Játékipari trendek és a játékos társadalom

Röviden az angolban nem jeleskedőknek, 3 millió dobozos példányt szállítottak le 4 nap alatt. Ebben ugye a digitális eladások nincsenek benne, bár olyan hírt is olvastam, ami 3 millió eladott példányról beszél, de az szerintem ennek a hírnek egy kicsit a félreértelmezése… De lényegtelen is.

Említettétek a remake-eket. Nos, én is rohadtul vágyom értelmes remake-ekre, és bár csak a demót próbáltam, de szerintem ez is zseniális lett. És hál’ Istennek nagyon sok remek példa van sikeres, minőségi remakekre, amik közel teljes áron, vagy féláron jelentek meg, és nagyon örülök. Nagyon örülök a Resident Evil 2 sikerének is, mert talán rábírja a kiadókat arra, hogy szenteljenek rájuk több időt és energiát, és talán pont egy EA-nek lehetne nagyon frankó ez a felismerés, akinek rengeteg ősrégi “ájpíja” van tulajdonban, amik parlagon hevernek. Bár itt jegyezném meg egyből, hogy a HD remake-eknek én személy szerint egyáltalán nem látom értelmét… De ezeknek a nagyobb volumenű remake-eknek, mint a Crash Bandicoot, a RE2, vagy a Shadow of the Colossus… Bármikor, bármennyit. :slight_smile:

Ha jól tudom Activision nem szólhat bele semmilyen szinten a játék fejlesztésébe. Meg amúgy sem tud semmit elrontani az, hogy a dobozon Activision van írva vagy az, hogy EA. Jelen esetben nem beszélhetünk mikrotranzakciókról sem. DLCk pedig szinte minden FS játéknál voltak szóval ha itt is lesz annak semmi köze nincsen az Activisionnek. Nyugodtan meglehet venni a játékot szerintem. Ha mások az aggályaid akkor persze más lehet a helyzet.

Tudtommal a Fromsoftware kereste meg az Activision-t. Azért nem könnyű dolog japán kiadókkal sem együtt dolgozni. SOk szempontból “elnyomóbbak” mint egy sokkal gyűlöltebb nyugati mamut kiadó… Lehet hogy a Namco követelte brand jogokat, lehet nem tetszett nekik az ötlet, az is lehet egyszerűen, hogy a Fromsoftware úgy ítélte meg, hogy egy Activision jóval több támogatást tud adni egy nagyobb volumenű tervhez. Lehet a Namco nem örült annak, hogy kicsit mást akartak csinálni… Fene tudja. De szerintem ettől nem kell félned. A srácok kivívtak annyi elismerést a szakmában, hogy nem szolgaként ülnek le egy Activisionnel a megbeszéléshez. :slight_smile:

Részemről nincs problémám azzal, hogy x+1 launcher van/kell a gépen. Egyik se fut automatikusan így csak azt indítom el amelyiken játszani szeretnék, de persze megértem a másik oldalt is főleg, ha kevés ideje van az embernek és/vagy rosszabb net kapcsolattal rendelkezik, esetleg egy nagyobb update van. Azt én is támogatnám ettől függetlenül, hogy legyen egy “közös” launcher a launchereknek amivel látod az összes játékod és amennyiben több helyen is megvan melyikkel indítsa el. Az hogy 60 euro (azt mondjuk nem fogom megérteni, hogy miért 1:1ben váltják dollárról a legtöbb esetben) 1-1 játék még nem lenne gond amennyiben megéri (akár élményben, akár játékidőben), de sajna az esetek többségében csak egy újabb futószalagról lejött játékról van szó, amit majd “patchelnek” dlcvel meg egyéb mikrotranzakcióval. A mikrotranzakciókat is lehet jól csinálni (skinek, egyéb kényelmi funkciók, kozmetikai dolgok) csak sajna kevesen (vagy én nem tudok sokról) csinálják így. Hogy melyik kiadó hol adja ki a játékát az igazából nekik fontos. Szeretném hinni, hogy tudják mit csinálnak és figyelembe veszik, hogy 1-1 kliensnél milyen korosztály van valamint, hogy mennyien és megéri-e nekik az a pár százalék, ha esetleg elesnek userektől.

Amíg nem kerül be a Fromsoftware managementbe valaki az activisontől addig nincs gáz.

Két érdekes olvasnivaló, talán mások figyelmét is elkerülte eddig. Bár az egyik friss csupán, szerintem a másik is érdekes. :slight_smile: Sajnos angolosok előnyben…

https://globenewswire.com/news-release/2019/01/24/1705090/0/en/Game-Developers-Conference-Releases-2019-State-of-the-Industry-Survey-Showing-Nearly-Half-of-Respondents-Supporting-Unionization.html

Szerintem ez éppen pont, hogy probléma. A Fortnite tartalom szempontjából minőségre konvergál a nullához. Akár egy Fb játék is lehetne, kifejezetten csak a mai trendnek megfelelő multiplayer hype tartja fent. A ráköltött összeg semmilyen szempontból nem a contentet tükrözi, szimplán annyit hogyan tűnik ki Józsika (legtöbbször apu pénztárcájával) a sok Pistike közül. Sajnos azt kell mondjam ez hasonlóan (gamer)társadalom butító, mint akármilyen korábbi divatőrület, arra alapoz, hogy az adott témában minél feltűnőbb legyen az egyén. Ugyanakkor, ismét sajnos, ez működik, ergo elég alacsonyra teszi az adott közönség igényességét. Ugyanúgy mint bármilyen biznisz ez is profitorientált, hiába lesz ez meg az az év játéka (GoW, RDR sbt…), mégis egy F2P mikrotranztakciós game szedi meg magát legjobban, hagy ne mondjam szomorú. Ez pusztán arra ösztönöz másokat, hogy ezt kell csinálni, nem kell ide tartalom hanem az adott hype hullámot kell legjobban meglovagolni. Így halnak meg szépen a single sztori ötletek, ugyan már az sok befeccölés (író, szinkron színész, rendező stb), csináljunk egy tower defenset, upsz fps lett belőle mindegy toljuk neki viszik mint a cukrot. Szvsz ez közel nem jó irány. Erre 20-30 évvel ezelőtt nem volt lehetőség, a tartalom volt ami eladta a játékot. Itt megint egy válaszút előtt áll az ipar, elkezdi erőltetni a mikrotranzakciós multit vagy legalább megpróbálja belefűzni valami értékelhető tartalomba. Esetleg el kell tölteni a következő évtizedet úgy, hogy a emberek ingerküszöbe (többségre értve) elérje - újra - azt a szintet, hogy bocs kevés egy multi BR, kell valami aktuális content is mögé? Megeshet. És az utóbbi évek inkább ezt igazolják, lebutulnak a meghatározó single story címek, mit a COD(MW), Mass Effect, Dragon Age, Halo, Fallout, sorolhatod… míg csak egy-kettő (Witcher, GoW) teljesít. A többi meg a BR és társai.
Ezzel most nem azt mondom, hogy gonosz gyártó meg kiadó, csak szimplán sajnálom hogy a globális társadalom igénye ilyen irányú.

Igen egyetértek azzal, hogy ez nagyon sajnálatos helyzet de ezzel nem igazan lehet mit kezdeni. Engem személy szerint azért nem zavarnak a kozmetikai mikrotranzakciók mert akinek annyi esze van, hogy tíz/százezreket költ arra, hogy színes legyen az akármilye akkor nyugodtan. Nem jut semmilyen előnyhöz. Hát igen, sokan mondják, hogy a single player játékok halottak de szerintem a God of War, RDR2, Spiderman, Witcher 3 és még sok más már bejelentett játék (TLOU2, Sekiro, stb…) bebizonyította, hogy nem ez a helyzet hiszen hihetetlen eladásokat mutatnak. Persze ezek a multis játékok mindig is egy easy moneygrab játékok maradnak de simán megélhetnek mellette a single player játékok is.

