Hardver árak alakulása

Sziasztok!

Fontolgatom, hogy jövő tavasszal, nyár elején építenék magamnak egy kicsit komolyabb gépet, mint ami most van. A keretem 700K körül mozogna.
Várható szerintetek, hogy valamennyivel csökkennek az alaplap és proci árak?
Intel 13. gen vagy az új Ryzen szériát fontolgatom, de mindenképpen DDR5-ös rammal akarnám.
Érdemes DDR5-re menni vagy még inkább DDR4?

szerintem ide @P_D_1 híressége kell ide😉

4 kedvelés

Ha megkapjuk az eus pénzeket, illetve a háborúsdit abbahagynák a srácok akkor van esély hogy csökkenjen az ára/erősödjön a forint =csökkenjen az ára. Ez a biztos, illetve az ellenkezője. Persze ha kína megnézi taiwant közelebbről akkor emelkedhet, a chipgyártás miatt én azt mondom fektess bitcoinba, az a jövő.

3 kedvelés

Kivételesen van, amire tudok is válaszolni, így a gömb nem feltétlen indokolt :slight_smile:

A ddr4ről átállás olyan, mint a 3ról volt, csak kis alapanyaghiánnyal.
Én még 1 évig vastagon építenék a 4re

4 kedvelés

Úgy is, hogy jó párévig nem nyúlnál hozzá? Mert legalább 4 évig nem akarnék semmit fejleszteni. Új alaplap, ramok, stb…

3ig biztos. 4 már tényleg jóslás. Ez a fejlesztőktől is függni fog.

Ha olyan lapot nézel, ami kezeli az 5öt és 4et, akkor max évek múlva egy ramcsere, ha még használható a platform. Ha nem lesznek sokkal gépihényesebbek a játékok/programok, akkor simán platformváltásig (4 év) húzható a ddr4.

5 kedvelés

Értem. Mondjuk a 32 gb kit nem sokkal olcsóbb DDR4-nél sem. De az alá már nem akarok menni mert néhol már kevés. VGA-nál is inkább radeon felé húz az eszem a 16gb vram miatt. 6800-at szemeltem ki.

1 kedvelés

Az a baj hogy vagy fél év múlva építesz addig meg a jelenlegi eu-huf árfolyam ingás meg egy fasza gazdasági válság is bebaszhat.
Szóval szopás a köbön a helyzet most de legalább a használt piac beszakadt rendesen :smiley:

Amúgy csak hogy építő legyek 6850 xt ugyan annyiba kerül és erősebb.

3 kedvelés

Félig meddig topikba vág.
Elég meglepő volt hogy használt piacon 140-ért lehet már venni 3 ventis 6700xt-t.

Ezt még sehol nem találom. Mikor adhatják ki?

Most nézem hogy ezt csak laptop gpu-nak adták ki végül. Pedig be volt jelentve 650$-os áron.

Mondjuk mire oda jutok már kint lesz az új 7xxx széria is, bár nem tudom milyen különbségek lesznek az RTX kártyákhoz képest.
A gondom az, hogy nem tudom melyik éri meg jobban. Ugye egy 3070 TI csak 8 GB GDDR6X rammal van de gyorsabb, a 6800 meg 16 Gb. DDR6. Nem tudom meddig lehet elég a 8Gb. Tiszta őrület ha magamnak kell összerakni. :smiley:

Helló, én pont a héten kezdtem el itt a fórumon segítséggel összerakni egy konfigot. Ott szó volt DDR5 és DDR4-ről. Abból idéznék magamtól:

én ezt olyan 4-5 éves távlatban képzeltem el.

Na kezd alakot ölteni a konfigom. Bármi észrevételt szívesen fogadok.
A keretem 800 -max 900K körül van monitorral. (utóbbira később térjünk vissza) :slight_smile:
Alaplap: TUF Z690 Plus DDR5
Proci: I7-13700 Kf - nem mennék alá időtállóság és fejleszthetőség miatt.
Ram: Fury Beast DDR5 32GB kit (2x16GB) cl:? - DDR4 új Next-gen konfignál szerintem már felejtős.
Proci hűtő: ARCTIC Liquid Freez 280 II vagy Deepcool AK620?
VGA: TUF RTX3070TI - Ez alá sem szeretnék menni. 6800XT-t néztem még de nincs DLSS meg egyebek de baromi erős.
Táp: Seasonic Focus GX 850 - Ez elég lehet neki?
Ház: TUF GT501 vagy Fractal Design Meshify C Dark TG (ezeknek tudom, hogy jó az air flow-ja.
SSD: valami gyors m2 500GB körül. Később is ráér mert van egy Sata 3-as jelenleg.
Monitor: 27" / 1440P / Freesync / 144-165 hz / Panel inkább játékra szimulátorozni.

1 kedvelés

Szia!

Hááát, úgy pont elég. A helyedben rámennék inkább egy 1000 wattosra. Vagy egy Prime TX-re. (úgy is ócsó’) :smiley:

3 kedvelés

Valami költséghatékonyabb alternatíva Seasonic helyett ami 1000w körüli és jó? Mert így már nem férek bele a keretbe. FSP Hydro? Be quiet?

Sajnos ez is közel 90e:

ahogy ez meg 100e:

Ez 75e körül megáll:

vagy ez:

82e egyébként a SS GX 1000W-osa:

1 kedvelés

A lényeg, hogy meglegyen a CPU ATX12V 8+4-es csati kiosztása. Meg a félmoduláris kialakítással még nem dolgoztam. Alaplapon érdemes változtatni? Nem sok jó DDR5-ös Z lapot találni.

A 8+4 minden valamire való tápnál (650W+) kell, hogy legyen, a jelenlegi Dark Power Pro 10-esem is van, pedig az csak 650-es és öreg is. A Seasonic-nál is van. (GX 850W-os, tartalék)
A félmoduláris gyakorlatilag megegyezik számomra a modulárissal, mivel a 24 pin-est így is, úgy is be kő’ dugni, most, hogy a tápról le lehet-e húzni, vagy sem, lehet-e moddolt kábelre cserélni vagy nem, oly mindegy szerintem. :smiley:

Mennyi a max. keret a tápra?

Én még mindig a ROG-okat pakolom előtérbe, itthon is volt egy régi (M5A99Pro R2.0 anno “ROG” lett volna) Asus → TUF-ra és egy ROG → ROG-ra cserélés, hát nem egy kávéház a kettő, igaz én is benéztem a TUF-ot (összezavart a sok Plus, meg Pro, meg II, meg M, meg Gaming, meg anyám kínja), de ha mindent akar az ember akkor ROG. Kis tücsökpöcs különbségek vannak első ránézésre, de mikor pont az miatt szív az ember, akkor nem bánja az extra kiadást. :slight_smile: (legalábbis én így jártam most - ez ne befolyásoljon Téged :wink: )

Átbogarásztad az MSI PRO Z690-A és a TUF Plus közötti különbségeket?

Még nem.
ROG deszkák Z690-be majd duplája. Inkább faragnék a lap árán, mint sem adnék hozzá. :smiley:
Lényegében procit tuningolni nem akarok. De ha húzni akarja magát akor ne legyen akadály. Ramot húznék ameddig engedi xmp-vel, hogy ne alapon pötyögjön.
Asus prime lapokkal tapasztalat? Sosenem vettem még ilyet.