Nem jelenik meg steam-en a Metro Exodus!

Ezt is tökéletesen meg tudom érteni. Egy másik topicban linkeltem 2 gaming conferences kérdőívet, amit 4000, a konferencián résztvevő fejlesztő bevonásával készítettek, és bár abban nyilván egyetértés volt, hogy a Steam az egyik legfontosabb platform az árulásra, a sápot 6% tartotta indokoltnak, 17% volt a “talán”, valami 32% volt a aki nagyon elégedetlen volt ezzel kapcsolatban, 27% aki kevésbé, de elégedetlenkedett, és a maradék “nem tudta”. Persze ez a mértékre vonatkozik, nem a levonás tényére, hanem a mértékének jogosságára, indokoltságára.

Nem gondolom, hogy a Steamet valaha is meg fogja tudni közelíteni a Steam. De aránylag kicsi/közepes fejlesztőknek remek alternatíva lehet, illetve olyan játékosoknak, akik nem esnek hasra/nem használják a steam szolgáltatásainak nagy részét (pl. én). A másik, hogy a UE-t használók extrán jól járnak, mert a 30-25-20% felett még az Epic is leszed 5%-ot a steames eladásból, így az ezt használó fejlesztők/kiadók plusszban jól járnak. A Store-ral a saját motort is promózzák tehát és ösztönzőleg hathat a használatára.

Tudod az a baj hogy itt nem látjuk a teljes financiális képet, anélkül meg hiába háborog bármilyen harmadik fél, kívül álló hogy mennyire soknak tartja a jelenlegi Steam részesedést. Nem tudjuk hogy abból mennyi megy el a tényleges költségekre, amivel fizetik a háttér szolgáltatását az egésznek, a szerverektől, sávszélességtől kezdve az ügyfélszolgálatig, illetve magának a szoftvernek a fejlesztése is embereket és pénzt emészt fel. Plusz ugye nyilván szeretnének keresni rajta ők is.

Az eddig implementált Steam funkciók, feature-ök 90%-át szerintem a kutya sem használja, ez csak szalmaszál amibe lehet kapaszkodni, mint indok, hogy miért nem veszi meg a másikon. Persze vannak alap dolgok amik jó lenne a ha rövidesen bele kerülnének az Epic féle megoldásba is, feltéve ha tényleg egy valamire való konkurens platformot kívánnak létrehozni.

Azért mert ilyen szerződést kötött a kiadó az EPIC-kel. Nagy AA és AAA címeket próbálnak meg exkluzív tartalomként megszerezni, akár limitált időre hogy hízzon a felhasználóbázis. Nyilván itt valószínűleg olyan pénzügyi ajánlat van pluszban, ami miatt úgy gondolta a kiadó hogy ez nekik megéri.

Ha egyszerre lenne elérhető a két platformon, akkor Steam-en vennék meg a legtöbben. 10% különbség szinte semmi, főleg nem úgy hogy a külföldi fizetéseket nézed. Inkább kifizetnék a különbözetet a sokat emlegetett kényelem faktor miatt.

Az tessék szemelőtt tartani, hogy ezek mind cégek és végeredményben az a céljuk hogy a te zsebedből az övékbe kerüljenek át a fityingek. A körítés hozzá vagy az hogy jelenleg egyik-másik jobb fényben tűnik fel, az lehet annak az oka is hogy még nem kerültek olyan pozíciórba, nőttek akkorára hogy randa árnyékot vessenek…

TL;DR
A gamstore platformok és a kiadók köszönik a pénzed.

Persze, hogy nem látunk az anyagi dolgok mögé. De mindenképp a “botrányhoz” tartozik az, hogy háborgók egy igen jelentős része gyakorlatilag kizárólag a saját kényelme miatt elégedetlenkedik és nagyon megfeledkeznek a termelő oldalról. Ezért utaltam a felmérésre és írtam be az adatokat, mert az viszont mindenképp utal valamire, hogy bár egyértelműen mondják, hogy a Steam a legfontosabb online platform, és rengetegen közülük ott értékesítik játékaik túlnyomó többségét, negyedük az, akik azt mondják, hogy “köszi Valve, ez így frankó vagy nagyjából frankó”. És számomra agyf*sz olyat olvasni (nem is egy embertől és játékokkal foglalkozó online felület komment falán), hogy ők leszarják (szó szerint ezt írta…), hogy a készítőknek mi a jó, őt a saját része érdekli és az, hogy mennyit fizet és hogy hol teheti ezt meg. Majd egy másik cikk alatt, ugyanez az ember hisztizik, hogy EA hány céget tett tönkre és micsoda kapzsi, mocskos banda, meg az EU-ba betüremkedő Kínai tőke és társai… Miközben minimálisat sem képest feláldozni a kényelméből mondjuk, hogy -ha igaz, ha nem, és függetlenül attól, hogy meddig tart, de…- a készítők (itt kicsit álságos a helyzet mert a kiadók is ide tartoznak ebbe az esetben, akiket azért nem kell sajnálni és évekre elegendő vaj van a fülük mögött még egy nagyobbacska város részére is…) több pénzhez juthassanak.

Mindenesetre érdekes év elé nézünk így. :slight_smile:

Hozzátok itt sorban az érvet h most indult az epic, nem lehet még tökéletes, ellenben megeshet h egy két éven belül frankó lesz.
Ezt én mint user hol nem sz*rom le? Majd ha jó lesz, invesztálok bele, addig nem. Mint egy early acces, lehet h jó lesz évek múlva de azért most vegyem meg… tudjuk mi az early acces játékok sorsa esetek többségében… Uplayem kifejezetten a WatchDogs miatt van… megérte…? nem. Még mindig ugyan olyan hulladék az a store mint 3 éve… Pedig arra is lehetett mondani h még csak most indult…

H a fejlesztő többet kap a bevételből? Én mint user ezt miért ne is sz*rhatnám le megint csak?
A steam és a hozzá társítható állandó akciók NAGYON sokat tettek a játékosokért és a legális vásárláshoz, ezáltal az egész bizniszhez…
Mielőtt nem volt steam kb minden játékom warez volt, amióta viszont van fiókom már fel sem nézek torrentre mert minek, ott van a steam, halál kényelmes, olcsón jutok eredeti játékokhoz… s majdnem minden ismerősöm leállt a torrentezéssel mióta regelt oda…

Szerintem ezt a kiadók is beláthatják… A 30%os sáp meg még mindig kevesebb mint minden országban dobozosan forgalomba hozni. Sok fejlesztő a steam nélkül nem is létezhetne… ezt nagyon sokan elfelejtik…
No steam, no buy.

Igazából személy szerint engem maga a játék érdekel, hogy lekössön, szórakoztasson, és történetet meséljen. Minden kétkedés és sírás-rívás elmúlik, amint elindítjuk és elkezdünk játszani a játékkal. Akkor már nem fog számítani az, hogy Epic vagy Steam, csak a játék, ami szerintem fontos. Baszó játéknak ígérkezik, és aki azt mondja, hogy “No Steam, no buy”, az magára vessen, mert annyit(szerintem) nem ér a kényelem, hogy ebből a játékból kimaradjon. Végfelhasználóként (gamer-ként) csak a játék érdekel, más semmi. :slight_smile:

Talán azért, hogy legközelebb is kapj egy jó játékot ugyanettől a fejlesztőcsapattól, ne eresszék szélnek őket…

De továbbra sem tart senki fegyvert a fejedhez hogy megvedd a játékot. Ha nem szeretnél Epic storet, vagy nem veszed meg ott a játékot, vagy megvárod míg kijön steamre is.

Szard le, szíved joga. Nyilván nem foglak összetörni azzal, ha azt mondom, hogy ez az önző mentalitás, ami a kapitalizmus rengeteg mocskát eredményezi. És azért örülök ennek a helyzetnek, mert túlmutat önmagán és rávilágít kicsit arra, mennyire kicsinyesek vagyunk mi fogyasztók, és jelen helyzetben játékosok. Azt viszont kicsit szomorú látnom, hogy az emberek hány százaléka gondolkodik így, mert valószínű a mindennapi életben és több más szituációban is ennyire kicsinyesek és önzők, akik kizárólag a saját érdekeiket tartják szem előtt. Zéró empátia vagy szolidaritás…

Itt “live” szerkesztettem magam… bemásoltam pár mondatot egy kommentből, de aztán végülis hagytam, mert talán nem korrekt… De a legviccesebbet és legszomorúbbat muszáj… nem bírom ki:

• “vicces”: “Ráadásul ember legyen a talpán aki képes észben tartani, hogy mit honnan és hogyan kell elindítani a mai világban.” (ezt csak én érzem úgy, hogy kiállított magáról egy 75 IQ-s bizonyítványt?)
  • és a szomorú, ami kicsit “faith in humanity, destroyed” is : “A játékpiacnak egyébként is csak jót tehet, ha a Steam monopolhelyzetben marad.” Ezt ajánlom hosszabb ízlelgetésre. Nem tudom például neked erről mi a véleményed.

Az igaz, hogy a Steam sokat tett a piac fehéredéséért (bár hidd el, hogy globális szinten ez azért messze nem volt olyan jelentős mint hazánkban, vagy mondjuk Kelet-Közép vagy Kelet-Európában… Amerikában nem is értették, hogy mi az a warez és hogy a f*szba van). Ahogy az is, hogy a törések egyre bonyolultabbak, kényelmetlenebbek lettek és ráadásul a legaktívabb (mondjuk hardcore) játékos közösség felnőtt annyira, hogy legyen keresete és fizetőképes kereslet tudjon lenni, illetve, hogy nagyon előretolódott a multiplayer szerepe, úgyhogy azért nem kell elájulni és piedesztálra emelni a Steamet, mert nem Ő gyűrte le pallosával a “Warez démont”, bármilyen népszerű is ezt így gondolni… És ne menjünk el amellett sem, hogy szerencsére a legtöbb streamer és youtuber nagyon hangosan kiállt a másolt játékok ellen. Plusz Humble bundle, stb. Egyébként olyannal is találkoztam, akitől elhangzott ugyanez, hogy a steam szerepe és mennyit köszönhet a piac, majd pár kommenttel később benyögte, hogy vissza is mondta a cdkeys.com-os előrendelését mert az epic store-os… :smiley:

Szép topic. Jó volt olvasni. Képet kapunk embertársainkról. És csak titkon bizakodom abban, hogy ez legyen a legfőbb gondjuk, mert akkor az életben minden klappol, persze ezen az egy problémán kívűl. :grinning:

Még mindíg csak azt tudom mondani amit ebben a témában már másik post-hoz is leírtam… Egyszerűen az a fajta f@sz user vagyok akinek a kényelem és a letisztult átláthatóság fontosabb mint az ár. Legyen drágább Steam-en mert szó nélkül kifizetem azt az extrát, hogy a fejlesztők ugyanannyit kapjanak a Steam levonása után; viszont legyenek egy helyen a játékaim FŐLEG HA pl. az első rész/részek valamiből már Steam-en vannak meg.

Még mindíg azt mondom, hogy a megoldás az lenne, ha a különböző Store-ok megengednék, hogy egyetlen 3rd party app-ban/launcher-ben be lehessen jelentkezni minden online shop-ba és egyetlen helyen egyesítve megjelenjenek a library-k és a vásárolható game-ek.

Ez akár az üzletnek is jót tenne, hisz kötelezően fel lehetne tüntetni egy adott program/játék árát az összes store-ból így a vásárló döntené el, hogy az fontosabb neki, hogy egy helyen legyen meg vagy, hogy olcsobban hozzájusson esetleg…(és nem Magyarországi zsebbel kell gondolkodni…van aki a kényelmet választaná…)

Persze ez SOHA nem fog megvalósulni…de álomnak szép.

Ami ez a konkrét game-et illeti, én kivárom azt az 1 évet…van úgyis bőven mit tolni idén; jövőre meg megveszem Steam-en a többi mellé.

Talán azért, hogy legközelebb is kapj egy jó játékot ugyanettől a fejlesztőcsapattól, ne eresszék szélnek őket…

Pontosan ezért vásárlom meg a játékot. Emellett a steamet is szeretem, és azt se szeretném ha csődbe menne, így őket is támogatom a vásárolt játék 30%-éval…? Ahogy ha a dobozosan venném meg, akkor azt a boltot támogatnám a láthatatlan sáppal, haszonkulccsal amelyikbe bementem.

@Elektronikusbari:
Humble Bundle meg cdkeys sem lehetne steam nélkül. :wink:
Mármint persze, lehetne, ámbár közel sem ekkora népszerűséggel… Humble Bundle-t vajon vásárolná bárki ha nem kódokat kapnánk? Csak egy letölthető linket? Uplay meg origin bundle-k közel sem olyan népszerűek, pedig esetek többségében AAA játékok vannak benne, még is verik az indie steam bundle eladások is… véletlen lenne…? :slight_smile:

A két behozott példád tényleg abszurd… :smiley: Milyen jó h nem is store-ból kell indítani gyakorlatilag, hanem az ikonnal automatikusan elindul a launcher is… na mindegy :smiley: A másik meg szerintem soha nem hallott a kapitalizmusról, vagy simán kommunista… :smiley: IQ betyárok lehettek akik írták…

Hali, nem akarok ezért új topic -ot létrehozni.
De aki esetleg megrendelte az Aurora edition -t PC -re és szeretné visszamondani, mert nem steam-re jelenik meg vagy egyéb okokból, az esetleg rám írhatna mert korábban azt hittem előrendeltem, aztán kiderült hogy mégsem (és mostanság nem igazán elérhető).

Beszéltem néhány bolttal, azt javasolták hogy a megjelenés napján menjek be hozzájuk, mert sokan nem szokták átvenni, de jobb lenne tutira menni.
(Ha esetleg van ötletetek ezzel kapcsolatban, vagy tudtok helyet ahol még be lehet szerezni azt megoszthatjátok)