Intel Skylake-X + X299 (HEDT)

emiatt tudott egy vállalható processzort kiadni az AMD

Nekem egy 4790k van meg se fordulna a fejemben hogy ryzenre cseréljem , de skylakex re se még egy két évet kiszolgál szerintem és majd ha lesz egy kis verseny és az árak is megmozdulnak akkor veszek újat.

Volt nekem core-i7 920 aztán 2500k-m azt haswell ,közben egy 955 black edition most meg vissza táncoltam 1366-ra számomra ott van a buli oc stb ökörködés egy x5670 társaságában:D

Hát… nézd. Ha nincs piaci verseny, akkor nem fognak költeni R&D-re ezt teljesen jól látod. Felesleges plusz kiadás a semmire. Intel-nek az a legnagyobb előnye az hatalmas R&D budgeten kívül, az hogy rengeteg lóvé megy a saját gyáraiba és nem kell másra várni a gyártás technológiáért.

Ettől eltekintve az Intel is és az AMD is egy cég, nem jótékonysági alapítvány. Mindkettőnek vannak részvényesei és hitelezői, és őket fogják első sorban megpróbálni boldognak tartani. A több osztalék, azt több osztalék… pénz beszél a kutya ugat.

Nyilván így az a felhasználó szívja a legnagyobbat, akinek mindig szüksége lenne nagyobb számítási kapacitásra, mert aránytalan áron vásárolhatsz plusz teljesítményt. Az egyszerű felhasználónak viszont relatíve jó, mert kitolódik a rendszerének élettartama egészen addig amíg nem lesz szüksége új techre (USB3.1, M.2, stb.).

Én is csak 5 év után cseréltem le a 1155-ös platformot, és most sem igazán teljesítmény miatt, hanem új technológiák hiánya miatt.

AMD-nél annyiból korrektebb a piaci hozzá állás hogy nyitott szabványokban gondolkodnak, amiből maga a piac és a felhasználó nyerhet a legtöbbet.

A zárt szabványok szinte minden esetben pár éves rövid virágzás után, gyorsabban vagy lassabban de elsorvadnak, csak egy pár példa ami így hirtelen eszembe jut és mások is emlékeznek rájuk:

• RAMBUS rendszer memória (csak az Intel licenszelte, méregdrága volt, ment a levesbe)
  • 3Dfx Glide (ment a levesbe, nVIDIA megvette kilóra)
  • AGEIA PhysX (ment a levesbe nVIDIA megvette kilóra) bár ez utóbbi még éppen kapálódzik az nVIDIA GameWorks-nek hívott karúszónak hála…

Senki nem vert át senkit, se Intel, se AMD oldalon. A teljesítmény és fogyasztás adatok elérhetőek rengeteg független harmadik féltől. AMD pedig teljesítmény arányos áron kínálta az FX palettát. Más kérdés hogy bármelyik teljesítmény orientált vásárló nagy ívben elkerülte őket.

Ebben az X299-es esetben is az átverés egy kicsit erős szó. Azzal van gondja Linus-nak, meg még sokan másoknak is hogy nem random checkbox funkciók hiányoznak a platformhoz elérhető alacsonyabb modellszámú processzorokból, hanem PCIe sávok súlyos mennyiségben, vagy éppen a Quad-Channel memória vezérlő.

Itt például ha az alsó két processzort szerzed be X299-es laphoz (bár ez már önmagában értelmetlen és komikus) akkor az alaplapon található funkció nagyjából fele (?) nemes egyszerűséggel inert lesz és nem fog működni.

Na pár napig nem vagyok erre teleírjátok a topicot :smiley:

@serry8511 nem teljesen értem a logikát a gondolatod mögött, hogy az AMD azért tudott most egy ütős procit piacra dobni, mert az elmúlt években közel nullára írták magukat a piacon, és ez mentség lenne az Intelnek bármire is, amikor jóval nagyobb $$$ áll náluk rendelkezésre. Egész egyszerűen az Intelnél a prioritásokat máshova helyezték, ami most egy picit visszaütött…

@sutyomatic R&D-re költöttek az intelnél, nem is keveset… csak ahogy fent írtam, más dolgokra, ami most nem adta ki nekik a kanyart. Intel már évek óta fejleszti pl az AVX512-t, ami most fog debütálni, de lényegi haszna majd sok év múlva lesz majd, mire majd a szoftverek is nagyobb számban támogatják (mint az SSE esetén is történt). AVX is már elérhető egy jó ideje, mégis minimális a támogatottsága. Érdekesség, hogy AMD a Ryzent is felkészítette rá, de valójában csak annyira támogatja a CPU, hogy lefut rajta az AVX-es kód, de ha jól optimalizált a dolog, Intel állva hagyja.

Érdekesség, hogy az AIDA64 Raytrace benchmarkja keményen AVX optimalizált és a 4 magos Kaby Lake lehagyja a 8 magos Ryzen 1800X-et. Ez nem bug, hanem az elméleti valóság abban az esetben, ha ki van használva minden képessége a processzoroknak. A valódi valóság pedig, hogy az Autodesk 3ds max új render enginje sem használja ki ilyen szinten a lehetőségeket. Az Intelnél pont ez okozza a mostani kapkodást meg elbocsátásokat meg roadmap össze-vissza ráncigálását, hogy kényelmesen tolták a lóvét ezekbe a technológiákba, a nagyon fejlett kis csíkszélességű gyártástechnológiába, miközben az AMD letett az asztalra egy procit, ami jelenleg, a most elérhető programokkal nyers erőből lenyomja az Intel megoldásait azonos árkategóriában.

Intelnél nem is a 7-es Ryzentől ijedtek meg igazán, hanem a Threadrippertől, ami ellen konkrétan nincs semmi, amit versenybe küldhetnének… Erre jött a mostani durván paper launch a 12-16-18 magos i9-es procikkal, amiről szerintem pár hónapja még ők se tudták, hogy lesz… Első körben ugye a Coffee Lake-et meg mindent előre hoztak, most az utóbbit kitolták jövő tavaszra, gondolom így próbálnak helyet csinálni a fenti cumók fejlesztéséhez. Az alaplap gyártók meg csak kapkodják a fejüket, hogy támogassanak majd egy olyan procit, ami kvázi a speckók letételekor még elméletben sem léteztek. Persze az Epyc széria sem könnyíti meg a helyzetüket, mert még az is fel fogja kavarni a vizet a Xeonok pályáján, ahol az Intel igencsak elkényelmesedett az árazás tekintetében. Ugyanez van a mostani HEDT platformon, érdemes megnézni a mostani meg az új procik árazását a kategoriában.

Azt arra értettem hogy az intelnél évről évre nem nagyon nőtt a teljesítmény [quote=“transzmembranfeherje, post:18, topic:11017”]
5 évben mindösszesen kb 30%-os teljesítménynövekedést produkált
[/quote]

De a te megfogalmazásod jobb:

Hahah na ezen a szövegen ledobtam az arcom :smiley:

“A partnerek szerint az aktuálisan alkalmazott kupak alatti paszta csupán ideiglenes megoldás, ezt a következő évben felváltja a forrasztás.” Milyen megnyugtató ez az “ideiglenes” szó egy $1000 körüli procinál :smiley: (not) #Kappa

Uram, gratulálunk a háza elkészült, a tetőt csak egy ideiglenes megoldással rögzítettük de ne aggódjon, jövő tavasszal már jobb tetőket fogunk tudni készíteni… :smiley:

forrás:

Mutatok jobbat!

Túl olcsónak találod a Z270+7700K-t párost?
Vegyél csonkított X299+7740X kombót drágábban!

1. Mutass be 4 magos processzorokat herélt PCIe sávval, és dual-channel memóriával az új Extreme platformon.
  2. Az emberek elégedetlenek hogy az alaplapok fele nem működne velük.
  3. Jelents be herélt alaplapokat a herélt processzorokhoz!
  4. ???
  5. Profit!

Ez gyönyörű :smiley: Nem emlékszem, hogy az Intel háza táján valaha volt is ekkora fejetlenség.

PS: Viszont ha minden igaz kapunk egy teszthardvert hamarosan, amint lehet írok róla részleteket :slight_smile:

Ja, amúgy azt is elhintették a partnerek hogy lehet inkább mégis csak forrasztják a Skylake-X kupakokat. :joy:

Szóval lehet lesz taknyolt és forrasztott is a piacon majd egyszerre. De hogy kerek legyen a történet, már csak az kell, hogy mondjuk felárat kérjenek a forrasztott darabokért és lesz mondjuk i9-7900XS.

XS - Extreme Edition, Soldered

Óvatosan ezekkel az ötletekkel, lehet, hogy olvassák :smiley:

Na egy érdekes infó. Arról van szó, hogy a CPU fogyasztásához képest alul van egy picit tervezve az alaplap és tuningnak nem igazán ad teret. Egy izgalmas részlet ezzel kapcsolatban, hogy egy 10 magos Skylake-X 4,5ghz-en megjáratva, 1,25V-on kb 300W-ot vesz fel, amit az alaplapon lévő VRM se nagyon tolerál, de ami külön érdekes, hogy a 8 pin-es betáp kábel hőmérsékletét megmérte egy nyitott, ház nélküli teszt config esetében és 65 fokos volt. Jöhetnek az aktív hűtésű kábelek? :smiley:

Egyébként itt kezd kibukni az, amit már máshol írtam, vagyis az, hogy az Intel 2-3 hónappal előrébb hozta a megjelenéseket, nem feltétlenül probléma mentes. Ez lehet az első jel, hogy az alaplap gyártók első szériás alaplapjai nem lesznek túl rózsásak. És akkor még nem beszéltünk arról, hogy vajon a paperlaunch-os 18 magos szörnyet a mostani alaplapok fogják-e tudni probléma mentesen kezelni :slight_smile:

videót érdemes megnézni hozzá

Megy a kapkodás, szerintem 10-12 magnál többel nem is voltak tervben processzorok. Valamint szerintem az is benne van a pakliban hogy az egyszerűbb X299-es deszkák nem kellett volna fogadjanak 8C/16T-nél nagyobb procikat, ezért is “rotyog” már most a VRM rajtuk.

De arra amit te is említettél hogy ezek a lapok hogy fognak például menni akárcsak alapórajelen mondjuk a 16C/32T darabok? Vagy ahhoz vegyél (még)drágább a deszkát?

A megjelenésből látni is, hogy a most paperlauncholt modellek (12 mag felett kb) tuti, hogy nem volt eredetileg tervben. A TDP keretbe szerintem bele se fognak férni épkézláb órajel mellett, szóval utólag majd lehet, hogy kiderül, hogy csak bizonyos X299 lapokban fognak ezek a procik elindulni.

Előre is elnézést, de olyan jó hülyeségeket találni az nagy világhálón vala. :smiley:

Hát egyelőre nem túl rózsás a helyzet Skylake-X fronton…

12C/24T @ 2.9GHz alapórajelen. 16C/32T változat akkor mennyin fog menni? 2.1GHz? :disappointed_relieved:

Szerintem itt a 7900X fölött nem volt eredetileg semmi betervezve, nagyon izzadságszagú ez.

X299-ről már van nyitva bejegyzés

Igen, május 29-el ez lett nyitva.

Nagyon nem lőttem mellé: i9-7960X @ 2.5GHz

Köszi :slight_smile: mingyá megnézem ezt a dögöt itt mellettem geekkel, csak gyorsan vettem egy licencet, nem szeretném egyből publikálni az eredményeket :smiley: