Mini ITX konfig HELP!

Sziasztok.
Az a helyzet, én is gép éptésbe fogtam, de mivel sokat ingázok koli és otthon között, úgy döntöttem, összerakok egy gépet ami elfér a táskámba. Már meg is lenne a konfig csak lenne pár kérdésem a setuppal kapcsolatba, hátha ki tudtok segíteni.
Szóval az említett konfig:
Proci: Ryzen 5 1600x
Alaplap: Asrock fatal1ty ab350 gaming-itx/ac
RAM: Hyperx Predator 2x8GB 3200mhz (CL16)
HDD: Western Digital 1TB 7200rpm HDD (2,5")
SSD: Hyperx Fury SSD 128GB
Ház: Fractal Design Node 202 itx
Táp: SilverStone SFX 500W 80+Gold
VGA: Gigabyte GTX 1060 6GB Aorus
VGA cooler: Cryorig C7

Q1: szerintetek elég lesz a hűtés a procinak, amit a cryorig c7 ad? Nem tervezek még oc-t, az majd akkor, ha 1-2 éven belül nem ingázok, és átrakhatom a konfigot egy NZXT Manta házba, ahol nincs limitálva a hűtési helyem.
Q2: ha az előbbire “igen, az kevés lesz” a válasz, akkor mit gondoltok egy sima 1600ról? Jobban passzolna?
Q3: Mi a véleményetek az 500w os tápról? Elég az egy ilyen konfighoz? Vagy nagyobba gondolkodjak?
Q4: az itx megoldás miatt közel vannak a ramok a procihoz, és említették pár angol nyelvű postban, hogy melegszik ettől a ram is (1600x esetében). Jobb lenne egy single 16 gb ramot tenni bele, és belerakni a távolabbi foglaltba hogy biztos legyen? Mekkora előny a dual channel? Megéri feláldozni az előnyeit egy ilyen helyzetben?

Nagyon köszi előre a válaszokat.

A1: szerintem elég, de remélem azt tudod, hogy venned kell majd egy mounting kitet AM4 sockethez, mert ez alapból nem támogatja.
A2: én az 1600-at venném, hogy véletlenül se legyen baj a hűtéssel, és nem nyersz annyi teljesítményt amennyi kiegyenlíti a fogyasztási különbséget.
A3: elég kéne legyen, de ezt magad is kiszámolhatod egy power supply calculatorral
A4: én mindenképpen 2x8-ra szavazok, a Ryzennek kell a gyors RAM, és az 1600-zal nem hiszem hogy lesznek ilyen gondok

Q1, Q2: A Cryorig C7 egy elég gyenge, ámde drága hűtő. Én választanék egy másik házat, olyat, amiben elfér egy kicsit magasabb hűtő és a Ryzen 5 1600X helyett vennék egy sima 1600-at , amihez jár a gyári Wraith Spire hűtő (70 mm magas). Az van annyira erős, hogy lehűtse a procit még ilyen szűk helyen is - persze akkor már lesz némi hangja, de nem vészes).
Q3: Teljesen jó az a táp, alternatívának viszont ott van a Corsair SF450, ami talán még jobb. Árban hasonló a kettő. A kiszemelt konfig fogyasztása alig 200W, szóval nem kell aggódni ilyen téren.
Q4: Ryzen mellé semmiképpen ne vegyél single RAM-ot, szüksége van a nagy sávszélességre. 2x8 GB HyperX Predator 3000 vagy 3200 MHz kit tökéletesen jó (igazából 2x4 GB is elegendő lenne játékhoz, ezzel spórolnál vagy 25-30 ezer forintot, amit hozzá csaphatnál bármi máshoz vagy egyszerűen csak megtartod). Alaplapból talán jobban jársz a GIGABYTE GA-AB350N-Gaming WIFI-vel, árban még picivel olcsóbb is.
+1: én mindenképpen M.2 csatlakozós SSD-t vennék, mind az Asrock, mind a Gigabyte lapon van foglalat hozzá (az alaplapok hátulján). Ezzel megspórolnál két kábelt (SATA+tápkábel) a gépben, ami javít a légáramláson és a kinézeten is, plusz könnyebb elpakolnod a maradék kábeleket.
+2: ha nem játszol nagy felbontásban (2560x1080 felett), akkor lehet, hogy nem áldoznék plusz 20-25 ezret a 6 GB-os GTX 1060-ra és “beérném” a 3GB-ossal helyette. Mire számítani fog az a +3 GB a GTX1060 ereje lehet, hogy már kevés lesz - de mondom, ez erősen játékfüggő, ma még nagyon kevés játék van, ahol van értelme (GTX 1060 esetén) a 6GB VRAM-nak.

