Időutazás

Nagyon érdekes amit mondasz főleg az a része, hogy ez vajon már lejátszott meccs e vagy sem. A párhuzamos idősíkok elmélete nekem is valószínűnek tűnik.
Például a két rés kísérletnél nagyon érdekes az, hogy úgy tűnik az egy darab foton vagy elektron részecske mind a két résen egyszerre megy át és saját magával interferál ami miatt így tovább folytatván egyenként bombázva a két résen keresztül az ernyőt, kialakul az interferencia hullám, de ha megakarjuk vizsgálni melyiken ment át akkor csak a két csíkot látjuk és csak az egyik résen látjuk átmenni.

Ez miatt én úgy gondolom egyszerre megtörténik mindkettő. Tehát látjuk a két lehetséges eseményt egyszerre megnyilvánulni. Olyan ez mint a Schödinger macskája gondolat kísérlet.
És ez szerintem mindenre igaz lehet. Például ha kidobunk egy papírgalacsint a kukába akkor az összes lehetséges mogzási variáció egyszerre történik meg amiből, viszont ebből mi csak egyet érzékelünk.

Amúgy kicsit off de érdemes megemlíteni, hogy az Univerzum szereti ugyanazokat a formákat és elemeket újrahasznosítani.

Gondoljunk csak a csillagokra és körülöttük a bolygók pályájára vagy egy atom magra és körülötte az elektronokra.

De ugyanez nagyobb léptékben is igaz. Az általunk eddigkészített legpontosabb “kép” az Univerzumról azt mutatja, hogy kisérteties hasonlóság van közte és az agyi idegpályák között.

Namost, biztos mindenki eljátszott már a gondolattal; de mi van ha mindannyian csak egy nagyobb, számunkra nem észlelhető méretekkel rendelkező világban vagyunk egy élőlény részei?

Talán az egész Univerzumunk pedig csak egyetlen “sejtjén” belüli tér.

Durva lenne! :smiley:
Vagy másik elképzelésem, hogy anyagi világ sem létezik. Minden csak egy illúzió. Mint a számítógépes játék esetében vagy a Mátrix-ban. Mi van ha csak öntudatra ébredt energia alapú információ tömegek léteznek amelyek saját magukat úgy védik meg a másiktól, hogy egy kollektíven létrehozott szabályrendszeren keresztül kapcsolódnak egymáshoz. És ez lenne a mi világunk.

Erre gondoltam már én is párszor, de mindig arra jutottam, hogy pont olyanok vagyunk mint a vírusok :stuck_out_tongue:

Ide akár illene az egyik all-time favorite idézetem is a Babylon 5-ből:

“A teste molekulái, ugyanazok amelyek összetartják ezt az állomást is, és a kint lévő ködfolt magukban a csillagokban égnek. Mi csillagfélék vagyunk. Mi vagyunk az Univerzum, mely láthatóvá lett és amely keresi önmagát. Mert mind ketten megtanultuk, az Univerzumhoz időnként másfajta látásmód szükséges.” - Deleen

Amúgy sok fizikus épp azt bizonygatja, hogy semmi nem “létezik” abban a formában amiben mi érzékeljük egész addig ameddig nem figyeljük meg azt. Ennek a teóriának az az alapja, hogy minen csak egy kvantum szinten létezik egész addig ameddig TE mint szemlétő nem figyeled meg; akkor nyeri el “valós” fizikai alakját… De erröl már VSAUCE is beszélt valameik videójában. (Erre amúgy részben épp a kétrés-kisérlet a bizonyíték … bár itt még bejönnek olyan tényezők bizonyos esetekben mint a Heisenberg uncertainty principle.)

