Miért van az ha a BIOS-ban felrakom a memória órajelét 3200 MHz-re, akkor fekete képernyőt kapok?

A config alkatrészeit a build ajánlóból néztem. Tehát van egy PATRIOT Viper 4 Blackout 16 GB-os KIT DDR4 3200MHz CL16 memória, amit ha a BIOS-ban felrakok 3200 MHz-re, mentés után a monitor csak villog, és nem csinál semmit a gép. Az elem kivétele után működik csak. 2933 MHz-en kitűnően működik, 3000 MHz-en nem néztem még. Gép további alkatrészei:

Asrock B450M HDV R4.0
AMD Ryzen 5 3400G
Be quiet! Pure Power 11 BN297 500W CM

PATRIOT Viper 4 Blackout 16 GB-os KIT DDR4 3200MHz CL16
https://www.alza.hu/patriot-viper-4-blackout-16-gb-os-kit-ddr4-3200mhz-cl16-d5679838.htm

Másik kérdésem. Miért lehet az hogy videónézés közben a processzor órajele lemegy az alap órajelről kb. 1,35 GHz-re?

Köszönöm szépen!

AMD Ryzen series CPUs (Picasso) support DDR4 2933/2667/2400/2133 non-ECC, un-buffered memory

Tipp alapján az APU miatt lesz az:

Graphics Frequency: 1400 MHz

1 Like

Vagyis a 3200 MHz ramokat nem támogatja Picasso? De akkor a build ajánlóban miért 3200 MHz-es memóriákat ajánlanak jelenleg is?
Akkor vehettem volna 2933 MHz ramokat is olcsóbban. Így most van 3200 MHz, de nem érek vele semmit, mert nem használja ki. Értem én hogy nem érzek különbséget…

A Graphics Frequency: 1400 MHz pedig igaz!

Köszönöm!

1 Like

@sutyomatic, kérlek nyilatkozz.

Vagy az alaplap nem jó?

A build ajánlóban megadott deszka is hivatalosan 2933-ig támogat.

Szintúgy az AMD weboldalán is 2933 a korlát, bár ez sokak szerint nem mérvadó.

Értem, köszönöm! Valószínű mégis mérvadó. :slight_smile:

Addig garantálja a gyártó hogy menni fog, de ettől még mehet a 3200-as ram is lehet, kicsit többet kell bíbelődni vele.

@zsolti19892 Azért van 3200-as ram a listában, mert azzal éred a legjobb teljesítményt. Nem véletlenül mondják a srácok is mindig, hogy meg kell nézni a alaplap RAM támogatási listáját, hogy az ilyen eseteket elkerülje az ember. Ettől függetlenül a viper kited is menne 3200-on csak a sub timingok állítását igényli. Van Ryzen ram kalkulátor keress rá google-ben azzal megtudod nézni, hogy milyen időzítésekkel van legnagyobb esélye a 3200mhz-nek. Számít az alaplap is a tied az a legbelépőbb B450-es lap, nincs is az ajánlottak között.
Szóval próbálkozzunk meg a Ryzen ram calculator-ral vagy ha nem értesz hozzá és nem szeretnél bíbelődni akkor csere vagy beletörődés.

A proci órajel pedig azért megy le mert nem igényel többet a feladat így nem erőlteti meg magát.

3 Likes

Oh well, ez mindig kimegy a fejemből.

Köszönöm! Megnézem a calculátort.

Új alaplap vagy processzor? Akkor videókártya is kellene, és lehet hogy tápegység is. Vagy elegendő lenne ez a tápegység ha lenne egy videókártya is?

Cserére a ramot gondoltam, hogy megnézed a támogatott listát és onnan választasz olyat, ami biztosan megy. De én inkább elengedném ha nem megy a calculatorral, nem ér annyit a dolog.

Szerintem semmivel nem olcsóbb a lassabb ram. És ha lesz proci cseréd esetleg a következő 1-2-3 évben, a gyorsabb rammal jobban el leszel. Ne bánkódj ezen. Bár az is igaz, hogy az ajánlóban erre ki lehetne térni adott esetben.

Köszönöm! Egyenlőre hagyom így. Meglátom mennyire lesz időm játékra, és ha úgy van akkor fejlesztem.

Tápegység elég lenne, ha lenne később egy videókártya?

Lehet nem nyertél a szilícium lottón… na meg hát lehet a belépő alaplapban nem mindegy hogy van bemadzagozva a memória foglalat. Hivatalosan annyit bír az IMC, ami a dobozra van írva a többi “ajándék”.

Amúgy XMP profillal nem megy vagy benyomod 3200-ra az órajelet és kész? Mert ha utóbbi akkor igazából az is csoda hogy 3000-en megy.

Hogy most mit spórolsz egy “lassabb” készleten… hát. Legtöbb esetben van köztük mondjuk 1-3e Ft, szvsz nem tétel.

Untig.

Beleírhatnék sok mindent, de lehet hogy 100-ból 1 ember akinél nem megy egy 3200-as vagy akár 3400-as készlet egy Ryzen APU mellett. Kérdés hogy van-e értelme elbátortalanítani a maradék 99-et embert és úgymond lebeszélni a jobb IGP teljesítmény lehetőségéről, ha érted mire gondolok.

Így is már egy kisebb ótestamentum van az ajánlóban, aztán mégis van aki megy azt 2x8-as készlet helyett vesz 1x16GB memóriát, meg olcsó tápot aztán jönnek az anomáliák.

Na mindegy… majd meglátom lehet komponálok még néhány zsoltárt bele.

2 Likes

Félre ne értsd kérlek. Le az összes kalapokkal és 1000 köszönet a munkádért. :slight_smile:

Áldassék a neved szent iratok őre :smile:
Hihetetlen tisztelet azért amit a közösségért tezsel :smiley:

Ha alacsonyabb órajelen nyomatod, tudsz szűkíteni az időzítéseken, és az is adhat jobb teljesítményt.

1 Like

Köszönöm szépen mindenkinek a válaszát!

@lengyelb :lock: :hugs: