Gép fagyás probléma

Üdv kedves mindenki :smiley:

A következő gépem van. Zsír új gép, és nem tudom mi lehet a gond.
Gépem összetétele:
Gigabyte GA-B150M-DS3H alaplap
Kingston (KVR21N15S8/4) DDR4 4gb ram
CM-RS600-ACAB-M4 600W táp
Kingston 120gb SSD
Toshiba 1TB HDD
Gigabyte gtx 1050 videókártya
i5-6400 2,7 Ghz
Eredeti win10 64 bites

A PROBLÉMA:
A gép random időközönként használhatatlanra fagy. A monitoron a kép kifagy, a gép semmire sem reagál, sem billentyűzet sem egér, restart sem működik a gépen, csak úgy tudom leállítani, ha power-t hosszan nyomom, semmi feladatkezelő, dupla ctrlaltdel…semmi.
Kíváncsi lennék, hogy mi lehet az oka ennek, illetve mit lehet tenni ez ellen.
kieg: a ram kihasználtsága alap 30% körüli, chrome használatkor átlag 50% , de van hogy 70-80%-ra is feltornázza magát.
Lehet, hogy a Ram hibás, vagy esetleg a 4gb kevés ehhez a setuphoz? Ha vennék még bele 2x4gb ramot plusszban (és 12gb lenne), akkor orvosolható a probléma?

A válaszokat előre is köszönöm :slight_smile:

1050 TI probléma, felmérés

4Ggia? Az a Chromenak semmi. Főleg úgy, hogy a Win10 és az egyéb futó folyamatok is abból foglalnak.
Használj Edge-t vagy Firefoxot, jobb lesz.

Én nem hiszem, hogy a plusz ram megoldaná ezt a helyzetet, bár az nem baj ha lesz még benne.
Teljesen fagynia nem szabadna.

Pár ötletem:
Windows 10 a legújabb ami fenn van? (ver 14393.693)
UEFI-be vagy legacy-ba telepítetted a Windows 10-t? (ha legacy akkor át kellene majd telepíteni UEFI-be)
Az sem árt majd,ha F20 as BIOS felmegy majd az alaplapra.

Remélem sikerült kisakkozni, hogy mi a baj! :slight_smile:

Teszteld le a ramokat, de egyébként több ram sosem árt. Egyébként pedig megvizsgálnám az SSD-vel minden rendben van-e már amennyiben azon van maga a rendszer.

Köszönöm a segítséget, azóta nem adódott probléma, de volt hogy 2-3 napig egyáltalán nem jelentkezett fagyás, így még nem kiabálom el a dolgokat.
@piszrivaj Crome előző gépemen, ami 10-15 éves volt 4gb ddr2-s rammal stb stb nem okozott problémát, igaz win7 volt rajta, nem win10. (de megpróbálom edge-vel hátha az a hiba oka)
@KTHOM igen, a legújabb win10 van fent, Legacy-ban van fent, sajnos nem értek hozzá, hogy UEFI-be hogyan kell átrakni. (szerinted ez okozhatja a fagyást? )
@evenslol 1darab 4gb-s ram van benne, az teljesen hibátlan,(lefutattam), és at SSD-nél sem talált hibát (igen azon van a rendszer)

Ja, és köszönöm a segítséget :smiley: Bármi más ötlet van még, vagy találkozott valaki ezzel a hibával, az írjon bátran :slight_smile:

Az SSD-t és a HDD-t milyen programmal nézted meg hogy jó-e?

Windows 10 szempontjából a UEFI / Legacy kontra fagyást nem eredményez. Ennek leginkább a rootkit vírusok elleni védelemre van szükség a digitális aláírásból adódóan, illetve a boot időre lehet jó hatással. De ettől függetlenül javasolt UEFi, AHCI használata GPT partícióval, de ehhez újra kell rakni a gépet.

Én első körben megnézném a windows eseménynaplót.

Nyisd meg a Start menüt és kezd el írni, hogy eventvwr és enter. Bal oldalt a windows-naplók alatt keresd ki a fagyás időpontját, közelebb kerülhetünk a megoldáshoz.

@Drakeb
Milyen programot javasolsz a megnézésére?
Én a win saját diagnosztikáját használtam, semmilyen külső programot.
Boot idővel eddig nem volt gond kb 30 sec alatt teljesen betölt mindent, (előző gépemhez viszonyítva csoda)
Ha más nem segít, akkor újrarakom a gépet UEFI-be, de azt csak végső megoldásként használnám.
Az eseménynapló-t megnyitottam, sajnos a gép fagyásának pontos időpontját nem tudom.
Ha lesz fagyás a következőkben, akkor felírom az időpontot és megnézem a naplót.
DE ettől függetlenül kicsit aggasztó számomra, hogy a rendszerben elég sok hiba, meg figyelmeztetés található
Forrás (Eseményazonosító)
(DistributedCOM (10016) , Service Control Manager(7034) , DNS Client Events(1014) Time Service (134) Filter Manager (4)…ezek elég gyakoriak.
Amire most még csak tippelek, és az lehet a leállás oka:
Eventlog (6008) , Kernel-Power (41)

Remélem ezek valamire támpontot tudnak adni a segítségben :smiley: Eddig azt gondoltam, hogy értek a gépekhez, legalább valamennyire alap szinten, ezek után, hogy ez nekem mind kínai…elbizonytalanodtam :slight_smile:

HDD / SSD ellenőrzésére két programot javaslok, azért mert ritkán de előfordulhat a hibás értékelés ( rosszul olvassa a SMART értékeket)

1. CrystalDiskInfo
    http://crystalmark.info/software/CrystalDiskInfo/index-e.html

Ez teljesen ingyenes, korlátlanul.

1. Hard Disk Sentinel
    http://www.hdsentinel.hu/

Ennek csak a próba verziója ingyenes korlátozottan de arra pont elég, hogy megnézd a háttértárolókat.

Amiatt, hogy sok a bejegyzés nem kell aggódni. Sok olyan dolog miatt is jelezhet ami egyébként nem feltétlenül hiba.
A Kernel power hiba valószínűleg azért került bejegyzésre mert “váratlan leállás” történt mikor megnyomtad a bekapcsoló gombot.

De tovább okosodunk, ha a hibajelzésre kattolsz alul ír részletesebben is a hibáról amivel tovább juthatunk. Illetve az eseménynaplóban az egyéni nézetek alatt is látod a hibákat.

RAM tesztet hogyan csináltál?

@Drakeb Örök hála :smiley:
Igen, a Kernel a váratlan leállás miatt volt.
A RAM tesztet szintén a win saját ram diagnosztikájával csináltam.

Hard Disk Sentinel által vizsgált SSD és HDD:

Hibák:

Részletesen a hibák:

Miert fagyhat ki a gepem?

Ezek a hibák többsége nem releváns. Egyedül a Intel Rapid driver az ami szemet szúrt. Erre alapvetően nincs szükséged, akár el is lehetne távolítani. A hibás driver okozhat rendszerösszeomlásokat, pláne azok amik a háttértárolóval kapcsolatosak.

A RAM tesztelésére sokkal jobb ha inkább egy pendrive-rol bootolható verziót használsz. Ilyenkor a Pendrive-ról indul a memória ellenőrzése ( a windows memtestben én nem bízok). Ilyen program a memtest86 de igazából majdnem mindegyik live linux bootolása során van opció a memtest-re. Pl.: Linux Mint.

Mem test futtatásakor az Errors-t kell figyelembe venni. Legalább kétszer várd meg míg lefut (pass)

Lehet jobb ha inkább úgy keressük a hibát ha feltelepíted a WhoCrashed szoftvert ami összegyűjti a releváns hibabejegyzéseket amiket részletesen elemez is, bár ez inkább haladó user-nek készült. De a hibaüzenet kódját könnyedén ellenőrizheted a Windows Error Lookup Tool portable programmal ami magyarul is képes definiálni a hibát.

Lehet az se lenne baj, ha az OS-t ellenőriznénk le. Ehhez a parancssort kell megnyitnod és begépelni: sfc /scannow.
A program futtatásakor ne fusson semmi más(Crhome, VLC, stb), ne is használd addig míg nem fejezi be.

