Milyen nem szokványos dolgok szoktak titeket zavarni/felidegesíteni?

Nem vagyok pesti és ne a másodikos könyveket olvasd, hanem a Magyar helyesírási szabálytatokat. (Magyar nyelvhasználati szótár, Pauz-Westermann, Celldömölk, 2007, 24. 84-es szabály). Ne “lapát”, meg “angyal” szavakkal dobálózz, hanem nézz utána az “ez”, “az” mutatószavaknak.
"Az az, ez mutatószavak utolsó mássalhangzója olyan sajátos viselkedést mutat, hogy ha mássalhangzóval kezdődő rag járul ezekhez a szavakhoz, akkor a toldalék mássalhangzója hosszú formában jelenik meg, és a z meg egyáltalán nem: abba, attól, ennél, és így tovább. Ha tehát az eszközhatározói toldalék -val/-vel alakú, akkor a z hiánya és a hosszú v megjelenése teljesen indokolt az avval, evvel alakokban."
Ez a bizonyíték, hogy helyes nyelvtanilag a használata.
A bonyodalmat ez okozza csak:
"A -val/-vel toldaléknak is igen sajátos a viselkedése. Ha ugyanis mássalhangzóra végződő tőhöz járul, akkor a tővégi mássalhangzó a hosszú alakjában jelenik meg, a toldalék v-je pedig egyáltalán nem. (Egy kivétel van a tővégi mássalhangzó nyúlása alól, amikor az egy másik mássalhangzó mellett áll, hiszen a magyarban teljesen általános szabály, hogy két egymás melletti mássalhangzó csak rövid lehet. Ezért például a kerttel szóban csak a helyesírás szerint hosszú a t, az ejtésben természetesen rövid.) Tehát a -val/-vel első mássalhangzója ugyanolyan furcsán viselkedik, mint az az, ez utolsó mássalhangzója, csak a másik irányban."
Magyarán mindkét kifejezés elfogadott és neked kell eldöntened melyiket szeretnéd használni. Nyelvtanilag mindkettő helyes.

Szerintem ezt felyezzük be. Eltértünk a témától és feszt a hülyeséget magyarázod.

Szerintem meg nem magyarázom a hülyeséget. Egyszerűen képtelen vagy elfogadni, hogy nincs igazad abban, amit eddig évekig helyesnek gondoltál… Ennyi. A másikat mindig egyszerűbb lehülyézni, mint elfogadni, hogy nem tudhatunk mindent jól.
ui.: A “felyezzük” szót nem ‘ly’-vel kell írni, hanem ‘j’-vel. :wink:

mobil, autóvacak és folytatod, amit ír. De letojom. Otthagyom. Legyen ennyi örömÖD/ED ( plusz boldogság)

Az ehhez ahhoznál is a z hasonul. De feltételezem, hogy szövegkörnyezettől is függhet.
Amúgy igen, itt Budán az avval evvel tőnik természetesebbnek.

Én az utcai könyvjelzős gyűjtögetőkről beszélek. Egy volt koleganőm lehúzott egy nyarat egy ilyen cégnél. Azok mégtöbbet gombolnak le jó cél érdekében persze.
Természetes, h minden házaló cég is ilyen. Pl anyám anno foglalkozott Zepterrel, oriflame-el. Valamiből nekik is hasznot kell teremteni.
De az valahogy jobban felbasz mikor “jó ügy” helyett tömik a zsebüket mások.
Örülök, h ebben hasonló a véleményünk.

Értelmetlen szokásmondatok:

• Jó étvágyat! (Mert aki enni készül annak biztos rossz az étvágya és ettől lesz jó!)
  • Egészségedre! (Hogy vállhat egy tüsszentés valakinek az egészségére?)
  • Hogy vagy/mi a helyzet/mi újság? (Erre vagy aztmondod, hog semmi vagy panaszkodsz, ritkán van rá értelmes felelet)

Rendkívüli módon ki tudnak készíteni a szellemesnek hitt, ám borzasztó gáz kifordítása mondatoknak:

• Viszont szaglásra
  • Légy oly nedves
  • Hantörpikus

…Több most nem jut eszembe, de talán jobb is, mert ezektől hányingert kapok :face_vomiting:

@P_D_1
@guenhwyvart

nyugodjunk meg srácok : )

Egyik középsulis osztálytársam mondta mindig a tiszteletem helyett hogy twix szeletem :grin:
meg a mostani kollégám a jó étvágyat helyett szokta mondani hogy a lóét rágjad :grinning:

-.-
Ezekkel az a baj, hogy egyszer jópofák, utána idegesítőek…

Elnézést kívánok ha ezek idegesítenek. :slight_smile:

jó téma volt!
Sajnálom, h így lett vége!