Nekünk nem jön be a fortnite. Én a Minecraftot sem érte… De mindkettő igenis a maga módján letett valamit az asztalra. A Fortnite egy alapvetően barátságos és kevésbé agresszívnek tűnő küllemet tudott kölcsönözni ennek a BR műfajnak, és még vitt bele valami egyediséget is. Ez egy nagyon népszerű dolog, egy olyan műfaj ami rengeteg embert vonz és ami rengeteget taszít. Gyűlölöm és hányok a grind zenétől, semmi művészetet nem látok benne, de el tudom fogadni, hogy vannak emberek, akik igen, és akik különbséget tudnak tenni köztük és akik tudják értékelni, hogy egyik jó vagy sem… Én ezzel így vagyok kb. De a Fortnite-tal foglalkoznak (ahogy hallom). Újítják, bővítik, talán aktívabban és minőségibben mint mondjuk ugyanazon vonalzó másik végén lévő PUBG-t.

Ettől még bőven elég fejlesztő/kiadó jelentkezik sokkal több játékkal mint ami engem érdekel és amikre egyébként időm sincs mindent kipróbálni, pénzem pedig megvenni, pedig aktívan játszok és szerintem éves szinten ez konzol árát legalább elköltöm játékokra, tehát nem arról van szó, hogy pénzem vagy szándékom ne lenne rá.

Én tényleg meg tudom érteni ha valakinek vannak fenntartási a mai trendekkel, de hogy valaki ezekbe belesavanyodjon és te találjon magának megfelelő cuccot, az nekem furcsa. És tényleg nem szeretnék megbántani ezzel senki! ;):beers:

Szerintem akinek egy kicsit is vannak igényei saját magával, és a játékokkal kapcsolatban, annak tényleg nehéz megfelelő ár / érték játékot találni. Nem megbántásból írom, csak utalni akarok a korábbi mondandómra, hogy a globál játékos bázis igény szintje iszonyatosan lefelé húz sajnos. @gameabs írta a tökéletes példámat erre feljebb:

Mindenki megmosolyogja, hogy amit ma rage game-eknek hívunk, régen a normál nehézségei voltak a játékoknak, de így van. playerek ( sajnos ) nem akarnak gondolkodni logikai fejtörőkön, feljegyzéseket olvasni, hogy rájöjjenek merre hogyan tovább, megszenvedni a sikerért… csak lövöldözni akarnak, könnyű megoldásokat, végtelen lőszert, minden tüsszentésre XP-t, kill, teamkill, killstreak… csak ez számít, és ezt a játékipar is látja. Nem fognak törekedni az igényességre, mert nincs rá igény. A tripla A vonal ugyanazt a számozott sablont dobja ki single player játékokban, mint az előzőek, csak más helyszín, és köntös, fikarcnyi kreatívitás, és újitás nélkül, multiban pedig kapjuk a félkész, “ne aggódj majd valamikor patch-elve, és hotfix-elve lesz ám” játékokat
Ezért gondolom úgy , hogy valóban nehéz, és tényleg bele lehet savanyodni egy számodra megfelelő játék keresésébe. Én is így voltam, közel 2 évig, de megtaláltam a számomra tökéletes single playert, ami nem tripla A ( talán ezért volt nehéz rátalálni) , single player, 2017-es a megjelenése, és azóta folyamatosan bővítik! nem patch-elik, sandbox világot bővítik folyamatosan egyre nagyobb területekkel, multi terén pedig 2013 óta Starcraft 2-zök. Több játékra pedig nincs időm :smiley:

Mi az a single game @krisesz, amire ráleltél?

The Long Dark. Szeretem a túlélést, de unom már, hogy a túlélés fogalma összenőtt a zombi henteléssel manapság, szeretek kraftolgatni, de nem túlzással, hogy 5-6 különböző dolgot kraftoljak egy pohár vízhez. Itt minden megvan. Túlélés a hideg, a vadállatok, az éhség, fáradtság ellen, egy szolid gyűjtögetős, kraft rendszerrel, óriási bejárható területekkel… De ha jól emlékszem neked nem kell bemutatnom a játékot :slight_smile:

Nem, nem. :grinning: Nagy game! Kedvelem én is!

Köszi a tippet, már telepítem. :smile:

Ha nem bánnád én a feltett kérdéseket előbb sorban megválaszolnám a személyes nézőpontomból, majd összefoglalnám a gondolataimat.

A kiadók gonoszok?
Tömören? Igen. Viszont ami ma megy, az nekem kicsit túlzás. A cégek 99%-a a profit maximalizálásról szól. S higgyétek el, nem az az 1% áll a legnagyobb multikból. Ezért is nem értem, miért szidják például annyira a Valvet, mintha amit csinálna, azt ne csinálta volna mindig is, ne csinálná a többi cég is ugyanazt. Hiányzik, hogy nem fejlesztenek már játékokat? Igen. Vársz Portal 3-at? Én igen! HL3-at? Hogyne! Viszont! Tedd a szívedre a kezed, és mondd azt, hogyha ott ülnél a Valve vezetőszékében és dőlne be a pénz minden irányból, foglalkoznál ezzel bármit is. Monopol helyzetben van. Erről ki tehet? Egyrészt a többi cég, másrészt pedig mi. Eddig is gonoszok voltak, csak meg kellett érte küzdeniük, meg kellett mászniuk a hegcsúcsot. Most már ott vannak, így mást nem kell tenni.

Ők tehetőek felelőssé minden rosszért?
Nem. Mindenkit mi juttatunk oda, ahova, vagy hagyjuk őt oda jutni, így mindenben részesek vagyunk mi is. Politika, szolgáltatók, kiadók. Mindenhol.

Vagy egyszerűen nekünk, játékosoknak van kielégíthetetlen igénye?
Ezt a kérdést ne haragudj, de kicsit sértőnek találom. Azt érzem, hogy vagy nem merünk szembe nézni azzal az igénytelenséggel, amit gyakorlunk, vagy pedig mi komolyan gondoljuk, hogy a semmi az igény. Az, hogy létrejöhetett egy olyan dolog, hogy fogyasztói társadalom, szerintem válasz mindenre. Ma már senki nem azért vesz bármit is, mert szüksége van rá. Azért veszünk dolgokat, hogy fogyasszunk. Tök mindegy, hogy szükségünk van-e rá, vagy sem, csak az a lényeg, hogy elfogyasszuk. S az az igazság, hogy már nem csak a termékekkel vagyunk így.

Van egy “online” baráti köröm. Tök jó dolog velük játszani, viszont ha kiakarok lépni ebből a gamer létből, valahogy nem funkcionál ez a társaság. Ha nem 7/24-ben játszunk, vagy játékokról beszélgetünk, akkor megvannak sértődve, unatkoznak, nem tetszik nekik. Ebből a csoportból a legtöbben, hetente, havonta vesznek elég sok játékot. Eleve vannak nekik a feliratkozásaik stb. Ezenkívül megveszik ami tetszik. A megvett játékok sacc per kb 80%-val egyáltalán nem játszanak (csak támogatni akarják a fejlesztőket - pontosan miért is?). A maradék 19%-al játszanak, viszont itt is meg kell állapítanom azt az észrevételt, hogy ha netalán tán én is beruházok egy játékba, hogy együtt játszhassunk, akkor jobb esetben is, 1 hónap múlva már senki nem játszik vele. Wáó! Na ez, kurva nagy baj, és egész biztos vagyok benne, hogy ők nem különleges teremtményei a gamer világnak.

Nekünk nem jó semmi?
Nekünk minden jó, de közbe háborgunk.

Miért kellenek, ha kellenek a mikrotranzakciók?
Ne viccelj. Így még többet fogyaszthatunk, azon belül amit már elfogyasztottunk! Plusz kompenzálásként is nagyon király. Szintén ebből a társaságból, egy csomóan nagyon bénán játszanak (amit nem értek), de cserébe minden dlc, mikrotranzakciós item, edition, game pass be van fizetve.

Epic store vs Steam
Itt egy mini off-ban azt had jegyezzem meg, hogy habár lehet fikázni a Steam-et (a fentebb leírtak miatt, amit ugyan értelmezhetetlennek találok), de az kétségtelen, hogy a Steam, mint platfrom/hub/launcher nagyon jól működik. Ellenben Origin/Uplay, a Battle.net igazából teljesen korrekt, az Epic Store-ról semmit nem tudok.

Viszont egyet kell értsek azzal, hogy EGY LAUNCHER MINDENEK FELETT. Én a YouTube-ról való átköltözést sem viselem jól őszintén mind a mai napig. Egyrészről, mert ott volt a YouTube és jól működött (felhasználó szemszögből legalábbis, nem vitatom hogy tartalomgyártó részről voltak nehézségek), másrészt a stream-ek miatt is. Szerintem ez a stream mánia egy végtelen káros dolog, illetve, hogy egy teljesen elfogult fanbase hátszelében próbálunk abba kapaszkodni, hogy az egész a közösségről szól (de könyörgöm, ez így milyen közösség?), az valahol megint … Most viszont ezt elengedem, nem erről van szó. Ez igazából most olyan dolog, hogy ki a franc szeretne mondjuk ma FaceBook-on és MyVIP-en és Iwiw-en is fent lenni. Nekem pl. most azzal is problémám van, hogy LinkedIn-en fenn legyek, ami pl. szakmai szempontból sokkal jobb választás mint a facebook, igazából tök jól működik, de most két helyen csináljam ugyanazt, frissítsem aktualizáljam a profilom, közben igazából csak egyik oldalon van közösségem. Lásd Steam. Steam-en ott vannak a barátaim, akiket évek alatt összegyűjtöttem, ott van az a sok játék amit szintén évek alatt összegyűjtöttem. Ezek így vannak jól. Ez kényelemről szól, és hozzáállásról. Nekem sincs mondjuk olyan problémám, hogy 3-4 cliens megy, de ha fél évente felnézek Uplay-re vagy Battle.netre ott kell vacakolni, hogy felvegyem barátnak azt az ismerőst, aki már ismerősöm Steam-en. Minek, miért? Én nem tudom mit nyújt az Epic Store, de én nem tudom elképzelni, hogy jobb legyen mint a Steam. Egyszerűen nem tudom, mi az feature amivel kedvezőbbé tudná tenni számomra. Max kényszeríteni tudnak azzal, hogy fokozatosan átcsalogatják a játékokat hozzájuk és Steamon nem lesz semmi.

Ezzel együtt viszont nagyon örülök annak ami most történik. A versenyzés mindig jó dolgokat szül. A Steam-nek most biztos el kell kezdenie valamit csinálni, ahogy Viktor mondta, így hogy szépen lassan a cégek kivonják magukat a Steam-ről a Steam-nek (steam, steam, steam), akárcsak egy konzolnak, tartalommal (vagy mással) kell bevonzania, megtartania a táborát. Aminek én nagyon örülök. Szerintem a Steam lépni fog, s mivel hatalmas előnye van ezért utána vége is lesz ennek a hacacárénak egy időre megint.

Itt még megjegyezném azt, hogy habár nagyon kényelmes és király ez a “minden egy felett”, minden szál egy helyre vezet, irtóan veszélyes is. Elég ránézni és Facebook-ra és Google-re világ szinten a legfontosabb tényezőkké váltak. Ezze a jövőben valakiknek muszáj kezdenie valamit.

Összefoglaló
Számomra ez a kérdés egy globális problémának az egyik kicsi apró szegmense. Lehet jóhiszeműnek lenni, mint ahogy írtál az Early Acces-ről, lehetne az egy szuper dolog, de nem az, mert a legtöbb fejlesztőt nem az érdekli, hogy jó játékot csináljanak, hanem, hogy a menedzserek, részvényesek örüljenek a számoknak. Lehet folyamatosan arról beszélgetni, hogy oda jusson a pénz ahova kell, ámbár itt azért megjegyezném, hogy amíg pl. Magyarországon omlik össze az egészségügy, az oktatás, az életmentő “szervek” minimálbér körül keresnek, mély szegénység van, addig nekem kicsit álszent dolog ez az egész. Azért egy fejlesztő aki letesz egy játékot, így vagy úgy, de szerintem senkinek nincs kétsége affelől, hogy remekül fog élni. Ne haragudjatok, de nekem nem célom, hogy mindenki szükségtelenül mocskosra keresse magát. Egyébként pedig jó játékokat pénz nélkül is lehet csinálni. Amíg régen fizikai példányt kaptunk a játékokból, egy csomó fizikai cuccal, terítőkkel, térképekkel, könyvekkel, leírásokkal, addig most, UGYANAZÉRT AZ ÁRÉRT, kapunk egy digitális kulcsot, egy félkész játékról, amibe a legjobb esetben sem lehet 100-200 óránál többet(, de inkább kevesebbet) beleölni úgy, hogy meg ne unnánk. (Itt most multikról beszélek, single-nél nyilván nem ez a helyzet)

Azt hiszem, ez az én személyes véleményem.

Ha a steam-nek lenne esze, most rádumálná a Valve-ot egy Portal 3-ra, tökösebben egy Half Life 3-ra. Uplay-ubisoft, EA-origin acces, blizzard - battle. net … stb ha nem akarja a maradék közönségét elveszteni, ezekkel a címekkel robbanthatna… bár ez csak a személyes hangos gondolatom :slight_smile:
Igen, mindenki steam-en gyűjtötte össze a legtöbb “online” barátját, de szerintem a Discord ezt már rég áthidalta. Szerintem nem vagyok egyedül, ha amikor barátokat keresek gameplay-hez, akkor nem a steam barátok között nézek szét, hanem a discord szervereken, ki online épp…

A jövőben kialakulhat esetleg olyan helyzet, hogy egy launcher tud kezelni több store-t, vagy esetleg valami 3rd party app ami a friends listet tudja valahogy kezelni különböző launcherek között, de ott pl a Discord.

Az meg hogy a YT, hogy jó működött… nem igazán. A live streaming része nagyon nem, lásd a Twitch hatására mennyit fejlesztett ezen a területen. Igenis jó, hogy kialakult egy másik közösség a ticcsen, ahova az regel aki ilyesfajta tartalmat akar látni és nincs ott minden második toxic jóska a YT-ról, hogy kiez a gámer b.zi… rengeteg ember örül annak, hogy talál egy helyet ahol jól érzi magát, akár kisebb streamerek csatornáin, toxic és gyökérmentes környezetben. Ez valakinek 66 platformot is megérne.

De lásd a Fb-t, oké hogy egy szemszögből No1. social platformnak tűnik, de mégis marhára igyekezett megvenni az Instát. Mind a kettő soc platform, de mégis mennyire hasonlít? Instán manapság egy celeb 1-2 nagyságrenddel több likeot szed be, mint Fb-n. Látszatra egy kategória, de mégis más fronton vannak meg az erősségei/hátrányai. És ugyanitt a Twitter is bőven befér melléjük. Rínak az emberek, hogy de most legyen mind3on accom? Kit érdekel, mindegyiknek meg van az előnye és a közönsége.
Itt is hasonló konzekvenciát lehet levonni.

Az szintén igaz, hogy ez is (mint minden más) a globális, mondjuk rá kapitalista rendszer része és valóban rengeteg vonása hasonló az egyéb piacokhoz, de a politikai jellegből adódó területeket hanyagoljuk mert fölösleges vitát generál.

A fogyasztó a pénztárcájával szavaz. A fejlesztő (pl EA) is sz.rakodhat egy ideig, mi csak remélni tudjuk, hogy a globális társadalomnak egy idő után megüti az ingerküszöbét és nem veszi meg tőle az adott tartalmat, ezzel arra késztetve az adott gyártót, hogy letegyen valami minőséget. Ha pedig ezt szeretnéd, engedni kell a kényelemből, lehetőséget adni az “újaknak” különben a begyepesedett mogul szimplán csontváz skin eladásból jár lamboval budira.

Steam rádumálja a Valve-ot? A Steam a Valve… Kb olyan a viszony mint az Ubisoft és a Uplay között, csak kinőtte magéát. :slight_smile: A Valve kb. 10 éve rájött, hogy nincs értelme játékot csinálni. DOTA 2? Egy Warcraft 3 mod. CS? Egy Half-Life mod. Még egy pár éve csináltak valami mocsok CS online cuccokat az ázsiai paicra és helló… Valve köszöni szépen, Ő nyitott egy szállodát, majd rájött, hogy jobban megéri ha nem maga promózza a szobáit, hanem azt kiadja prostiknak, és kuncsaftonként részesedést kér. Közben 3-4 évente felújítja az előszobát…

Én nem hiszem, hogy lenne esély minőségi third party app-ra meg launchereket összefoglaló launcherre, de most nem feltétlen a közösségi funkcióit akartam kiemelni a Steam-nek, inkább mint “játék kezelő rendszer”.

Igen a streaming nem működött jól, amit nem bánok, mert ahogy azt le is írtam, a streamelés(nem mint közvetítés, hanem mint Twitch az influencerekkel) szerintem végtelenül káros. A YT és Twitch nem platformból adódóan, hanem technikából adódóan (videó - stream) szűri a nézőket és nem toxic és nem toxic nézőket szűr, hanem elfogultakat és elfogulatlanokat. Engedjük el ezt a témát, közel egy éve lefutottam ezt a témát itt egy másik topicban, ami még jobban erősítette a véleményemet. Az elfogult nyáladzó fanbase nagyon káros.

A fb és az insta teljesen más nézőpontú platform. Nem venném egy kalap alá a FB-al. Social media tekintetében persze egy, de funkcióját tekintve nem. Azért nem jó szerintem a te példád, mert a Twitter és az Insta funkcióit is magába foglalja a FB. Szerintem mind a kettő baromság. Nekem nincsenek is.

Így van, ez az egész a kapitalizmusból ered. Nem is mentem bele jobban, egy említés szintjénél. :slight_smile:

A Valve úgy döntött, hogy nem játékfejlesztéssel foglalkozik, hanem a Steam-el. A Steam mint szolgáltatás szerintem remek, és a játékfejlesztésen az semmit nem fog dobni, ha Steam helyett/mellett más launchereket is használok, tehát az analógiád helytelen.

Ez kissé túlzásnak hangzik. Technokolt szaglászni vagy UAZ-al járni a sarki boltba esetleg végtelenül káros. A streamerekkel semmi gond nincs, nem kötelező nézni. Ha arra gondolsz, hogy “mindenki” streamer, az sem fenyeget. Van aki egy játékot streamel és van aki egy közönséget szolgál ki tartalommal ill kommunikál velük úgy, hogy az szórakoztató. A kettő nem ugyanaz. A piac meg úgyis kiegyensúlyozza magát, nézni csak azt fogják aki érdekes.

Másrészt, az analógia hogy lehet helytelen amikor te magad hoztad fel? :slight_smile:
A YT - Twich és Fb - Insta hasonlóság igenis fenn áll, én így értettem (a laucherekre ez ugyan teljesen nem ráhúzható, bár a Steam összetettebb jóval mint egy szimpla launcher /kb Fb/ az epic meg csak egy laucher /pl Insta/ - egyenlőre.
Ahogy a YT is lehet streaming platform, amiben a Twich népszerűbb és jobb, ugyanígy a Fb is lehet képmegosztó, amiben az Insta nagyságrendekkel jobb ma (csak nézd meg a számokat).
Az meg, hogy neked nincs mert sok megint csak semmit nem jelent. Ha a statisztikát nézed reprezentálsz egy bizonyos közeget, attól még az Twitter és az Insta is betölti és kihasználja a piaci rést. Persze a Fb lehet mindkettő (ahogy a YT is lehet streaming platform) mégis a másik kettőnek megvan a saját közönsége és funkciója. Szóval attól, hogy valaki “baromságnak” találja ezek mégis életképes platformok.

Hogy ne teljesen kanyarodjunk el a topiktól, ehhez annyiban hasonló a helyzet, hogy a Steam mellett hasonlóan megélhet több kisebb launcher. Majd ha az embereknek annyira tele lesz a töke a sok launcherrel, hogy emiatt nem vesznek onnan semmit, majd becsuknak. De egyenlőre, úgy ahogy a többségnek van a telóján a Fb mellett Insta meg Twitter (sőt sokaknak már Fb nincs), úgy szintén kibírják, hogy van a Steam mellett másik 4-5 launcher.