Köszi.
Igen a kitről már tudtam hogy kell, de köszi hogy felhívtad a figyelmem rá.
Az a helyzet hogy jelenleg úgy tudom megszerezni a 1600x et, hogy 3000ft al drágább csak a sima 1600nál? Akkor sem éri meg a jobbaz venni? Vagy ne upgradeként tekintsek rá, hanem inkább kockázati tényezőként?

Én egy ilyen pici Buildben nem használnék magas fogyasztású processzort, mert több hőt is ad le.

Köszi.
Az SSD és a Videókártya már meg van a konfigból, igazából csak ez a kettő. Az összes többi cuccomat el kell adjam, mert ugye nem kompatibilis az itx el, de ezt a kettőt megtartom , mer ezek beleférnek.
Az lenne a kérdésem, hogy miben tartod jobbnak a gigabyte alaplapot? Jobb UEFI? Vagy anyaghasználat? Érdekelne, mer akkor lehet átpártolok.
Továbbá az érdekelne, hogy milyen ház van még, amelyik elfér egy táskába, és megy bele 70mm es hűtő? Azért esett a node202 re a választás, mer az tényleg elég kompakt, és én minden más alternatívát túl nagynak láttam az optimális szállításhoz.

Nekem egy nagyon hasonló build-em van. Én az i3-8100 -at választottam pontosan a kis hely okozta hőmérsékleti problémák miatt. Jóval kevesebbet fogyaszt és kevesebb hőt is generál. Nekem egy Noctua NH-L9i végzi a processzor hűtését ami azon kívül hogy kellemesen halk (persze hisz Noctua :stuck_out_tongue: ) terhelés alatt se hagyta még 65 fok fölé kúszni a processzor hőmérsékletét. Ha a gaming a fő szempont akkor én inkább ezt javasolnám mert a Ryzen több magja kevés játékban nyújt előnyt viszont sokkal több hőt termel. Az i3 is bőven elbír a 1060- nal szóval ettől se kell félned. Persze ha az Intel nem opció azt is megértem ez esetben csak annyit mondanék hogy a Noctua ezen hűtője nem okozhat csalódást :wink:

Osztom @El_Loco véleményét. Ha főleg játszol, akkor az i3-8100 “hatékonyabb” választás. A 1600 inkább fogyasztásban és teljesítményben is az i5-8400-al van egy szinten, ami viszont egy 1060 mellett nem jön ki. Ha más teljesítményigényes dolgot is csinálsz rajta akkor az 1600 jobb válsztás.
Az 1600x-et hanyagolnám, 95W hőt hatékonyan nem egyszerű kivinni ebből a házból.
A noctua NH-L9i-t szintén csak ajánlani tudom, külön lefogatóval AM4-el is működik.

1600X helyett én is 1600 at javaslok. Annak jó a gyári hűtője is. Ha csak gaming re kell akkor meg intel. :slight_smile:

Az a bajom hogy viszonylag szűkösek a keretek, és mind az intel proci, mind az intel foglalatú itx alaplap elég magas árakon mozok. Akkor inkább noctua?
Van még egy olyan lehetőségem, hogy án amúgy egy i5 6600k-t cserélnék a ryzenre. Inkább meg kéne tartanom? Vagy az se jobb úgy?

Pont ugyanannyiba kerülnek, mint az AMD-hez valók, sőt, van, amelyik olcsóbb is.

GIGABYTE B360N WIFI
MSI B360I GAMING PRO AC
ASUS ROG STRIX B360-I GAMING

A 6600K szerintem többet fogyaszt, mint a 8100, elég sok alaplapot tudsz hozzá venni, viszont bővíteni már nem nagyon fogod tudni processzor tekintetében.

Mostmár nem vagyok annyira biztos magamban a Ryzennel kapcsolatba.
Sokan mondják az intelt, de érdekes, mert nem vagyok valami nagy CPU huszár, de én azt olvastam hogy az i5 8400 az 6 mag 6 szál és 2,8Ghz, a Ryzen meg 6 mag, 12 szál, és 3,2 Ghz a base clockja.
Akkor végülis mégiscsak a Ryzennel kell erősebbnek lennje, nemde? Már csak a több szál miatt is. Vagy mégsem?
Itt most azért nem említettem az OC-t , mer amíg a setup a Node 202 be van (amk még kb 2év) úgyis irreleváns.
És ha azt vesszük, hogy az intel drága proci, de az amd drágább ram és alaplap (itx) , akkor nagyjából ugyanannyira jön ki a kettő.
Szóval kizárólag teljesítmény jellegű a kérdés.

Csak egy kérdés, miért nem a Ryzen 2600/2600X -et nézed? Gyorsabb, javítottak benne egy csomó kis apróságot, újabb, minden szempontból jobb, ugyanazokba az alaplapokba is bele megy és kb egy pariban van az említett intellel, sőt. Ja és árban nincs nagy difi, iponban most kb 6 rugó. (1600 helyett 2600)

@SutkeXD tőled is kérdem, miért nem a 2600? Ahhoz is van hűtő, +200 Mhz, minden szempontból jobb CPU, 6 rugóval drágább most iponban az 1600-nál.

Az elmúlt fél órában pont ezen gondolkoztam, főleg hogy úgytudom a wraith stealth , amit a 2600 hoz adnak, belefér a node 202 be.
Ha valaki ezt biztosra tudja, örülnék a megerősítésnek

Erre sajnos nem tudok mit mondani, speckókat meg kell nézni, hogy mekkora felszerelve. Nem vagyok most irodában, nem tudom megmérni se.

Nagyon egyszerű, attól hogy például több szál áll rendelkezésre egy prociban az nem azt jelenti, hogy MINDEN felhasználási téren jobb. A játékok nem igazán tudják kihasználni a több mag és/vagy több szálat egy processzorban (később persze ez változhat) ezért is írtam, hogy HA csak a játék a fő szempont akkor nem igazán éri meg a magokat számolgatnod hogy melyikben mennyi van. Mint írtam nekem is van ITX build-em és amikor nézegettem kb ugyan annyira jött ki az Intel-es mint az AMD-s. Ha marad a Ryzen akkor viszont tényleg csak az újabb 2600-ban éri meg gondolkodnod. Innentől már tényleg neked kell eldönteni, hogy mire szeretnéd használni.
Még egy apró megjegyzés: A 2600 az 1600-zal ellentétben Wraith Stealth cooler-rel jön nem a nagyobb Spire hűtővel. Nekem személy szerint ez elég furcsa húzás volt, hogy ki adnak egy gyorsabb procit mint az elődje egy gyengébb hűtővel. Félreértés ne essék az sem egy rossz cooler de egy szűkös helyen ahol amúgy is nagyobb a felmelegedés esélye lehet nem a legjobb választás (ez már csak egy személyes vélemény). A lényeg ha a Ryzen mellett döntenél akkor én a helyedben a Noctua-t raknám rá :slight_smile:

Teljesen elég a 2600-ra a kisebb cooler amit adtak hozzá (ha nem lesz tuning persze).

Szerintem egyébként annyi történt, hogy az első generációval nagyot kellett durrantani, ezért olyan hűtőt adtak amivel lehet tuningolgatni. E nélkül hiába a B350 tuning képessége, mert azért sokan nem vesznek aftermarket coolert, így viszont kaptak egy jó “kapudrogot” a tuning felé.

A második generációnál már nincs erre szükség, jobban ki lehet mérni mennyi hűtő is kell, a kisebb pedig nyilván olcsóbb is így a nagyobb darabszámban eladható procin nagyobb lesz a haszonkulcs ami persze hogy fontos.

Igen azt gondoltam, hogy a gyártó oldaláról ez egy jó húzás és ahogy elnéztem a teszteket ez se nagyon engedi 70 fok fölé a procit normális körülmények között, persze a tuning már más tészta de ott már a Noctua is megizzad mert lássuk be ezek a low-profile cooler-ek azért közel sem tudják azt nyújtani mint a rendes tower hűtők :confused:

Az ITX egyébként se tuningra való :slight_smile:

Hát határozottan nem :smiley: