Körülményes PC vásárláshoz segítség

Sziasztok! Előre elnézést kérek, ez egy körülményes, hosszú írás, vélhetően idegesítő, érthetetlen kérdésekkel, az elején mesével, így nagyon köszönöm, ha végig olvasod és segítesz, de megértem ha rámhagyod.

Szóval szeretnék egy PC-t, leginkább egyben venni, mert az összerakástól óckodom, főleg, hogy nem vagyok nagy mágusa, a mi illik bele, mi fér bele, mi illik össze témának. Illetve régóta kutakodok, és kicsit már meg vagyok kavarodva.

Mire kell? Itt jön a magic: Nem egy gamer gépre van szükségem, inkább egy kvázi központi médiás gépre.
Részletesen: Első körben nagyon szívesen foglalkozom zenei dolgokkal, így gyakran használok különféle zenei szoftvereket, Ableton, Traktor, Adobe Audition. Ezzel kapcsolatosan temérdek zenét, projekt fájlt kell kezelni, ezek egészen zökkenőmentes futtatása, gyors kezelése az egyik cél.
Másik cél: képek, videók basic szerkesztése, vágása. Ez abból adódik, hogy egy táncegyesület mindenféle technikai és média dolgait intézem, így rengeteg videó anyagom van, amit rendszerezni kell, archívumot létrehozni, illetve biztosan fogok ezer éves bedigitalizált vhs felvételeket darabolni meg ilyemsi, sok-sok képet rendezgetni.
(sony vegas, vagy adobe ha lesz kedvem áttérni; ps)
Meg amúgy érdekel a videóvagdosás, de tényleg csak vagdosás, haveroknak buli videó, magamnak élményvideók, nem 4k, max fullhd 60fps.

És oké, biztos fogok játszogatni rajta, de pont nem érdekel, hogy 40 vagy 50 fps, meg ultra e vagy lejjebb kell venni, úgyis csak gta meg ac meg pár mainstream játék érdekel, de nem cél, hogy elfussanak full epicbe a legújabb címek 100 évig.
(Jó azért egy jó géppel lehet jobban belecsúszok a gamingbe, de eddig egy potato i3-2310m, 4gb ram, gt520m laptoppal, full minimumba toltam gta5-öt és imádtam és elég volt :smiley: )
Fontos, hogy ezek egyike sem full time job, a vasnak nem kell szuper minimum render időt produkálnia, szépen fussanak el a dolgok, ha most nem 15 hanem 20 perc a render, akkor annyi.

Szóval amire gondoltam:
I5-8xxxvalami
16gb ram (2x8gb, mondjuk 2400mhz, vagy számít hogy 3000 e?)
gtx 1060 6gb
240/256 gb körüli ssd
1 tb 7200-es hdd (később még egy)
plusz a többi „sallang” :smiley:
(kell majd egy dvd író, de azt nem számolom bele a költségbe)

na igen, pénz:
kb 300 ezer forintot költenék rá,a fenti konfig úgy kb ki is jön ebből, ahogy nézegettem eddig, (pl pcx)
nézegetek amúgy használtan is hasonló konfigokat, azt nem bánom ha lehetne spórolni :smiley:
btw a monitor, az nem lesz nagy durranás, valami 23 vagy 27 colos ips masinát veszek hozzá, fps meg válaszidő nem izgat (a pénzbe ezt nem számolom)

A rinya és a megkavarodott gondolatok:
-Nem vagyok semmilyen márkahű, eddig intel és nvidia vonalban gondolkodtam az van megszokva. Igen olvastam, hogy most drága az intel ne vegyek. Viszont az AMD-hez fullba nem értek, de semmit, egy típust nem tudok felsorolni.
-Viszont hallottam olyat is hogy munkára bizonyám az a jobb.
-Amin agyalok még hogy igazából nem kell ilyen komoly gpu, inkább procira kéne erősíteni?
-Vagy amúgy ennyire komoly sem kell, egy i5-7500 is mese, kisebb gpu-val, főleg, hogy a potato után minden király lesz?
(nagyon megy pcx-en i5-7500 gtx1050-el, bár azt hallottam hogy az a gpu nem éri meg)

Egyéb: Tudom, hogy ha hagyom a játékot, egy mac király lenne ezekre, de az sokkal többe van, pedig vennék :frowning:
Lehet később kötnék rá egy 4k tv-t, filmezni ilyesmi…ehhez nem tudom milyen gpu az alap.
Nem tervezek tuningolni, overclockolni, a laptopom 7 éve nyúzom, már elég kutya ezért is kell új, hát egy 5 évig azért jó lenne, ha nem kéne a pc-hez sem majd hozzányúlni. Nem hiszem, hogy fogok bizniszelgetni, hogy 2 év után eladom stb, a laptoppal sem tettem. Haláláig használom :smiley:
Nem kell csilivili, sőt jó ha nem világít, sarokba le lesz rakva, nem nézem. Extra jó lenne ha csendesebb féle lenne, tudom hogy vannak jó kis házak meg hűtők, de ehhez megint csak nem annyira konyítok, meg akkor már építeni kéne mindenképp. Mondjuk elvben megtudom csinálni, de egyszerűbb lenne egyben venni.

Szóval ennyi sallang után, kérdés hogy van-e valami ajánlásotok, mit szóltok ehhez a géphez ilyen felhasználásra, véleményeket, tapasztalatokat szívesen fogadok, meg azt is ha lehurrogtok hogy minek írtam ennyit :smiley:

Igazából nem kell túlgondolni, ennyiből egy jó kis gépet össze lehet rakni. A build ajánlóból a Mainstream plusz build bele fér a keretedbe és mindenben meg is felel a célodnak, plusz játszani is bőven jó lesz még jó ideig 1080p-ben.

Ezt a gépet összerakosgatod mondjuk pcx-en, és párezerért kérhetsz hozzá összeszerelést így nem kell neked összerakni sem. (én a házat cserélném Fractal Design Meshify C-re, mert sokkal jobban néz ki, az ajánlóban lévő szerintem ronda, de ízlés kérdése :smiley: ).

Köszönöm!
Lenne még pár specifikusabb kérdésem:
Mindenhol olvasom hogy jelenleg a ryzen a jobb választás, többek között mert jobb a multicore teljesítménye, ami pl videóvágásban nagyon kijön, renderben. Annyira nem értek hozzá, az lenne a kérdésem, hogy a nagyobb single core teljesítmény mikor jön jobban? Az hogy egyszerre sok mindent csinálok a gépen, milyen módon használja a procit? (Egyszerre fut mondjuk traktor dj, ableton, filmletöltés, böngésző, fájlmásolás, mindenféle.) i5-8400 ebben gondolom nem ad annyi pluszt árához képest.

A maintstream plus gépből és egy pcx-en összerakott gépből kindulva alapból ez a terv:
cpu: ryzen 5 2600
alaplap: Asrock AB350 Pro4
ram: G.Skill Aegis 2x8GB DDR4 3000MHz
gpu: van egy Asus GTX1060 6GB GDDR5 DUAL-GTX1060-O6G
plusz 600wattos táp, 1tb hdd, és Zalman Z11 Neo ház, de csak mert sok ventis, pcx-ről kinézve :smiley:

kérdés ehhez: 1. megéri a felárat a Samsung 250GB 860 EVO a Kingston 240GB SA400S37-hoz képest?
2. egy 29 colos 21:9-es lg monitort tervezek hozzá, illetve mellé néha rápattintanám haver 4k tv-jét, gondolom ennek nem kellene akadályt jelentenie majd.

((zárójeles kérdés, belengették nekem hogy hamarosan jön a zen2 architektúra, érdemes lenne rá várni, stb, erről tudnál/tudna valaki infot adni, hogy tényleg érdemes-e. Nem nagyon akarok már várni így is régóta halasztom a vásárlást. Buta kérdés, de nem annyira tudom ezeket a milyen proci milyen foglalatba stb dologkat, ha később váltnék új ilyen típusú procira, az belemegy ebbe a lapba, vagy ez hogy van?))

Bocsi megint a sok kérdésért, kicsit már túlspilázom a dolgot.

Ahogy nézem az alaplapot és a videókártyát a pcx-en lőtted hozzá.

Maradhatsz egész nyugodtan a build ajánlóban összerakott konfignál és ha nem forgalmaz valamit a PCX akkor segítünk.

Pl. ha jól emlékszem MSI B450 Tomahawk alaplap nincs náluk, helyette veheted mondjuk ezt GIGABYTE B450 AORUS ELITE

Többi ha jól tudom megtalálható

Az AMD a legjobb választás későbbi fejlesztési szempontból mert a 2020ig megjelenő generációk ugyan ilyen foglalatúak lesznek.

Ha több dolgot akarsz egyszerre csinálni, akkor meg pláne az AMD a jobb választás. A single core előnyt kb csak régi játékoknál veszed észre, hogy nem 100 hanem 110fps-ed van.

Van egyébként lényegi különbség az általam nézett ASROCK AB350 PRO4 és a GIGABYTE B450 AORUS ELITE között? számomra semmi komoly, aztán az asrock csak olcsóbb lenne valamivel. Ha jól tudom a b350 és b450 köztött sincs alapból nagy előrelépés.

SSD ügyben egyébként van véleményed?

Samsung kicsit gyorsabb és megbízhatóbb. Én igazából erre egyszer rászánnék kicsit többet, és vennék m2 970 EVO-t. kb 5x gyorsabb mint a hagyományos SSD-k.

Monitorból a 21:9 nagyon jó munkára, filmre és játékra is.

B450 jobb energiagazdálkodást biztosít a procinak, van NVMe. Én inkább a 450-et választanám.

600W táp sem kell igazán. 450-500 bőven elég egy ilyen gépnek, és későbbi bővítés is belefér.

Házból a Z11 neo-t én hanyagolnám. Volt már vele dolgom, egy gagyi műanyag ház. Nem kell sok venti. két darab 12-es jó minőség is bőven jó.

És a B450-nek már nem kell Bios frissítés, hogy menjen a 2. generációs Ryzen proci (2x00).

Valamint jobb memory support, XFR2, PB2, StoreMI stb

Elöttem kb leírtak mindent ami lényeges lehet. Melóra lesz így valóban jól jöhet a 970 evo, de ha valahol spórolni akarsz akkor inkább itt mind az alaplapon crucial mx500 vagy adata su800 is mehet bele.

A z11 neo házra még egy gondolat erejéig: a ledeket ki lehet kapcsolni benne?
Illetve a build ajánlóban lévőben?

((Igazából olyan ház kellene amibe nem kell plusz proci hűtő (ryzen 2600hoz), jó lenne ha nem világítana lehetőség szerint, és nem lenne benne rossz optikai hely sem, még szükségem lesz kőköri dvd technológiára is :smiley: tudom van usb-s külső, de elegánsabb szerintem ha benne van nem külön lóg belőle.))

Legrosszabb esetben nem dugod rá az alaplapra a ledek vezetékét.

A z11 neo házat ahogy írták inkább cseréld valami másra amiben van optikai 5,25-ös hely ha valóban fontos a DVD író. Találni olyant amiben a venti nem világit vagy ha igen ki tudod kapcsolni.

A ryzen 5 2600-hoz adnak stock hűtőt, ezek nem világítanak és tökéletesen megfelelnek a feladatnak

Köszönöm a segítségeket, a szívem és a pénztárcám között megszületett a döntés, elkészült a vas:
ryzen 5 2600
G.Skill Aegis 2x8GB DDR4 3000MHz
Gigabyte B450 aours elite alaplap
250GB 860 evo SSD, 2x1tb wd blue hdd
Asus gtx 1060 6gb
Cooler Master MasterBox E500L; fsp 600w táp

Monitort még most veszek, lenne egy kérdésem:
Egy 16:9es 27"-os monitor ppi-je szinte pontosan annyi mint egy 34"-os 21:9es monitor ppi-je

olvastam sokat tudom valakinek kevés, valakinek jó, kérdésem csak hogy ezek alapján, ha eddig megfelelő volt a 27-es full hd, akkor a képarányon kívül ugyan azt az elményt adja a szélesvásznú is igaz?

Azt ne felejtsd el, hogy a szélesvásznú a videokártyát is jobban terheli, majdnem 20%-kal. Én igazából 1060-nal nem biztos hogy rámennék. Kapsz nagyobb látószöget, de csak azokban a játékokban ami támogatja, cserébe lejjebb veheted a grafikát hogy ne szaggasson…

Szia.
1060-am van, 34-es 1080p-s 21:9-es monitorral.
Képre panasz nincs, mondhatni tökéletes. Videókártyát valóban jobban húzza, de amivel a 1060 elbírt sima fhd-ban azzal itt sincs panasz.

Játékok legtöbbje gond nélkül támogatja, max az átvezető videók nem.

Egy asus vc279h-t cseréltem le lg 34um69g-re. Képminőségben, élményben is nagyon nagy előrelépésnek érzem.

A gaming igazából a legkevesebb, ha vissza kell venni visszaveszem a felbontást, vagy átállítom 16:9re. A szélesvászon a jobb multitasking és filmezés miatt érdekel.
@madve tőled kérdezném, hogy ez a méret/felbontás mennyire használható mindenfelé másra. (fentebb említett zeneszerkesztés, multitask dolgok). Alaphangon 80-100 centirol nézném amúgy.

Munkára nálam két monitort váltott ki, és kifogástalan. Nagy munkaterület vagy két ablak egymás mellett is kényelmesen kezelhető. Felbontás is szerintem teljesen jó. Hasonló távolságból használom, minden jól olvasható, éles, nem pixeles.

Jól sejtem hogy ez egy LG 34UM69G-B?

Igen :slight_smile: