Nem jelenik meg steam-en a Metro Exodus!

https://www.gamestar.hu/hir/metro-exodus-steam-epic-games-store-258853.html?
2020. február 14.-ig lesz az Epic Store-ban majd vissza költözik steam-re IS !

Amerikában 50 dollár, nekünk 60 euró… innen is üdvözletem a kiadó felmenőinek.

Ha dobozosan veszed akkor csak 37 euró, azaz 12 ezer forint. A magyar boltokban legalábbis ennyiért kínálják.

én mivel szeretem a Metro szériát megvettem így gyorsban a Gold Edition-t mert minden játékom steam-en van és mondom ez nemlesz epic store-ba vagy más helyen :D:)

Ez az Epic Store úgy terjed, mint az a rákos Fortnite játékuk is. Gyorsan, és nem a minősége miatt… :wink:

hát ezaz hogy nemtudom mi tetszik az embereknek az epic store-ban egy nagy rakás szar én maradok a steam-mellett na meg ez hogy tegnap volt az utolsó nap hogy meglehetett venni a metro exodust steam-en ahogy megláttam a cikket bankártya elő és rendel :D… mert az előző 2 része is steamen van meg és imádtam és mondom milyen lenne már az hogy a széria 3madik része egy tök másik store-ból lenne meg na mondom nem… :smiley:

Nem az embereknek tetszik, hanem a kiadóknak. Ez biznisz, pénzről szól. A Steam 30%-ot húz le az árból, ami valljuk be, mocskos sok ahhoz képest hogy annyira sok mindent nem biztosít. Az Epic ezzel szemben csak 12%-ot.

Namost ez azt jelenti, hogy 1 millió dolláronként a kiadónak a zsebében marad 180 ezer dollár, ami barátok között sem kevés (forintban 50 millió). De ha egy játék forgalma mondjuk 100 millió dollár, az már 18 millió (forintban meg fél milliárd!). Ennyiért simán megéri átmenni máshova.

Az is valószínű, hogy az Epic store-t is folyamatosan fogják fejleszteni, nem marad mindig ilyen.

Egyébként mi a baj az Epic Store-ral? Sokan szidják. Miért? :smile:

Szerintem elég annyit mondani, hogy a hír következtében a Metro: Exodus a legkelendőbb játékok közé került Steamen a tegnapi nap folyamán. Ez szerintem mindent elmond az Epic Store kedveltségéről és minőségéről.

Plusz, ha jó lenne az a szar akkor nem ingyen játékokkal próbálnák csábítani a népet :smiley:
Tudjátok, ami jó, annak nem kell reklám… Mivel a minősége maga a reklám. :stuck_out_tongue:

Na szóval, maga a kiadó nem szopatta meg magát, mivel így, aki akarta az Steam-en meg tudta venni, így nem fogják látni szerintem bevételben a kiesést.
De voltak olyan játékok, amik megszívták amiatt, hogy végül a Steam-en nem jelentek meg csak Epicen, mivel sok Steam játékos nem volt hajlandó egy újabb platformra befizetni (ugye, kedves Ashen?). De ez a Metro-nál nem áll fent, mivel itt volt lehetőség Steamen is megvenni a döntés előtt. :slight_smile:

És semmire se mennek azzal a 18% plusszal, ha jóval kevesebb alapból az eladás :smiley:
De igen, a Metro esetében érthető a döntés így, hogy Steamen is meg lehetett venni. :slight_smile:

De szerintem ezt sok kisebb cím (látva az Ashen hibáját például) nem engedheti meg magának, hogy egy jóval elterjedtebb platformot offoljanak.

Semmi gond nincs az Epic Launcherrel, azt kivéve, hogy az emberek nem szeretik a változást. A legtöbbet felhozott érv az Epic launcher ellen, hogy még egy launcher brühühühühü, nem szedek le még egy launchert, nem indítok el még egy launchert, nem veszek meg egy másik launcherre játékot mert mindenem a steamen van.