Off megint de ezt muszály: persze ő nem az általunk tárgyalt formájában tárgyalja az idő fogalmát :slight_smile:

Ami még a két rés kisérleteket illeti itt van egy nagyon érdekes dolog időutazás témában :smiley:
Összefonódott részecskepárok késleltetett választásos kvantumradír-kísérlete:

“Részecske-ikerpárok bármennyire is távolodnak el egymástól térben és időben, létezésük végéig azonnali és feltétlen kényszer-kapcsolatban maradnak egymással; ha bármi történik egyikükkel, az azonnal, késleltetés nélkül megváltoztatja a másikat is. Ez a hatás kísérletileg bizonyítottan fénysebességnél gyorsabban (azonnal) megy végbe, és ez a tény most rendkívül fontos a kísérlet megértéséhez.”

A kísérletben az ikerpárok nem egyforma utat járnak be. Az egyik pár a D0 ernyő míg a másik a Glen-Thompson prizmának köszönhetően a két rés-től függően különböző utat járnak be. Viszont a féli áteresztő üvegnek ami 50% valószínűséggel veri vissza vagy engedi át a fényt megvan csavarva a dolog. Ugyanis így a D1 és D2 ernyő esetében nem tudjuk, hogy mely résen érkezett a foton. A képen láthatjuk a különböző detektorok érzékelésekor összegzett képet a D0 ernyőről. Látható, hogyha a D1 és D2 detektorok érzékelésekor kapott D0 ernyőn kapott pontokat összegezzük akkor kialakul az interferencia kép. Az egészben az a fura és nagyon érdekes, hogy a D0 ernyőig a fotonnak sokkal rövidebb utat kell megtennie mint a detektorokig. Tehát sokkal előre eldöntetettnek látszik, hogy a fotonnal mi fog történni. A kísérlet a jövőbe lát :smiley:

Részletesen itt olvasható róla. Én régen ezt olvastam el ezt a Magyar Forrást:

Azt nem tudom van e részletesebb már frissebb angol nyelvű tanulmány ezekről.

Ez mind szép és jó és mindről olvastam…de ettől a magyar terminológiátol én bokánfosom magam :smile:

Maradok az angol könyveknél/cikkeknél a témában. :slight_smile:

Tudsz pár ilyen Angol cikket amiket olvastál? :slight_smile: Érdekelne engem mert érdekel bővebben ez a témakör. :slight_smile:

Ez maga a paradoxon :smile:
Visszamész, megakadályozod a világháborút, ami sikerül, ezért nincs is miért visszamenni… Teljesen logikus ez, csak éppen egy feloldhatatlan ellentmondás.

Ha végigolvasod a hozzászólásokat épp erről is tárgyaltunk valamint, hogy ez miért NEM illetve hogyan és miért működhet :wink: (Nem általunk kitalált dolgok. Szerencsére egy tudományos körökben igazán jártas társaság beszélgetett általunk olvasott de fizikusok által felállított és akár alátámasztott jelenségeket, cikkeket, tudományos munkákat bevonva.)

Amúgy ahhoz képest, hogy egyes filmek, sorozatok mostanában milyen könnyedén veszik az időutazás témáját nem foglalkozva a paradoxonokkal össze vissza elképzelve (pl.: Flash a Villám) és mennyire nem ássák bele magukat az alkotók, mi annál durvábban belementünk itt a fórumon. Annyira, hogy én is meglepődtem rajta :smiley:

Legalábbis én mostanában nem igazán láttam egy olyan sorozat vagy filmet ami legalább logikusan a “saját fizikája” szerint feltudta volna építeni.

Jó példa pedig van, pl Interstellar.

Igen azt elfelejtettem megemlíteni, hogy az Interstellar például kivétel. De azon kívül más nem jut nekem sem eszembe csak régebbi filmek. :slight_smile: De itt is például az “eleve elrendeltetett” időutazós elvet követték mint a Harry Potter-nél is volt az Azkabani Fogoly-ban. :slight_smile: Azzal idézted elő a saját jelenedet mert hatottál a múltadra.

