Megszégyenítés

Az előítéletekkel kapcsolatban egyszer olvastam egy bölcs gondolatot, ám más megközelítésből:

" Jól ki van forgatva ez az előítélet téma. Valahogy az elmúlt évszázadokban nem nevezték így. Kitalálták hogy az elővigyázatos embereket megbélyegezhessék vele. Pedig egy alap védekezési mechanizmus olyanokkal szemben akiket nem ismersz,vagy olyanokkal szemben akikről tudod hogy milyenek."

Szerintem az általánosítás akkor jön létre, mikor a szemlélő megfigyel egy viselkedési normát azok körében, akik valamilyen külső megjelenésük alapján hasonlítanak vagy valamely közösség tagjai. Hogyha az a viselkedés a szemlélő számára negatív, akkor elkerüli a közösséget, hiába vannak benne kivételek. Ha nem bízom meg a közösség tagjaiban, mert tudom, hogy az értékrendszerük alapján jobb ha nem teszem, akkor a kivételnek is nehezebb kiérdemelnie a bizalmam, mintha egy rendes közösség része lenne. Ez a fokozott elővigyázatosság nevezhető önzésnek is vagy önvédelemi mechanizmusnak. Ezzel akkor szokott baj lenni, hogyha az előítéletet készen kapjuk és vagy idióta volt a megfigyelő vagy azóta generációváltás történt a közösségben és az megváltozott jó irányba, az is előfordulhat, hogy a megfigyelés során megalkotott elmélet a továbbadások során torzul.

Nade, van az is, mikor egy adott közösség hasonlít egy másikra ám mégis nagyon különböző. Például, mit látunk az amcsi filmekben a motoros “bandákról” és milyenek Magyarországon a kinézetre kicsit hasonló motorosok? Ég és föld. Itt már a párhuzam megvonása egy nagyobbrészt illogikus tett. Így például a tetoválással kapcsolatos is onnan jöhet, hogy eleinte az alvilági körökben lehetett népszerűbb és elterjedtebb, de ez ma már nem releváns, mert ez egy teljesen más világ, így emiatt el(ő)ítélni valakit indokolatlan és korlátolt dolog és rengeteg hasonló példa van. (Bár azthiszem ez utóbbi talán inkább a generációváltásból fakadó téves előítéletre példa.)

Kicsit több időt szántam e hsz megírására, mint terveztem, remélem azért jól sikerült összességében. :slight_smile:

Teljesen jól sikerült, abszolút egyet értek. A baj sok esetben a kapott, előre definiált előítéletekkel van, főleg abban az esetben ha ez társul egy alap tudatlan-műveletlen egyénnel, aki számára az adott helyzet új, meg sem akarja ismerni, elhisz mindent, amit elé raknak és ez alapján ítélkezik. Az ilyenek aztán tömegesen alkotják a bírka csordát.

Tetoválásos téma pont ez, sokakban a tetoválástól függően simán elkönyvelésre kerül a börtöntöltelék vagy a jakuza esetleg a ribanc. Szomorú és sajnos a “fejlődő” oktatás meg úgy általában a trendeket nézve még a generáció váltás se fog segíteni ha nem lesz valami változás jobb irányba.

Csak most néztem meg kenny videóját és valóbaj jól összefoglalja, nekem is hasonlóak a hondolataim ennek kapcsán.

Milyen fura, hogy a Life is strange ezt a témát is helytállóan feldolgozta…