@Noxter

Ez sajnos nem ilyen egyszerű, mivel a steam már itt van velünk nagyon régóta odaszoktak az emberek, és lehet a te launchered ezerszer jobb akkor is maradni fognak a steamen megszokásból. Jó példa erre ami itt a fórumon megy intel és amd prociknál, rengeteg ember jön és megszokásból veszi az intel drága prociját holott megkapná ugyan azt fele annyi pénzért a ryzentől.

Szerintem baromi lusta a mai világ és ezért hajlandóak többet fizetni, vagy silányabb szolgáltatást használni csak ne kelljen változtatni a megszokottakon.

Kényelem és erőforrás kérdése gyszerűen nincs kedvem 5-6db egyenként 100-200MB memóriát zabáló store launchert használni / futtatni a háttérben hogy mindegyik naprakész legyen és mindegyiken elérhető legyek ha ne adj isten vannak olyan ismerősők akik más platformokon lévő friendlistjeimmel nem alkotnak egy halmazmetszetet. De ezen túl lendülve, nem indítom el el őket startup-nál és kész persze, utána meg majd várom hogy minden lefrissüljön mikor mégis…

De ezekhez nyilván piaci és pénzügyi érdekek fűződnek. De lassan számomra is unalmas vagy hogy minden nagyobb kiadóra vagy játékfejlesztő stúdióra jut egy úgy store, ami mindig annak igéretével indul hogy jobb mint az előző 4 másik, aztán mindegyiknek vannak problémái.

Jelenleg a fejlesztőknek csábító hogy “csak” 12% sápot kér az Epic, na de meddig? Mi lesz majd ha jelentősen megnő a felhasználóbázis? Arányosan növelni kell a backend-et mögötte, hogy ki tudják szolgálni a megnövekedett igényeket. A szervereket bérelni kell, a sávészélességet, ezek karbantartását, stb. mind ki kell fizetni. A másik amitől elesnek egy már létrehozott vásárlói és install-base. De ide a rozsdás bökőt, hogy nem fog ilyen alacsony maradni a részesedésük 1-2 éven belül tuti emelni fognak.

Igazából nem mondtál semmi konkrétumot, hogy miért is szar, csak azt hogy szar.

2019-van, ma már mindennek kell a raklám, akár jó, akár nem, különben nem/nehezen jut el a közönségéhez egy nagyon telített piacon.

Egy külföldi fórumon valaki leírta miért gondolja azt, amit, konkrét indokokkal (angolul természetesen). Másolom. Én nagyjából egyetértek vele, jó, hogy ezeknek utánanézett és összefoglalta, mert nekem annyit nem ért. :smiley:

Vélemény:

• The problem is that this deal is a last minute pivot.

• The game has been on steam for pre order for a number of months and is now pulled. Those who pre ordered will have the game. The game will return to steam in February 2020.

• The bigger issue is community. Steam has this community and vast reach and the Epic Store does not at all. Sure choice is great but they are too young and limited.

• It has been noted that refunds are not as straightforward as on steam, and that signing up for the store actually violates GDPR as they don’t practice it. Not doing so means they legally can’t sell to European citizens no matter where in the world they may live.

• Not only that but most of us have the first two on steam, collection is not partitioned which will not go down well.

• Finally and this one is very real for the metro series is the Linux community. 4A Games have always been an advocate for porting games to Linux and giving choice, choice that their publisher is taking away with this money bag last minute move.

• Epic Games store has no support for Linux and it’s not on their road map thus confirming that those who work on the builds for Linux are not needed and the Linux players will not get the sequel until much later too.

• All round I’m for steam having competition but these kind of deals are literally platform exclusives and require us as consumers to have a fragmented yet choice provided experience. When is it too much?

• I’d buy this day one but I ain’t installing more software to try sell me things.

• If they did it the way we have uPlay games which live in steam and then open uPlay for that game. Sure it’s OK in my opinion. But exclusive stuff and especially last minute when the series lived on steam isn’t right. Needs to be a middle ground.

• Don’t forget friends and family sharing. I have 5 younger extended family members (nephews / nieces / seconds cousins etc.) and I let them play from my library when I’m not playing through friends and family sharing. When a game really speaks to them I often gift it to them through steam.

• Cloud saves - I personally play across three different machines. I don’t want to start a game and realize that the last save I had was on the other machine and have to go move it via usb or set up a whole thing with dropbox / could service.

• Chat with friends / family above.

• I stay close to my extended family via the games. Steam lets us do that even if we are playing different games.

Epic Store is disgusting.
They are not trying to compete with better features or customer friendly practises but they are instead buying games to be exclusive on their store with the money they got from Fortnite. Epic Store doesn’t have social side to it, not at all. It lacks on all the good features that steam has like user reviews, forums, guides, groups and proper library.
This is not healthy type of competition at all and to top that it’s very likely that the game will sell way less on Epic Store.
Deep Silver won’t mind because epic will pay for it all. This is anti customer move. There goes another publishers honour and epic is not helping at fucking all.

Szerintem ez az ember aki írta, eléggé el van tévedve.

Nézzük szép sorban:

• Nem az Epic gondja/hibája, ha egy kiadó az utolsó pillanatban viszi más platformra a játékát. A kiadó sara.
  • Ugyan az, a kiadó döntése, nem az Epic store hibája
  • Tehát aki kisebb, dögöljön meg… nem épp versenypári hozzáállás. Aki ma nagy, az is volt kicsi, az hogy jelenleg egy bármilyen programnak kevés felhasználója van, nem jelenti hogy nincs helye a piacon, sőt. Valamint megint csak: a kiadó döntése hova viszi a játékát.
  • Ez nyilván probléma, feltételezem ezzel hamarosan fognak is kezdeni valamit hogy megfeleljenek a GDPR megkövetelte jogi előírásoknak. Itt viszont megjegyezném, hogy a GDPR előtti évtizedekben is léteztek online tranzakciók/boltok/launcherek, és valahogy működtek.
  • Megint csak: egyéni probléma, és ismételten a kiadó döntése. Lehet elérhetővé teszik majd a többi részt is az Epic store-ban, ki tudja.
  • Ez probléma annak aki linuxon játszik. Kérdés: egyáltalán készült e linux verzió, mert ha esetleg nem, akkor ez nem vesz el senkitől semmit. Ha igen, az nyilván kellemetlenebb. Tekintve hogy a játék jelentősen épít a Ray Tracingre, ami egy DX12 feature, nem is vagyok benne biztos hogy készítettek linux verziót.
  • Lásd előző pont. Ha akkora igény lesz rá, nyilván fognak ők is nyitni a linux felé.
  • Nem Epic store gond, hanem általános. Minél több a launcher, annál inkább ilyen lesz. Ezt felróni egy most “érkezőnek”, mikor előtte is ezt csinálták (uPlay, Battle.net, Origin stb) nem hiszem hogy van értelme/fair dolog
  • Egyéni döntés ki mit telepít. Ha nem akar, ne telepítse
  • Érdekes ez az exkluzivitás kérdése is. Hány olyan játék van, ami meg csak Steamen elérhető? Ott nem gond, hogy nincs fent uPlayen vagy Originen, de fordítva igen?
  • A Family Sharing egy jó opció, ha lesz rá igény, gondolom lép majd az Epic is erre
  • Nem hiszem hogy különösebb akadálya lenne a Cloud save-nek
  • Chatelni szvsz nem steamen kell, dehát kinek mi. Megintcsak: ez egy feature, amit hozzá lehet adni/fejleszteni bármikor
  • Egyéni kérdés, én a családommal nem játszok, hanem beszélek velük. Mégsem kezdem kritizálni azokat akik nem vagy más platformon teszik ezt.

Igen, az Epic Store egy befektetés. Ha egy kiadónak váratlanul nagy pénz áll a házhoz, a legjobb dolog amit tehet, hogy okosan fekteti be. Steam sem lenne, ha anno nincsenek a HL-ok. Fejletlen? Biztosan. A Steam sem úgy született ahogy most kinéz, és néhány update kifejezetten rontott rajta (én a mai napig nem tudok kibékülni vele teljesen amit a chat részével műveltek, szerintem sokkal rosszabb lett mint volt). Felsorol egy csomó featuret, amik igen, nincsenek az Epic Store-ban. Megint csak: simán belekerülhetnek.
Az, hogy több, vagy kevesebb lesz az eladás, a kiadó felelőssége. Ő fog kevesebbet keresni rajta. Ha 1-2 nagy cím megégeti magát, akkor majd a többiek meggondolják. Ez egy kockázatértékelés: megéri e átmenni azért, hogy kevesebbet húzzon le a store, és több maradjon a zsebben, vagy annyit esik a forgalom, hogy már nem. Ezt általában közgazdászok/pénzügyesek döntik el, és nem a játékosok/fejlesztők.
Az Epic nem megveszi a címeket, egyszerűen többet ad a bevételből a kiadónak, mint a Steam. Semmi nem akadályozza meg a Steamet hogy ő is így tegyen, visszacsábítva magához a kiadókat. Nem kell félteni a Valve-t, a bevétele nagyságrendekkel nagyobb mint az Epicé, és évek óta szépen kapja a pénzt mindenkitől, ha akarnak, bele tudnak menni árversenybe. Kérdés hogy akarnak e.
Ez igenis, egy egészséges verseny, sőt, ennél nem is lehetne egészségesebb. Az nyer, aki a kiadónak több bevételt generál. Hogy ezt nagyobb mennyiségű eladással, vagy azzal éri el hogy kevesebbet vesz le magának, végeredmény szempontjából lényegtelen.

Ezeket írom úgy, hogy tanultam közgazdászatot, az utóbbi éveket pedig az IT szektorban töltöttem, így valamennyire belelátok hogyan is működik egy szoftver fejlesztése, és az ilyen döntéseknek milyen háttere van. A srác listájának szinte minden ppntja a kiadóra mutogat, hibás következtetéseket von le, és rengeteget csúsztat.

Edit: jah és ne érts félre, nem védem én az Epic storet, nekem sincs feltéve (mondjuk a metro nem is érdekel), ellenben ha érdekelne, akkor feltenném. Olyan ez a helyzet, mintha jönne egy új, kisebb bevásárlólánc, és azt mondanánk, szar, mert nincs 250 boltja mint egy Tesconak, és utóbbiban egyébként is jobb a kiszolgálás. Igen, mindkét állítás igaz, ellenben ez nem zárja ki hogy fejlődhet, és idővel minőségben is versenyezhet a nagyobb versenytárssal.

Én jelenleg egyetemen tanulok, részben gazdaságot így közgázt is, részben IT-t. Azokkal a dolgokkal, amiket az Epic gazdasági döntéseivel kapcsolatosan felhoztál, teljesen jogos, és ők jól játszanak az ő szempontjukból, ezt a vak is látja. Ha szerzel profitot, azt nem szorongatod, hanem próbálod befektetni, azaz “visszaforgatni a gazdaságba”, hogy közgazdaságtani kifejezéssel éljek. És most ezt csinálja az Epic.

Ami sok embernek a problémája, azaz a külföldi fórumokat olvasva nekem átjön ebből az egészből az az, hogy miért Epic EXKLUZÍV? Rengeteg játék van, amely több online storeban is elérhető, ráadásul nem véletlenül. Akinek amelyik szimpi, azon veszi meg. Sőt, mondok most egy merészet. Csinálják azt, hogy Steamen 60 Euró, Epicen pedig adják 55-ért. A vásárlónak olcsóbb, a kiadó pedig még így is többet kapna darabszámonként az Epic üzletében. És mind a 2 helyen elérhető lenne, így tehát azokat a vásárlóerőket is meg tudná szólaltatni a Metro kiadója, akik ragaszkodnak a megszokott platformhoz (feltételezem ezért jelentették be 1-2 nappal korábban, minthogy megszüntették volna a Steames eladásokat, hogy aki ilyen, az be tudja még időben szerezni, ŐK SEM HÜLYÉK :smiley: ).

És sok embert morálisan zavar az, hogy az Epic feltehetőleg pluszban még fizet is a Metro kiadójának, hogy “1 éven keresztül Steam nuku” (különben a hülye is látja, hogy nem érné meg nekik a BORÍTÉKOLHATÓ
[BÁR NEM BIZTOS] jóval kevesebb darabszám miatt). És bár az Epic szempontjából, mint mondtam, jól csináljak amit csinálnak, de ha a játékosokat kényszerítik a platformjukra, és ilyen ellenszenves lépéseket csinálnak, akkor szerintem ne számítsanak sok jóra megítélés szempontjából a jövőben, ami hosszútávon igenis kihat majd a platformjuk életképességére (bár marketinget nem tanulok, de eléggé egyértelműnek tűnik, hogy a kényszerítés sosem jó megoldás).

Az epic store decemberben indult… Mit vártok? Hirtelen mindenki supportért rinyál, én amióta van online játék, szerintem egyszer fordultam Originen supportért (tévedésből azt hiszem lengyel nyelven vettem meg valamit, ezt cseréltettem angolra), Steamen pedig talán egyszer, egy rég használt fiók elfelejtett jelszavával talán, meg egy konkrét lopási kísérletet jelentetettem (skin), amit le se szartak és a taggal sem történt semmi, ennyit a supportjukról… Epic store-on milyen support kell? Van rajta 8 játék meg egy chat lehetőség… Mihez kell segítség? 1,5 hónapja indult, biztos lesz ez-az még. És ha pedig nem, azt se bánom, mert személy szerint nem használok vagy értékelek sokra semmilyen közösségi találmányukat (steam), amiknek 80%-a toxic, és a 60 ezres játékkínálatból pedig kb. 59 ezer hulladék és trollkodás, amit a 100 dolcsiért felengednek.

Személy szerint inkább vásárolok egy minimál platformon, ami nem sokat nyújt, de nem élősködik a játék készítőin. Persze el tudom fogadni ha valaki szereti egy helyen tudni, tetszik neki a steam és hejjdeszomorú, de nagyon örülök, hogy végre történik valami, ami a steamet kicsit változásokra késztetheti mert a sok értékelhető szolgáltatásuk és bővülésük mellett egy híg fostengerré vált sok szempontból, aki annyira kicsinyes és kapzsi, mintha szüksége lenne rá.

Az exkluzivitásra azt tudnám mondani: Miért nem ordibál mindenki hogy pl. a Spider Man PS exkluzív? Vagy a God of War? Horizon Zero Dawnnal is szívesen játszottam volna PC-n… Az exluzivitás mindig egy bizonyos limit. És mindig ára is van. Ez megint csak a kiadó üzletpolitikája, hogy megéri e neki ezt az árat a dolog. Ha többet fizet az Epic + a náluk lévő eladások, mint ami akár a magasabb Steames eladásokból bejött volna, akkor nem kell rajta sokat agyalni.

Én úgy gondolom, hogy egyszerűen annyiról van szó, hogy mint sok ismertebb/nagyobb szériának, a Metronak is van egy fanatikus bázisa (ami alapvetően ne baj), akiknek most ráléptek a kislábujjára, ezért jajgat ahol tud, és bűnösöket keres, csak épp nem a jó helyen. Nem baj, az ilyen sérülések idővel begyógyulnak, mindenki szépen lenyugszik, az élet (és a biznisz) meg megy tovább. :slight_smile:

Csakhogy sok helyen “no steam, no buy” megy. Azt, hogy exkluzív, én se díjazom. De egy bármilyen termék előállítója, dönthesse már el, hogy hol akarja értékesíteni a cuccát. Hibázik? Ő baja… De itt olyanok voltak, akiknek elő volt rendelve steamen, lemondták és kárognak, hogy steamen nem érhető el, miközben a hülyéje ott kapta volna meg…

Számomra a megdöbbentő az, hogy itt inkább a steam fanatikus bázisa csinálja a fesztivált… Mert az achievementek, meg ő nem rak fel 6. launchert, meg szemét Epic mert Fortnite és mert különben is… Már legalább 2 órája nem tudtak valami miatt sírni… Hirtelen mindenki review-kat olvas a steamen, fan artot osztogat, a koldus szomszéddal és a lázas öcsikével osztja meg a cuccát family sharen és még az anyukájával is steamen beszélget és broadcast-el…