Játékipari trendek és a játékos társadalom

" Lehet folyamatosan arról beszélgetni, hogy oda jusson a pénz ahova kell, ámbár itt azért megjegyezném, hogy amíg pl. Magyarországon omlik össze az egészségügy, az oktatás, az életmentő “szervek” minimálbér körül keresnek, mély szegénység van, addig nekem kicsit álszent dolog ez az egész."

Itt nagyon kisiklott a vonat. Soha, senki nem mondta, hogy egy játékkészítő keressen jobban mint egy orvos, vagy forgassunk több pénzt az E-sportba, mint az egészségügybe. Itt arról van szó, hogy nem lenne-e ideálisabb, ha mondjuk a játék konkrét készítője, mondjuk ne 1 dollárt kerressen eladott példányonként, míg mondjuk a kiadó 17-et… Ne keverjük a szezont a fazonnal.

No… Egy fontosnak mondható hír, amin talán lehet elmélkedni és taglalni, hogy vajon milyen tanulságokat von le az Activision Blizzard.

Az Activision nagyon sokáig igen fontos volt nekem. Rengeteg klasszikus játék C64-re is és PC-re is, főleg a 90-es években és a 2000-es évek elején. Aztán valami kifújt… Nagyon sok új modern trendnek volt úttörője (a szó abszolut negatív értelmében…) szerintem az Activision. Talán elsőként fogott neki a saját, sikeres címek módszeres kizsákmányolásának és már a 2000-es évek közepén kicsit mintha elárulta volna hardcore réteget és nekiállt fejni a casual piacot (Guitar hero-ek ezrével, dlc-k tömkelege, stb). Ez persze személyes vélemény kicsit, de én személy szerint Activision-nel már évekkel ezelőtt letudtam minden “személyes” érzésemet és szinte teljesen “le se sz*rom” kategória lett, holott talán az ázsia szereplőket ha nem nézzük, a legnagyobb kiadóról van szó. Új IP nélkül, ötlet nélkül, távlat nélkül… És már rég ezt látom bennük. Amiért az elmúlt pár évben az EA van pellengérre állítva, azért az Activision nálam már rég leszerepelt, ráadásul minőségben sem sokat ad magára -érzésem szerint-, ellenben az EA-nél még vélek ilyesmit felfedezni.

Én egyedül a Blizzardot sajnálom, nagyon jó kiadó volt amég nem egyesült az Activisonnal.