JAJ de nem jött be az a film… Jók az effektek meg minden…de a sztori…az valami csapnivaló nekem. Belecsap valami katasztrófának a közepébe semmi különösebb magyarázat nélkül elkezdődik egy tanyán aztán átmegy scifi-be…marhára nagy a kontrasztkülönbség a film eleje és vége között. Az a maszlag meg a szeretetről…na hagyjuk. Nállam egy erős 3/10 az a film

Tegyük fel.
Képesek vagyunk fénysebességnél gyorsabban mozogni. Anélkül, hogy atomjainkra robbannánk.
Bár akkor valószínűleg a testünk is úgy fejlődött volna…
És tegyük fel. Hogy az idő és a tér : anyag de olyan szinten mint egy hosszú expós kép.
Csak a régi énünk lassú volt, mint egy teknőc.
Most viszont Flash lettünk. És át tudunk futni az idő képkockáin… ám persze ezt is taglalhatnánk. Pl.: Több dimenzó, hiszen ha nem a múltba utazunk akkor a jövőnek több lehetséges kimenetele lehet, több síkon kell lenniük. Vaaaaagy lehet, hogy az egész ismétlődik újra meg újra…
Imádom az ilyen témákat

Én még egy olyat tudok elképzelni egyébként, hogy a múltba utazni nem fogunk tudni de szemlélni tudjuk majd. Mint amikor egy videofelvételt vagy fotót a kezünkbe veszünk, csak úgymond az univerzum őrizné a “felvételeket” amiket “lejátszunk”. Ilyesmi tudományos vélekedés van valahol erről egyébként? :slight_smile:

Igenis meg nem is. Időt utazol csak nem egy lineáris vonalon, ergo nincs paradoxon, az hülyeség, lehetséges az időutazás csak nem a paradoxonos zsákutcás felfogásban sztem.
Párhuzamos univerzum mindig megold bármiféle paradoxont, erre is rá lehet mondani.
Csak át kerülsz egy másikba, de a te időutazott tudatod nélkül megy tovább mindegyik, mindegyik irányba, alternatív múlt és jövő lejátszódik a végtelenbe és tovább mindegyik univerzumban.
Tehát pl ha elrabolnak vkik és kínoznak majd valszeg meg is ölnek, de te visszautazol az időben hogy elkerüld az elrablásod, csak egy párhuzamos univerzumba kerülsz ahol nem raboltak el/sikerült el kerülnöd. Na de ahol elkaptak, ott biza végigéled a kínzást és talán vmikor meg is ölnek. De a te időutazott tudatod meg boldog, azt hiszi tényleg időtutazott és az soha nem történt meg. Hát pedig de! Nincs kiút, nincs retry, quicksave. Kérdés, melyik öntudat vagy/leszel TE? Melyik a ‘cannon’? Egyentalán van “igazi”? Az csak is rajtad múlik. Minden relatív, minden végbe megy. Eközben ott kínoznak és te csak még jobban pánikolsz, mert azt hiszed nem sikerült a rewind, pedig de, másik te meg boldog h sikerült… Para? Oh yeah. :stuck_out_tongue:

Bocs hogy ilyen régi témát hozok fel, de a napokban beszélgettem ismerőssel erről, és az az érdekes hogy eddig sehol nem láttam leírva azt a variációt (az arrow of time-ból kiindulva) hogy mi van, ha vannak részecskék amik ellentétes irányban haladnak az időben?
Tehát pédául egész galaxisok, civilizációk lehetnek odakinn amiknek az a normális hogy minden (a mi szemszögünkből) visszafele történik.
Talán a fekete lyukak képesek megfordítani az idő nyilát, minden részecskét visszaforgatva amely belejut. A másik fordulópont pedig a nagy bumm, ahol ismét visszafordulnak ezek az “anti-részecskék” a “normál” irányba.
Ezt az elméletet követve a múltba való utazás nem lehet azonnali mint a filmekben, és nem okoz paradoxont mert mindennel ugyanaz történik mint előtte, csak visszafelé. Emlékeid nem maradnának róla.
Így az egész univerzum egy zárt könyvet alkot egyedi oldalakkal, attól hogy bárhol felütöd vagy visszalapozol a tartalmat nem változtatod meg, és te nem a könyv olvasója vagy hanem a része, tehát te nem érzékeled és nem szerzel belőle plusz tudást ha valaki lapozgatja elalvás előtt :wink: