Mi lehet a baj? [PC] + Tápok, tápok és tápok!

A számítógépem időröl idöre megbokrosodik.
Tünetek:

• Alvó modból való ébresztéskor elkezd betölteni, boot képernyő még látszik, windows képernyő már nem, monitor ki is kapcsol (no signal)
  • A megjelenítőket nem érzékeli, kép megjelenik rajtuk, de időnként felbontást vált.
  • A megjelenítők amik egyben hangeszközök is nem észlelhetők.
  • videó közben a hang ércessé, karcossá válik, majd teljesen lefagy a kép a hang pedig beáll és az utolsó hang hosszan sípol, végül összeomlik, vagy kékhalál, vagy csak simán fekete képernyő.

Alkotóelemek:
ASUS rog strix b450-f gaming
AMD ryzen 7 2700x
ASUS Radeon RX 580 OC 4GB (használtam vettem)
DDR4 Crucial Ballistix Sport LT 2666MHz 8GB (kétszer, egyik használt másik új)
Kingston A2000 500GB
Toshiba - P300 - 2TB
Kolink - Observatory RGB

kijelzők:
LG UltraWide 29WP60G-B (displayport)
Acer X128HP, DLP, XGA (hdmi)
Samsung HW-Q60T (hdmi)

A kijelzőket össze vissza használom, hol egyiket hol másikat, ilyenkor mindig változtatok a windowson belül, h melyiket használom, vagy épp mindketőt, hol duplázva, hol kiterjesztve.

Windows ujratelepítés után 1-2 hónapig nincs tünet, majd érkezik egy frissítés és kezdődik ellőről.

Mivel nem gyári kit ez is okozhatja.
Ezt egyszerű kiszűrni.
Vedd ki az egyiket. Ha megszűnik a hiba, akkor ezeket fel kell tolni hatdverapróra és jöhet egy gyári kit.
Eltérő gyártásból származó ramok összepakolása mindenfélét is tud okozni.

Alaplapon a visszajelző ledek nem világítanak?
A kis sípolót is érdemes lenne elővenni a lap dobozából, hátha pittyeg valamit hiba közben.

1 Like

Érdemes szerinted ebbe az alaplapba 3200 megahertzes RAMot venni, a lapnak az a csúcsa elméletileg.

Az alaplap led fényei nem jeleznek semmi hibát.
A sípoló sajnos nincs meg.

Mindenképpen érdemes.
Ryzen mellé 3000 + javasolt, mivel érezhető teljesítményt ad.
3500att is támogat, de az kicsit elszabadult árak mellett 3000-3200-ra mennék rá.

Hmmm:
Akkor a szállítási díj miatt érdemesebb lenne bemenni egy útba eső pcboltba.
Ez a link csak példa, de ennek az ára messzemenően alacsonyabb, mint egy új ramkitnek.
Hátha pittyeg valamit és más a gond.

2 Likes

Értem, hogy miért hardveres problémára gyanakszol, amúgy én is arra gondolok.
De azt nem értem, hogy a Windows újratelepítése után miért szűnik meg a probléma.
Ez nem szoftver hibára jellemző?

2 Likes

Ezen filóztam már, de az, hogy újrarakás után egy ideig jó, majd utána megvadul, akkor fordulna elő, ha régebbi kiadású szoftvereket raknál fel és utána valamikor frissítésnél valami összeakad.
De gondolom mindig, mindenből a legfrissebb megy fel.

De @Error azért légyszi gyere 3. szemnek.
Hátha neked van más ötleted.

2 Likes

Sziasztok! :slight_smile:

Háát elsőre én is a RAM-okat mondanám. A tápegység viszont kimaradt a felsorolásból.
A videokártya driver-eket magad telepíted @lengyelb , vagy hagyod a Windows-nak, hogy feldobálja maga?
A ROG B450 lapok szériahibásak, tehát az sem előny. :confused: (ugye @Zsolti86 7db-jából már 5 halott)
HDSentinel mit mond az A2000-re?

Egyébként van egy csomag sípolóm, direkt ezért rendeltem még aliexpress-ről, szóval ha adsz nekem egy postacímet, ajánlott levélként küldök szívesen, természetesen ingyen. :wink:
Vagy akár küldök neked többet is, ha esetleg adnál ismerősnek.

3 Likes

pedíg végig itt volt a fejemben, h azt is leírom:
Chieftec 750W FORCE Series 85+ Bronz

– Tier E • Avoid

• 1st Player | Black Sir [BS] – Black Widow – DK (non-modular / fully-modular) [non-‘Premium’] – FK – PRO
  • Abko / Suitmaster | Mighty
  • ADATA / XPG | Probe [XPG Starker case PSU]
  • AZZA | PSAZ Bronze (ARGB)
  • Aerocool | Aero White – KCAS (M) Bronze (<=800W,1000W) – Strike-X <=600W
  • Antec | Ares AP – Atom / B [yellow label] / B [lime label] – VP Plus / VP-P (Plus) – Cuprum Strike [CSK] – Earthwatts [EA] Gold Pro China-only [3/4y warranty] [3] – Neo Eco Classic NE-C (X50W/X20W) / Modular NE-M / NE-M v2 – NX
  • Apevia | Jupiter
  • Apexgaming | AI – AG – AN – AJ – AX – STG
  • Aresgame / Pystar | AG / AGW – AGV
  • Bitfenix | BPA
  • Chieftec | Photon Bronze CTG-C-RGB – Task TPS-S – Force CPS-S – APB-8B – APS-C <=650W – APS-CB <=650W – APS-S – APS-SB – GPA-S8 – GPB-S – GPC-S – GPE-S – GPS-A8 – ELP-S – SFX-BS – PSF-B

Tehát csere, nagyon gyorsan.

1 Like

A windowsom eredeti, de egy olyan verzió ami nem frissül 11re. Céges és kb 2016os.

Telepitéskor pl csak mindent törölve lehet telepíteni. Nem engedi a telepítő pendriwe, h azt a lehetőséget válasszam, h a telepített szoftverek megmaradjanak.

Amikor elkezd előjönni a probléma leszedem asusról a legfrissebb videókártya szoftvert és az ad egy újabb hónapot problémamentesen

Talán ez lesz a gond. Ne az Asus lapjáról szedd le a driver-eket, hanem innen:

https://www.amd.com/en/support/graphics/radeon-500-series/radeon-rx-500-series/radeon-rx-580

Szerk.: ill. frissítéskor ne engedd a Windows-nak, hogy frissítse a grafikus meghajtó programot!

3 Likes

Asszem elírtam

chieftec proton 750w 80+ bronze

1 Like

– Tier C • Low-end

• Abkoncore | Tenergy Bronze
  • ADATA | XPG Pylon
  • Andyson | H6 / GX – BX
  • Antec | Earthwatts [EA] Gold EVO
  • be quiet! | System Power U9 =>400W / B9 =>400W
  • Bitfenix | Formula Bronze
  • Chieftec | Core BBS – PowerUp GPX-FC =>750W [2]Proton BDF-S / BDF-C

Ha ez az, akkor maradhat, bár idővel nem ártana egy épkézláb, jó minőségűt vásárolnod.

4 Likes

kipróbálom, 2-3 hónap múlva jelentkezem, ha nem vált be!

Köszi @P_D_1 és @Error

2 Likes

Nekem is van ilyen tápom. Eddig hibátlan és még dolgoznia is kellett párszor. Másik 4 gépbe is ilyen van amit felügyelek. 2-3 éve gond nélkül mennek.

1 Like

Kérlek írd le, h pontosan miért?
Feszültség ingadozás? Rosszak a csatlakozói? Zajos? (nem)

Őszintén mondom, h amikor itt fórumon bárki rákezd erre a táp témára én nem értem, itt álltalában nem NASA gépek épülnek, hanem hobbi PC-k amikbe ha 20% a max. teljesítménynél fölélövöd a tápot akkor kb már mindegy milyen (szvsz) mert a táp sose fog maximumon működni.

Úgy hogy most kérlek amennyire képeségeid engedi, 5 sorban írd le nekem mint laikusnak, hogy mi alapján kategorizálják a tápokat és ezek a szempontok miért fontosak amikor a gépem ha minden alkatrész max energiafelhasználásban van és minden usb kimeneten is lekérem az adott usb maximumát akkor is max 620wattot használok fel.

2 Likes

Ez a tápegység C kategóriába esik, tehát szerencsére nem vészes.
Egyébként igen, ingadozó lehet a leadott feszültsége, az áramerőssége, a csatlakozók minősége, a kábelek minősége, a hűtésének kiépítése, a zajszűrése, a különböző biztonsági megoldásai, a felépítése, az alkatrészek mennyisége/minősége amikből készült, a hatásfoka, a gyártási minősége, a garanciája, modularitása, többletfunkciói, etc., etc. (plusz ugye vannak kirívó esetek, szériahibák, hasonlók)
Ezek alapján kategorizálják a tápegységeket, független hozzánk hasonló (csak ebben a témában jártasabb, hozzáértőbb) PC mániákus elektroműszerészek, villamosipari szakemberek, villamosmérnökök, stb.

Tápegységen sosem spórolunk! Azon felül, hogy hazavághatja a gépet vagy alkatrészeit, akár okozhat lakástüzet, halálos áramütést is!

(leírtam helyette :wink: )

1 Like

És ebben a listában te mennyire bízol meg? Ez is olyan mint a korrupciós lista?..
beszélgetnek A politikusok, hogy

• Idén már előrébb soroltunk a korrupciós listán. mire a másik megszólal hogy
  • Remélem nem került sokba.

Ahogy nézem a listát van több gyártó is aminek több azonos árkategóriajú terméke különböző besorolásokba került, ami valószínűtlen a gyártási technologiát figyelembe véve.

Szerintem ezek az úgymond tesztek olyanok mint a Moody’s és az S&P értékpapír értékelői, aki többet fizet előrébb kerül.

A gyártási folyamatból random időszakonként kellene egy egy teszt darabot kivenni, mondjuk gyártási időszakonként kettőt hármat, de nem hiszem, h ilyen alapos lenne bármelyik teszter cég, ugyanis ehhez nem lenne tőkéjük.