NVIDIA Turing / RTX 2000 Széria - AMD Navi / RX 5700 széria kibeszélő

Hát mikor az RTX 2060 megérkezett akkor már nagyon végét járta a Pascal készlet, szóval akkor azért voltak magasak az árak.

De nagyon sokáig lehetett venni GTX 1070 Ti-t 120-130e Ft körül. Szóval RTX ide, RIS oda, én mint egyszerű vásárló csak annyit látok, X teljesítmény ugyanúgy X pénzért lehet venni, mint tavaly Decemberben vagy éppen a nagy bányaláz előtt.

3 éve vettem GTX 1060 6GB-ot 80e Ft-ért. Most ezért a pénzért egy alig gyorsabb GTX 1660-at lehet venni. Akkor eladtam a GTX 960 4GB-os kártyát 45e Ft-ért, közel dupla pénzért kaptam kb. dupla sebességet.

Ha most eladom 40-45e Ft-ért használt piaci reál értéken és kitoldom megint 80e Ft-ra akkor kapok +20% teljesítményt, de legalább még RT sincs mellé…

Ha meg valami olyanra upgradelnék ami látványosan dobna a gép grafikai teljesítményén, akkor azon kategóriában a használt kártyám árának még kétszeresét kéne hozzá tenni. Részemről az álló ováció elmarad, főleg azok után hogy az AMD beállt az nVIDIA árstratégiája mögé…

AMD most nagyjából hasonló cipőben van bizonyos szempontból, mint az nVidia: kifejlesztett valag pénzért egy új architektúrát, aminek be kéne hoznia az árát. Nyilván nem fogják olcsón adni az elején, főleg ha tényleg versenyképes is lesz. De én arra számítok, hogy mivel a céljuk a piaci terjeszkedés, ezért valamivel olcsóbbak lesznek mint a hasonló teljesítményű nVidia kártyák. Hogy ez most a nyers bolti árban, vagy jobb játék, esetleg komplett Ryzen+alaplap+RX kombókban jelentkezik, az már más kérdés. Én a helyükben a kombó dolgokat nyomnám, mivel a Ryzeneket már ismeri a piac, elég jó alap lenne az új RX széria terjesztésére.

Értem én hogy ezek a fejlesztések nem ingyen vannak, nyilván ez évek munkája és egy relatíve új node is általában drágább mint egy már felfuttatott.

Csak ha nem a cégek oldaláról nézem… akkor ez egy sima vásárlót miért édekelne? Tartja volt a mondás, hogy mindent annyirét kell árulni amennyiért megveszik, de az egy két élű fegyver. Mert a korábbi generációs kártyákon ülő potenciális vásárlókat mégis mi késztetné arra hogy megvegyék az új techet? Gyerek cipőben járó (inkább totyogó) hibrid RT ami DLSS nélkül kb. használhatatlan sebességet produkál, vagy RTG oldalról egy új adaptive sharpening filter meg az alacsonyabb input lag ígérte? Mert amíg az új generáció konzolok nem érkeznek meg, én nem igazán látom hogy drasztikusan kilőne a játékok CPU vagy GPU igénye mostanában, de lehet hogy még akkor sem.

Mikor megláttam az RTX árakat se igazán éreztem, de arra legalább rá lehetett akkor fogni hogy nincs konkurencia és nagyok lettek a chipek (bár 28nm-en láttunk nagyobb kártyákat is olcsóbban…), meg hogy ki akarják szórni a megmaradt Pascal készleteket.

Ryzen népszerűségi hullámát simán meglovagolhatták volna sokkal kompetitívebb Navi árakkal, de végül inkább a rövidtávú haszon mellett tették le a voksot, piaci részesedés helyett. Lehet náluk is sok a Polaris még a polcon, de úgy gondolom van akkora ár-rés egy már a piacon lévő RX 590 és egy sima RX 5700 között, hogy akkor is lehetett volna őket szegmentálni ha csak 299USD lett volna az utóbbi nyitó ára.

Oda majd érkezik az RX 5600 :wink: Nyilván ők is látják hogy túl nagy a rés, de előbb azt hozták ki, amivel a legtöbbet kereshetnek. Nyilván megnézték melyiken mennyi a pofitmarzs, és mennyi a várható darabszám, valamint a konkurencia ára. Hülyék lennének 300-ért adni egy kártyát, aminek az ellenfele egy 350-400 dolcsis darab.

Plus szerintem nem örögtől való hogy aki egy 150-300 dolcsis procit vesz (Ryzen 5-7, játékosnak szerintem nincs értelme feljebb menni) az 400-ért vegyen GPU-t (akár AMD akár nVidia oldalról). Ez egy erős középkategória, kb a legjobb price/performance 1080 uultra/high magas képfrissítés/1440p 60hz környékére AAA játékokban.

Engem ezek a minimális fejlődések nem jelentenek semmit mivel nincs asztali gépem, amihez viszonyítsam, hogy megéri-e nekem az új vagy sem. Szóval nulláról indulva nem igazán számít, de megértem az álláspontodat teljes mértékben, mert én is ehhez viszonyítok, mielőtt váltanék bármilyen más téren, hogy ér-e annyival többet és kapok-e annyival többet.

Pontosan nem rémlik, de a 1070 Ti valami’17 novemberi kiadás a coin bumm előtt és az ha jó emlékszem ~170k körül nyitott és nem nagyon volt 150 alatt. A sima 1070 viszont valóban sokáig volt kapható 120-130 körül, így aki 3 évvel később ránéz egy 2060-ra ugyanannyiért tényleg azt mondja, hogy meh, viszont egy új vásárló mondhatja, hogy okés az ár főleg ha csak másfél évet néz vissza.

Az árakhoz meg valószínű hozzájárult, hogy még a bányaláz idején is fogyott a készlet (még ha nem is a játékos réteg által) illetve a PC is egyre inkább réteg termék az átlagfelhasználó szempontjából, így a gaming is kvázi “luxus” irányzatot vesz fel. Ezt követve úgy lehet vele, aki rászánja erre úgyis megveszi, a jó áron vett 1070 tulajok lassan 3 évesek lesznek, 1080p-n még épp elevickélhetnek, a 1080/Ti-seknek még ugyan belefér a hodl de aki amúgy is high end karit vesz újan annak általában belefér az upp, aki meg újonnan vesz meg már muszájba van. Vagy akkor marad a konzol.

@meteoric87 Na de minek vennék RX 5600-at ha az is max. 20%-al ha gyorsabb lesz, mint a meglévő zsugám? Akkor inkább valamelyik csúszkát lejjebb húzom ha olyan játékba sodor az élet, amit nem bír meg 1080p60-on.

Visszalehet termelni a RnD költségeket rövid idő alatt, akik ezt a sápot megfizetik függetlenül a piaci helyzetektől. De a dGPU piac folyamatosan zsugorodik és ennek az összemenő halmaznak egyre kevesebb százalékát birtokolja az AMD.

Árban szinte egyforma lesz egy RX 5700XT partnerkártya és egy RTX 2070 partner kártya. Kérdem én, megvennéd-e az előbbit?

@Nickname1122 Nyilván annak aki most először vagy hosszú kihagyás után ruház be egy gaming PC-re, annak idézőjelben “mindegy” mert ezek vannak a piacon (használtat nem számítva) tehát abból muszáj válogatni és vásárolni ami van.

@maajsz Tavaly olyan Augusztus végétől nagyjából idén Januárig lehetett venni 120e körül sima blower hűtős, 130e körül meg volt sokszor Inno3D-nek a 3 ventis változata meg még 1-2 gyártó néha.

A PC gaming mindig is luxus volt, mióta világ a világ. Csak jelenleg kicsit képzavarban vannak mert mikor egy mainstream méretű GPU-t, mainstream számozással látnak el, de annyit kérnek érte mint pár éve a performance szintért, ott kezdődnek a problémák…

Az a gond, hogy nincsenek képzavarban pontosan tudják, hogy az áremelésekkel együtt is megfogják venni a vásárlók, mivel nincs más opció. Amúgy pont múltkor beszéltem ismerősökkel, arról, hogy ami ma egy erős középkategória annak az árából néhány évvel ezelőtt felső kategóriát lehetett venni. Sajnos ezzel mi vásárlók nem tudunk mit kezdeni, mivel ha űzni akarjuk a hobbinkat, akkor előbb utúbb rákényszerülünk a vásárlásra. Így gépvásárláskor vagy lejjebb adjuk az igényeket, vagy kiperkáljuk az árát.

Inkább a vásárlót teszik képzavarba, sokan akik nincsenek teljesen tisztába a tesztekkel ráböknek egyre, azt vagy kevés lesz vagy sok de legalább jó drága.
Egyébként abban én is egyetértek, hogy anno ugyanennyi pénzért eggyel jobb kategóriát lehetett építeni.

@sutyomatic Tapasztalatom szerint, legalább is a ha a körülvevő haverokat nézem, szám szerint sokkal többeknek volt gamingre alkalmas PC-je 15-20 évvel ezelőtt mint ma. Egyszerűen a PC volt a mainstream eszköz, azon csinált mindenki mindent, nem volt nagyképernyős teló, tab, lapos de ha már volt gép alkalmanként rábővített ha érdekelte egy egy játék és ez annyira nem volt luxus. Viszont ma nem fog összedobni azért egy sok száz k-s vasat. De a fiatalabbaknál is azt látom, socialra ott a teló/tab, filmre, böngészésre esetleg egy kép alap progira a laptop, de ilyen kártya árak mellett kiszorul a PC amikor ha nagyon akar épp játszani minden hogy mivel, a vga árába ott a konzol, fhd TV meg 99%-ban van mindenhol.

Hát ezaz, 4 éve diákmelózom nyáron gimi mellett, hogy végre összetehessek egy budgébb-féle mainstream pc-t, monitorral együtt :smiley: Drága hobbi, ez van. Idén nyár végére meg is lesz remélhetőleg, addigra úgyis kitisztul a kép, hogy mit érdemes venni.

Érdekes fejtegetése annak hogy mi várható. Lehet hogy az új RX-ek sok esetben a Supereket is megverhetik?

A pénzügyi jelentések mást mondanak, a vásárlók nem veszik meg. Tessék megnézni az utolsó két pénzügyi negyedéves jelentést. Nagyjából 40%-al alacsonyabb az árbevétel, ami igazából annyit jelent hogy nagyon szarul fogy az új GPU széria. Előbb-utóbb persze upgradel az ember, csak abból nem lesznek szép árbevétel számok, ha a piac az eddig megszokott 2 év helyett 5 évente vesz új GPU-t.

@maajsz 15-20 éve nyilván más volt, nem volt ennyi kütyü. Ilyen távlatokkal igazából felesleges összehasonlítani a monstani piaci helyzeteket, mert akkor minden évben új nodera ment a technika és volt mikor félév alatt elévült a frissen vásárolt procid vagy éppen videókártyád. A gyártás technológia ugrások nagyban lelassultak, mert a mostani hagyományos szilícium alapú gyártás zsugorodásának végéhez közelítünk.

A mostani vásárló bázis pedig sokkal techfókuszáltabb mint régen és igenis árérzékeny a piac mint látható. A különbség az hogy ha tényleg olyan teljesítményt különbséget vagy más számukra hasznos funkciót látnak egy új termékben azt megfizetik.

Ez a super széria nem lett annyira OP. Úgy képzelem mint az AMD rx570 rx580 rx590 pici különbségek árban és tudásban. A választék bővült csak a vásárlóknal a döntés. Szeptember vége felé tervezek első PC-t építeni rtx 2060 supi instabuyra gondolok :slight_smile:

Alakul ez…

Update, new pricing (two confirmations):

RX 5700 XT 50th Anniversary: $499 > $449
RX 5700 XT: $449 > $399
RX 5700: $379 > $349

A választék 1 kártyával bővült :wink:

Egyébként szerintem teljesen jók lettek ezek a kártyák, tényleg annyi a “baj” hogy ezekkel kellett volna tavaly kijönniük. Mivel több teljesítményt adnak kb azonos áron, így ár/értékben javultak a normál kártyákhoz képest.

What? :smiley: szépen megvágják az árakat, ha ez igaz :slight_smile: de leglább kijelenthetjük, hogy végre van egy kis verseny.

Jönnek a tesztek:

Hm 2070-ig egész jó alternatívának tűnik.