Egyenlőre megoldódni látszik a probléma, mélyebbre még nem szeretnék menni :smiley: Ha újra lefagy, akkor jelentkezem a topicban :slight_smile:
Intel rapid driver-t eltávolítottam, a többi kicsit magas számomra :smiley: de ha nem oldódik meg akkor végigmegyek ezeken a pontokon is :slight_smile:
@Drakeb 1000 hála és köszönet az eddigiekért :smiley:

Hm… hasonló gépem van*, hasonló problémával. Vegigbongeszem a diagnózis lépéseket és jelentkezem

MSI B150M Mortar
2x8GB Corsair Vengeance LPX
I5-6500
GIGABYTE WF2 GTX960
Evga 550W Gold+
HyperX Fury 250GB SSD
WD Blue 1 TB HDD
Eredeti Win 10

Na most produkálta megint a kifagyást, a következő naplófájlokkal: (5)

Ma már nem tudok foglalkozni a géppel, de néha elég idegesítő tud lenni :confused:

Én a helyetekben megnézném hogy a BIOS-ban a memóriának megfelelő időzítéseket és feszültségek kerültek-e beállításra automatán…

Szerk.: Aztán BIOS frissítés a legfrissebbre, elvileg volt valami mikrokód nyűg még tavaly ha jól rémlik. Aztán ha még mindig nem smakkol próbáljátok meg az energia takarékos funkciónál a c-state-t kikapcsolni a BIOS-ban.

@Drakeb adott egy jó ötletet, van két progi amit érdemes lehet lefuttatni.

1. ADWCLEANER (scan után értelemszerűen clean, majd kér egy újraindítást, rendszerbetöltés után egy TXT ablak ugrik fel a törölt elemekkel)

2. JRT (futtatás rendszergazdaként, parancssoros ablakba fut, kér egy két gomb nyomást végül egy TXT-be listázza mit irtott le)

Pár rossz indulatú dolgot le fognak irtani a gépről.
Leirthatnak pár kártékony dolgot, ami fagyást okozhat.

Nálam lement full memtest, 8 óra prime95, plusz valami GPU tesztet is raeresztettem, de egyiknél sem volt gond.

Általában böngészés/youtube/twitch közben csuklik meg…

Edit:

Semmi malware :slight_smile: Jó ez a beépített vírusvédelem :slight_smile:

@mottiex
Nálad akkor a RAM hibát kizárhatjuk.
A prime95 és GPU teszttel a gép stabilitását mérted, magas terhelést bírja-e, illetve a tápot hogy a magasabb energia igényt képes kiszolgálni.

Fontos figyelembe venni mikor történik a fagyás.
Szerintem mindkettőtöknél egy hibás driver okozza a problémát. Sajnos teljesen nem lehetséges letörölni néhány drivert így a probléma megmaradhat.

Véletlenül egyikőtöknél sincs úgy telepítve driver ami pl.: driver frissítő szoftverrel lett leszedve ( Driver Booster stb…) ? Mert azoknál szoktak tévedések lenni amiből fakadóan a rendszer lefagyhat, újraindul vagy rosszul működik.

@pyriel03
Nagyon úgy fest, hogy a windows nem logolt be használható hibajelzést.

Illetve van egy pont ami után el kell fogadni, hogy csak újratelepítéssel lehet javítani a problémán.

Ha böngésződ fagy az egész más. Ürítsd ki a cache-t töröld a cookiekat, beépülőket kapcsold le, kapcsold ki a hardveres gyorsítást.

Az egész gép lehal ilyenkor, csak leggyakrabban bongészo használat kozben jon ki. Azért megnézem mit lehet kiloni :slight_smile:

Sziasztok!
Hasonló a problémám, a gép giga z77x d3h lap, i5 2400 proc, 8G RAM, Asus GeForce 1050strix video, win10, LC Power LC 6600gp2 táp. A gép elindul, de random lefagy. Próbáltam másik alaplappal, ugyanaz, hdd-vel, ugyanaz, lényegében csak a tápot és a procit nem cseréltem még, de nem tudom eldönteni melyik lehet a rossz. Win7 alatt addig működik stabilan, amíg a vidikártya drivert nem telepítem, azután amint feladatot kap gyakorlatilag rögtön fagy. A videokártyát próbáltam másik konfigban, hibátlan. Ha Valaki megoldott már hasonló problémát ne tartsa magában a tapasztalatait. Köszi.