NVIDIA Turing / RTX 2xxx Széria - AMD Navi / Next Gen. kibeszélő

Az, hogy az RT mennyire életképes, majd a fejlesztők asztala lesz. Igazából ők fogják megmondani, hogy van-e létjogosultsága a technológiának. Ha nem használják ki, amit megértenék igazából, akkor egy felesleges fejlesztői lehetőség. De van egy olyan érzésem, hogy kb 50%-ban kihasználják majd, főleg a horror játékok terén.
Abban egyet értünk, hogy az előrendelők meg se fogják ezt az árat érezni.

Egy kis PCB elemzés

Néhány hasznos infó:

“Hivatalos” NVIDIA mérések szerint ez peer-to-peer ~40% plusz teljesesítmény, 80% felárért a mostani piaci árakon. Persze mindezt a legjobb a körülmények között 4K felbontás mellett.

Úgy érzem saját magukat fogják ezzel az árazással lábon lőni. Magasak az árak, hogy a túlrendelt Pascal készletek fogyjanak. Na de meddig? Mert 6-8 hónap és itt a 7nm-es RTX generáció, akkor az majd még ennél is drágább lesz gen-to-gen, hogy elfogyjanak a Turing zsugák is?

Megtehetik, mivel nincs ellenfél. Igazából annyit kérnek a kártyákért amennyit kedvük tartja.

Hát nem tudom. A 2080 drágább mint a mostani 1080Ti kártyák, de az RTX-et le számítva, valamint azt a plussz ~7,8% teljesítmény javulást, én biztos nem váltanék 1080Ti-ról.

Sajnos itthon gondolom mégxarabb lesz a helyzet, 1080-1080ti között is kb 35% teljesítmény van majdnem 70% felárért, és eleve a 1080 is elég drága.

Kezd kicsit memória árazás feeling-em lenni a vga-kkal kapcsolatban, itt is mindent ráfogtak a bányászokra, mint a memóriánál a telefonokra stb, nem bírják kapacitással, most, hogy szinte a kutya nem akar vga-val bányászni sokmindent nem normalizálódtak az árak. Persze nem annyira horror, mint volt, de még mindig megy a nyerészkedés ithon szerintem.

Kb a megjelenéskor megmondta minden nagyobb youtube csatorna/tech cikk, hogy ha valakinek 1070 vagy jobb van, nyugodtan felejtse el a 20-as szériát.

Teljesen más a 2 helyzet.

Ramoknál kartelleztek ami azt jelenti, hogy a különböző piaci versenyzők egyeztetik az áraikat, ezzel maximalizálva a profitukat.

Az nVidia egyszerűen “saját hibáján kívül” monopol helyzetbe került a high endben, igazából a magas árakért az AMD-t érdemes okolni leginkább, mivel nincs versenyképes kártyájuk, nem tudja a verseny leszorítani az árakat. Az nVidiát okolni azért mert az adott helyzetből anyagilag a legtöbbet akarja kihozni, nem igazán lehet.

A bányász láz meg rég lecsengett, vissza is ment a legtöbb kártya az MSRP közelébe.

Tudom, én a memóriaárazásos sztorit az itteni kiskereskedőkkel hasonlítottam össze. Voltak azért jóval alacsonyabbak is az árak.

Hát ez amolyan féligazság. Mert ugyan az igaz hogy RTG-től mostanában nem lesz válasz ezekre a kártyákra, de jelenleg a saját portfólijukkal versenyeznek ebben a termék kategóriában, teljesítményben is és leginkább vételárban.

Előre láthatólag “rossz” esetben 6 hónapos, jó esetben max. 10 hónapos termék cikklusa van / lesz a Turing alapú kártyáknak. Hiába árazták prev gen fölé jóval, az fél hegyni Pascal GPU amin ülnek nem fog gyorsabban fogyni amíg nem lesznek súlyos jó árasítások köztük, nem hiszem hogy érdemi ütemben apadnának a készletek.

Ha nem jól csinálják (szerintem nem jól csinálják), akkor ennek az lesz az eredménye hogy a mostani helyett egy háromnegyed kupacnyi Pascal GPU-n és néhány friss paletta Turing-on is ülni fognak jövő év elején, miközben a 7nm-es ráncfelvarrás már lassan tape-out TSMC-nél.

Nem baj ha “hibáznak”. Minden cégnél előfordulnak rossz stratégiai döntések. Van elég tőkéjük hogy egy ilyennek megfizessék az árát.

Az okos vásárló a pénztárcájával “szavaz”. Akinek nem tetszik az RTX, az árazása, teljesítménye, az ne vegyen ezeken az árakon.

Véleményem szerint (bár persze várjuk meg a teszteket), a 20-as szériából csak a 2080Ti-nek van értelme, annak is csak akkor ha 4K 144fps HDR a cél (persze RT bekapcsolása nélkül). Akinek ehhez megfelelő konfigja, monitora van, azt ennek a kártyának az ára sem fogja hazavágni. Mindenki más pedig nyugodtan vegye a 10-es szériát, még évekig elég lesz mindenre 1080p-1440p-ben kártyától függően.

A végére egy kérdés: Mi kényszeríti arra az nVidiát hogy 6-10 hónap múlva a customer kategóriában átálljon a 7nm-re? Ez simán maradhat a Quadro-Titan vonalnak is nem?

Elméleti síkon Navi, gyakorlatin meg kiderül. Ha megint csúsznak vele sokat, akkor semmi és marad a mostani Turing piacon.

Ez egy elég merész (Nvidiához képest) lépés volt, de jobbkor nem tudta volna hozni.
Egyrészt az AMD egy termékcikluson belül nem fog hozni kompetitív terméket, mivel a GCN designt használja majd a következő széria is. (amihez a mostani játékokat nem nagyon optimalizálták)
Másrészt az árazás miatt versenyben marad a 10-es széria így ki tudják söpörni a bányászat miatt megmaradt kártyákat.
Harmadrészt először jelennek meg a mainstream piacon ray-tracinges kártyákkal, így, ha jön az AMD akkor hozzájuk kell alkalmazjodni, mert a legtöbb motorba az Nvidia RTX lesz implementálva (feltéve, ha tükröződéseket is akarnak, nem csak GI-t). Ráadásul az egyszeri felhasználóba is berögzül az asszociáció.

Én nagyon örülök neki, mert a regtöbb Path tracing/Ray-tracing render engine 7-8x gyorsabb lesz.

Annyival kiegészíteném, hogy az nVidia RTX a DirectX-et használja, ergo nem külön nVidia only technológia, így nem kell az AMD-nek hozzá alkalmazkodnia.

Igazából mindkét gyártó részéről majd a következő generációk lesznek azok amik már valószínűleg gyakorlatban is használható RT-re lesznek képesek, legalábbis 1080p-ben. (úgy értem, AMD oldalon a Navi utáni, nVidiánál meg nevezzük 3xxx szériának vagy hasonló).

Magához a GCN-hez idézőjelben könnyen illeszthető egy dedikált RT funkció hívásokra kihegyezett egység, kérdés mikorra fogják ezt hozzá fercelni, ahogy az NV is tette azt a Voltaval.

Azt olvastam valahol, hogy a Pascal kártyáknak is a fe designját használták ehhez(ami esélyes egyébként is), szóval a gap ennél kisebb a valóságban a gpu boost miatt. A 20-as szérián azért jóval komolyabb hűtő van

Partner kártyák kontra új FE design nyilván rosszabb képet festene. Pascal FE blower hűtővel throttling miatt vissza veszi az órajeleket ha csak nem tekered lényegesen hangosabb állásba a mókus kereket.

Itt az igazi kérdés az hogy a partner kártyák és az új FE design között mekkora a különbség Turing arch. esetén, mert ha nem sok (esélyes hogy power limit lesz megint), akkor GTX 1080 / 1080 Ti-hez képest a reális(abb) teljesítmény növekedés inkább a 30-35% között van, főleg ha nem 4K-ban nézzük.

20-án kiderül mi is pontosan a helyzet, de ha a szokásos itthoni menetrendet követjük akkora “normális” áron ezek a kártyák majd talán október végére lesznek…