Internet of Things

Sziasztok!

Túl sok fórum foglalkozik már ezzel a témával, de egy dologban nagy többségük egyezik.

Kezdőként nagyon nehéz belevágni és minden hozzá szükséges információt levadászni az internet legmélyebb bugyraiból, a föld legkülönbözőbb nyelvein… ha szerencséd van találsz valakit, akinek van megfelelő tudása és részletekbe menően is hajlandó foglalkozni a problémáiddal.

Igen. Ez egy ritka eset… ha szeretnél becsatlakozni hozzájuk és te is szeretnél építeni valamit, általában egy igen szegényes, sokszor hibás leírással csapják le a labdát és jó utat kívánnak a szerencsétlennek.

Ezen szeretnék változtatni!

Azokat az embereket várom ebbe a témába, akiknek vannak jó ötleteik és szeretnék megvalósítani, valamint azokat, akik szeretnék a tudásukat tovább bővíteni és segítenének a most csatlakozókat.

6 kedvelés

Szeretnék egy időjárás monitorozó állomást megépíteni (Hőmérséklet, légnyomás, páratartalom), aminek az adatait el tudom érni távolról is.

Valaki csinált már ilyet, vagy hasonló rendszert? Kérem ossza meg velem a tapasztalatait.

Milyen eszközöket használtál fel, honnan vetted, illetve hogy kalibráltad?

1 kedvelés

Nem csináltam pontosan ilyen eszközt még, de talán tudok annyiban segíteni, hogy én hogyan kezdenék neki. Alapból valszeg egy PI-t vetnék be a buliba, 1wire és vagy GPIO portokra mehetnek az X szenzorok. Az adatfeldolgozást, megjelenítést stb nem tudom hogyan szeretnéd kivitelezni, de én lehet első körben azt kiraknám egy komolyabb vasra. Így a PI pl fáljba ír X időnként felmásolja a szerverre, ami feldolgozza és megjeleníti azt (web-es alap vagy ami fekszik). Ergo az állomásod egy adatgyűjtő lesz csupán. (az újabb PI-k elbírják a web-es szolgáltatást, feldolgozást szóval nem muszáj)

3 kedvelés

Pont ez akartam ajánlani… :smiley:
nekem van itthon egy pi1-em és egy pi3-am is, mind a 2 elbírja a web-es szolgáltatást, hisz nincs sok munkája, csak egy html/php oldal. :smiley:

Itt az enyém, ha gondolod
html>
body>

<?php
$file = '/sys/bus/w1/devices/28-03165323d2ff/w1_slave';
$lines = file($file);
$temp = explode('=', $lines[1]);
$temp = number_format($temp[1] / 1000, 1, ',', '');
echo $temp . " °C";
?>

/body>
/html>

A $file-t majd át kell írni a sajátodra :smiley:
van egy írás is róla, hátha segít :wink:

2 kedvelés

Köszönöm, megnézem.

Pont ma megyek dolgozni, úgyhogy 3 nap most kiesik :rage: de ez van…

Honnan érdemes most PI-t venni?

Pishop
Mivel csak 2 linket tudok az előző módszerrel hozzákapcsolni, a többit így kapod meg :stuck_out_tongue:

@TheVR_Jani Kacsacsőr. :grin:

4 kedvelés

Köszönöm :grinning:

A PI tökéletes erre célra, csupán némi időt meg figyelmet igényel és nagyon klassz dolgokat rá lehet bízni. Nekem is van, bár nem ezt csinálja.

Nekem 2 van itthon :smiley:
Az egyik egy hálózati adblock-ként működik, a másik meg hőmére/mediacenter :smiley:

Amúgy ki mit vezérelne, automatizálna pl egy lakásban? A sablon ki,be kapcsolás, meg ezeken kívül ami valóban hasznosak ?

1 kedvelés

A reggelikészítést :smiley: Csináljon a konyha friss tükörtojást virslivel mire felkelek. Szeretek amúgy magamnak sütni főzni, de reggel jólesne csak úgy leülni enni minden vacakolás nélkül :smiley:

Nyáron a sötétítőket lehetne automatikusan vezérelni, napállástól és külső/belső hőmérséklettől függően.

1 kedvelés

Valahol el kell indulni.

Első körben megcsinálom az időjárás állomást. Abból is tanulok, hogyan is működik a Pi.

Utána szeretnék egy rendszert kiépíteni itthon, ami a legtöbb paramétert képes monitorozni.

Az elmúlt fél évben ez volt a hobbiprojektem, csak lusta voltam belőle egy rendes blogposztot írni. (még)

Azt tudom, hogy általánosságban mindenki mindent szeret Raspberry Pi-vel megoldani, de az egy számítógép, egy mérés/mérésadatgyűjtés klasszikusan mikrokontrolleres feladat, nem számítógépes.
Mondhatnám, hogy kezdjen mindenki Arduino/AVR, vagy PIC mikrokontrollert programozni, de hálistennek ezek az idők már lassan elmúlnak, olyan tudású eszközeink vannak fillérekért, hogy sírva is fakadtam, mikor először elkezdtem nyomozni.
Hadd mutassam be nektek az ESP8266-os MCU-t, amely amellett, hogy egy általános, több nyelven programozható (C/Arduino/Python/Basic/LUA) mikrokontroller, emellett még WiFi-s is, komplett TCP/IP Stackkel!

Célszenzornak (1db szenzor/kontroller) tudom javasolni az ESP-01 -et, erre 1-2 szenzort lehet egyszerre ráakasztani (2db GPIO lába van), és magadnak kell a tápellátást (3.3V) is megoldani, de célfeladatra jó lehet, ha az elektronikától nem ijedsz meg
Ha komolyabb cuccra vágysz, ott a NodeMCU/Witty, amelynek 8-10 digitális kimenete (több PWM-es), és ADC bemenete is van, tehát pl fotoellenállásos fényerősségmérést is tudsz vele csinálni. Előnye, hogy USB portja is van, amiről tud tápot adni a szenzoroknak a beépített feszstabon keresztül.
A szenzorokat azért nem írtam le, mert elméletileg minden, amihez RPi-re van támogatás, azok itt is mennek probléma nélkül:

Linkek, összegyűjtve:
Boardok:

http://www.nodemcu.com/index_en.html
https://yoursunny.com/t/2016/WittyCloud-first/

Itthoni bolt:
https://www.hestore.hu/prod_10035824.html
https://www.hestore.hu/prod_10036635.html

Egy leírás:

Egy link a saját lakás-automatizálásom jelenlegi állapotáról:

4 kedvelés

Köszönöm, hogy megosztottad! :slight_smile:

Tényleg célszerűbb specifikusan kiválasztani egy mikrokontrollert, amint lesz időm átnézem őket részletesebben.

Ha már elektronika. Megadta magát a multiméterem. Nektek milyen van?

Uni-T UT-139C amit most kinéztem. Valakinek ismerős?

Szia!

Én Arduinoval foglalkozok, sokan csináltak ezzel is ilyen állomást, a yt csatornámon (Magyar Arduino Labor) majd be is fogok mutatni egy ilyennek az építését. Ha kezdő vagy, az Arduino egy jó választás lehet, mert ez megtanít a programozás alapjaira. Utána a Pi-t egyszerűbb lesz kezelni :slight_smile: Ha írsz nekem emailt, vagy fb-n, nagyon szívesen segítek.

Ui.: Nekem Maxwell MX 25201-es multiméterem van.

1 kedvelés

Még ezt is tudom ajánlani:

1 kedvelés

Szia.

Minden részlet érdekel. Melyikkel érdemes kezdeni?

Itthon nem a Genuino elérhető? Úgy tudom Arduino USA Only.

Az én véleményem szerint az Arduino jobb a kezdőknek, mert nagy segítség hozzá a sok előre megírt library.

Dede, ez így van, de hát ha az ember ebay-ről rendel… :smiley: ott inkább Arduino van.

1 kedvelés