vettem a notebook-alkatresz.hu-ról egy laptop akkumulátort. Már egyszer volt cserélve az akksi az 1 év garancián belül, kaptam egy másikat. A csere napján nem kaptam új garancialevelet, mondván az előzővel érvényes az új akksi 1 éves garanciája, ez 2018. 7. 6-án volt. Most megint szarakszik az akksi 30%-on lemerül, nem mutatja rendesen a feltöltési időt stb. Ezt meg is írtam nekik, de ezt válaszolták:
“Sajnos garanciában nem tudjuk vállalni a termék ügyintézését. Az alkatrészekre a vásárlástól számított 1 év garancia vonatkozik. Mivel nem tartós fogyasztási cikkről beszélünk, így nem indul újra a garanciája.”
erre én:
‘Amikor kicserélték az akksit, azt mondta az ügyintéző, hogy onnantól kezdve egy év garancia van rá, és ezt az eredeti számlával tudom igénybevenni.’
erre ők:
“Az ügyintéző hölgy is ismeri a garanciális feltételünket és azt mondhatta, hogy a számlával él tovább a garancia, mely a vásárlástól számított 1 év. Tehát megy tovább a garancia, folytatólagosan.”

Szerintem egy új akkumulátorra új garancia is jár. Szerintetek mi a teendő? Jogos amit gondolok, vagy nekik van igazuk?

Jogos amit gondolsz, de mivel erről nincs papírod ezért nekik van igazuk.

Fogyasztó védelemhez lehet fordulni, de gondolom nem ér annyi baszakodást.

Egyébként notebook-alkatresz.hu ebből a domain-ből kapásból megmondom neked, hogy ne számíts semmi jóra.
Aztán betöltődik a weboldal és egy ocsmány ezer éves oldal tárul a szemem elé, innen már kapásból el is lehet felejteni, hogy bármit innen vegyek.
Ez a taktika általában beválik a cégek többségénél. Éttermeknél, szolgáltatóknál, boltoknál stb…
Akinek van egy 5-10 millió forintból készült weboldala, amin látszik, hogy az elmúlt pár évben lett elkészítve, az nem fog neked szar szolgáltatást nyújtani, mert igényes saját vállalkozására, de nem ragozom tovább.

A cserénél az új aksihoz kellet kapnod egy új papírt (szerviz munkalap, garanciajegy vagy számla) ami alapján fordulhatsz fogyasztóvédelemhez. A cserélt alkatrészre a csere napjától számított 1 év jótállás tartozik hivatalosan amit csak papír ellenében tudsz érvényesíteni.

Amennyiben nincs igazolásod valamilyen szinten akár egy e-mail váltás ahol a cég elismeri a cserét nem tudsz mit lépni hivatalosan sajnos.

Az oldal felépítése egyébként nem annyira vészes, találni sokkal gázabbakat is, de ez a kérdés szempontjából lényegtelen, a jótállási törvények nem eladó függő :wink:

Ezaz, hogy nem kaptam új papírt, azt mondták a régivel érvényes a +1 év garancia.
Amikor elsőre cserélték előtte kaptam ezt az emailt:
“Sajnálattal halljuk, vissza kellene juttatni szervizünkbe hogy megvizsgálhassuk. Személyesen tudja behozni üzletünkbe vagy pedig postai úton adja fel nekünk.
Fel tudunk ajánlani egy futáros garanciális cserét, ennek keretében a futár vinne egy új akkumulátort és a meglévőt elhozná. Ennek 990,-Ft futárköltség lenne a díja.”

Megírtam nekik, hogy szerintem egy új akkumulátorra új garancia is jár. Ebben a pillanatban kaptam az emailt, hogy:
“Ebben az esetben hozza be az akkumulátort vagy juttassa be postán és átvesszük bevizsgálásra.
Ha kérdése merülne fel, az ügyfélszolgálaton kollégáink állnak a rendelkezésére.”

Sajnos egyik levél sem arról szól, hogy mondjuk “bevizsgáltuk az aksit és cseréltük ezen a napon átveheti az újat” vagy valami hasonló. Sok esetben a vásárláskor kapott gari jegyre nyomnak egy bélyegzőt dátumot és hogy mit cseréltek sn számmal.

A te esetedben nem látok hivatkozási alapot a felsőbb szervhez forduláshoz… :confused:

Mindenesetre holnap beviszem az akksit, elmagyarázom nekik, hogy JÁR egy év gari, és lesz ami lesz…

Nem vagyok jogban egy nagy ász, de a fogyasztóvédelem honlapját böngészve találtam az alábbi oldalt, ami talán segíthet neked.

http://fogyasztovedelem.kormany.hu/node/2703

A fenti linken a leggyakoribb, kereskedők által alkalmazott “megtévesztéseket” olvashatod. Köztük rögtön ezen akadt meg a szemem:

" A dolog vagy annak jelentősebb részének kicserélése vagy kijavítása esetén a szavatossági vagy jótállási határidő nem kezdődik újra

Ilyen tájékoztatás esetén szintén tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatról beszélhetünk, hiszen a Ptk. szerin a dolognak a kicseréléssel vagy a kijavítással érintett részére a kellékszavatossági igény elévülése újból kezdődik. Ezt a szabályt kell alkalmazni arra az esetre is, ha a kijavítás következményeként új hiba keletkezik"

Bár számomra kicsit furán van megfogalmazva, de jelen esetben nem alkalmazható?
Szerintem a Ptk-ban foglaltak az elsődlegesen irányadó elvek egy esetleges vizsgálat/eljárás során, de sajnos tényleg nem az én asztalom ez a téma.

Igen! ez a vonatkozó jogszabály egyik része amiről korábban is beszéltünk, ebben a helyzetben azonban nincs igazolás a cseréről így a bolt letagadhatja azt illetve nem tudod bizonyítani.

Kicsit fura nekem, hogy semmilyen papír nem áll rendelkezésre a cseréről.

Viszont a mostani levelezésben (amit a legelső poszt tartalmaz), a kereskedő arról ír, hogy miért nem újult meg a garancia/jótállás a cserével. Mivel a levelezésben a vásárlót győzködi arról, hogy miért nem hosszabbodott meg neki a garancia a cserével, ez nem számíthat egy beismerő levélnek a kereskedőtől, hogy márpedig egyszer történt termékcsere jelen ügyben?

Látni kellene a teljes levelezést, konkrétum így nincs benne, hivatkozhat arra, hogy általános tájékoztatást adott az ügyfélnek.

Lehet tenni egy kísérletet, udvarias higgadt megfogalmazással, hogy amennyiben továbbra is ragaszkodnak álláspontjukhoz úgy kénytelen lesz a Fogyasztóvédelemhez fordulni. Választól függően az egész levelezést utána továbbítható a hatóságnak állásfoglalást kérve az ügyben.

Sok esetben már csak a hatóság említése is segít a dolgokon, de üzlettől függ.

Köszönöm a bíztató válaszokat! Holnap minden kiderül, megemlítem majd a fogyasztóvédelmet is. :wink:

Bevittem, azt mondták bevizsgálják és javítják, 2hét múlva mehetek érte.

Na, ez jó hír. Akkor mégis befogadták a hibás terméket.
De most mindenképpen adjanak majd róla papírt :smiley:

Adtak munkalapot. :smiley: