PC átépítés, moduláris PSU-ra váltás

Sziasztok!

Rövid bevezetés: van egy kb. egyéves pc-m, ami casual gamingre, illetve 3d modellezésre, renderelésre lett összerakva. Most belátom, hogy mikor összeraktam még tojáshéjjal a s***emen néhol erősen túllőtem a célon, néhol meg éppen hogy alulról súroltam azt.
Ami most változás, hogy igény merült fel egy “gyengébb” és egy “erősebb” (mihez képest, igaz?) gép építésére. Az igény mindkettőnél ugyan az, mint eddig: egy kis játék, egy kis munka. Ezzel kapcsolatban az merült fel bennem, hogy a jelenlegi számítógép egy-egy feléből építeném meg ezt az egy-egy pc-t.

Kérdés/kérés: ezt a két buildet szeretném Veletek megosztani, és mindennemű kritikát szívesen fogadok és megfontolok.

Jelenlegi pc:
-alaplap: GIGABYTE Z370 HD3
-cpu: INTEL Core I7-8700k 3.70GHz 1151 300
-ram: 2x HyperX 16GB Fury DDR4 2400 MHz CL15
-gpu: GIGABYTE GV-N105TG1 GAMING-4GD GeForece GTX 1050 Ti 4GB GDDR5
-hdd: SEAGATE BarraCuda 1TB 3.5" 7200 rpm 64MB SATA3
-ssd: SAMSUNG 500GB EVO M.2. SATA
-ház:

Miért kell 2 gép?

Igazából a videokártyán kívül nincs gond a géppel. Alaplap nem a legjobb, de ha nem tuningolsz, simán kiszolgál.

És sikerült elb***nom… Szóval…

Sziasztok!

Rövid bevezetés: van egy kb. egyéves pc-m, ami casual gamingre, illetve 3d modellezésre, renderelésre lett összerakva. Most belátom, hogy mikor összeraktam még tojáshéjjal a s***emen néhol erősen túllőtem a célon, néhol meg éppen hogy alulról súroltam azt.
Ami most változás, hogy igény merült fel egy “gyengébb” és egy “erősebb” (mihez képest, igaz?) gép építésére. Az igény mindkettőnél ugyan az, mint eddig: egy kis játék, egy kis munka. Ezzel kapcsolatban az merült fel bennem, hogy a jelenlegi számítógép egy-egy feléből építeném meg ezt az egy-egy pc-t.

Kérdés/kérés: ezt a két buildet szeretném Veletek megosztani, és mindennemű kritikát szívesen fogadok és megfontolok.

Jelenlegi pc:
-alaplap: GIGABYTE Z370 HD3
-cpu: INTEL Core I7-8700k 3.70GHz 1151 300
-ram: 2x HyperX 16GB Fury DDR4 2400 MHz CL15
-gpu: GIGABYTE GV-N105TG1 GAMING-4GD GeForce GTX 1050 Ti 4GB GDDR5
-hdd: SEAGATE BarraCuda 1TB 3.5" 7200 rpm 64MB SATA3
-ssd: SAMSUNG 500GB EVO M.2. SATA
-ház: COOLERMASTER N300
-psu: CHIEFTEC GPS-700A8 700W
-cpu hűtő: BE QUIET! Dark Rock 3

“Erős” új pc: itt a célom egy tetszetős kis házba való építés, nyílván az erősség mellett.
-alaplap: GIGABYTE Z390 I AORUS WIFI
-cpu: meglévő … INTEL Core I7-8700k 3.70GHz 1151 300
-ram: meglévő … 2x HyperX 16GB Fury DDR4 2400 MHz CL15
-gpu: GIGABYTE GV-N166TAORUS-6GB D GeForce GTX 1660 Ti 6GB GDDR6
-hdd: meglévő … SEAGATE BarraCuda 1TB 3.5" 7200 rpm 64MB SATA3
-ssd: meglévő … SAMSUNG 500GB EVO M.2. SATA
-ház: NZXT H200i
-psu: CORSAIR SF SERIES SF600 600W
-cpu hűtő: NZXT KRAKEN X52

… itt még feltenném a kérdést, hogy gondolkozom CableMod kit vásárlására, és mivel új vagyok a moduláris tápoknál lövésem sincs milyen kábelekre van szüksége. Plusz ez lenne az első gép amit én építek… tudom, merész, de minden tanácsot szívesen fogadok!

“Gyenge” új pc: itt a cél, hogy ugyan azokat a funkciókat kiszolgálja, de nem kell erősnek lennie.
-alaplap: meglévő … GIGABYTE Z370 HD3
-cpu: INTEL Core I3-8350k 4.00GHz 1151 300 / INTEL Core I3-9350kf 4.00GHz 1151 300 / INTEL Core I5-8600k 3.60GHz 1151 300 / INTEL Core I5-9600k 3.70GHz 1151 300
-ram: HyperX KIT, 8/16 GB, DDR4 2400-3000 MHz CL 15 … itt még nem jutottam dűlőre.
-gpu: meglévő … GIGABYTE GV-N105TG1 GAMING-4GD GeForece GTX 1050 Ti 4GB GDDR5
-hdd: SEAGATE BarraCuda 1TB 3.5" 7200 rpm 64MB SATA3 … itt se.
-ssd: SAMSUNG 500GB EVO M.2. SATA … itt se.
-ház: meglévő … COOLERMASTER N300
-psu: meglévő … CHIEFTEC GPS-700A8 700W
-cpu hűtő: meglévő … BE QUIET! Dark Rock 3

Ez hosszú sztori lenne, inkább nem fejtem ki. Az igény meg van rá, teljesen szeparáltan lennének használva.

Tápot mindkettőben cserélném a build ajánlóból valamire, és a többi alkatrészt is inkább onnan nézném.

Vízhűtést ha nem muszáj (tehát nem akarod 5ghz-re húzni a procit) tök felesleges, csak bajod lehet vele.

Ha custom kábeleket veszel arra figyelj hogy a kiválasztott tápodhoz megfelelő legyen, mert a táp felőle csatlakozók sajnos nem szabványok, ergo ami jó mondjuk egy Seasonic-hoz valószínűleg nem jó mondjuk egy Corsairhez.

1 kedvelés

Köszönöm a választ!

Vízhűtés mellett a ház kicsi mérete miatt voksoltam. Inkább legyen overkill, mint füstfelhő… És tervezem oc-olni.

HA marad ez a build, akkor milyen kábelek kellenek (a kompatibilitáson felül gondolok itt arra, hogy hány pinesből mennyi és miegyéb)?

Tápnál pedig ugyancsak a ház mérete miatt SFX tápokat keresek az “erősebb” géphez, és abból 600-700 watt környékén, modulárisban nem sokat találtam.

Abba a kis házba bele se fog férni a kinézett alaplapod. Érdemesebb lenne egy normál méretű, megfelelő légáramlásút venni, és maradni a léghűtésnél, ha már használtál BQ-et, és cél az 5Ghz, akkor pl Dark Rock 4 Pro.

Kábeleknél attól függ melyik alkatrészednek milyen és menni kell. Egyszerűen végig kell menni szépen mindenen, és annyit venni.

1 kedvelés

Kis méretű SFX tápok eleve nem OC-re vannak kitalálva…

Az alaplap létezik mini ITX méretben. https://ipon.hu/shop/termek/gigabyte-z390-i-aorus-pro-wifi-rev-10/1686743
Akkor dobom az SFX tápot, és majd töröm a fejem a kábelezésnél, mert nagyobb házat nem szeretnék, bármennyire is szól mellette több minden.

Ezzel a kis alaplappal megint csak hanyagolnám a tuningot, lévén helyszűke miatt mint láthatod elég gyér rajta a VRM hűtés.

El kell dönteni mit akarsz. Ha a teljesítmény a lényeg, akkor nagy ház, nagy alaplap, nagy lég vagy vízhűtés, és mehet az 5ghz.

Ha kis méret a lényeg, akkor le kell mondani a tuningról, a GPU is jobban fog melegedni mert kevés helye lesz, kevés légmozgással, alap órajelekkel kell megelégedni.

1 kedvelés

Itt megjegyezném, hogy tiszteletben tartom amit mondasz, és köszönöm az új perspektívákat, ezért csak érdeklődő jelleggel kérdezem, hogy van-e “in between” megoldás? Ha nincs, maradok a kisebb méretnél.
Egyébként további megjegyzés esetleg a két buildről?

Mindig van in between, de az igazság az, hogy az “erős” gépedet is felesleges tuningolni, mert nem a proci hanem a videokártya fogja limitálni a teljesítményét. A vízhűtés meg jól néz ki, csak 2-3 évente csere az egész mert addigra elfárad a pumpa. Ha meg ereszt bárhol, akkor gondolhatod mi történik.

Kis méretű, erős gépet építeni általában elég költséges, és nehéz is. Kezdésnek meg főleg.

A gyengébb gépbe is érdemes lenne rendes tápot tenni, a chieftecet pedig kukázni. Prociból inkább i5, egy 8400 simán elég lesz még jó ideig, ramból ha belefér a keretbe, 16gb, a sebessége kb mindegy.

SSD-ben érdemes lenne az 1 terás Samsung QVO-n is elgondolkodni, és akkor nem is kell bele HDD. Ez 36 körül megy. 40-ért pedig már 1 terás NVMe SSD-t is kapsz: https://ipon.hu/shop/termek/intel-1tb-660p-m2-pcie-m2-2280-ssdpeknw010t801/1672076

Rendben, köszönöm még egyszer! Egy-két hetet várok még mielőtt belevágok, addig szívesen fogadok további hozzászólásokat is.

Egy rtx 2060 nem lenne jobb modellezésre az rt magok miatt?

Végül is van in between megoldás, az matx. Aki általában nagyon ragaszkodik az itx-hez, ott vagy a low profile case az ok vagy tényleg valami kicentizett helyen van a dolog. Na már most amit kinéztél nzxt kvázi teljes szélességű ház, gondolom az “esztétika” vinne az itx felé. Őszintén szólva anno én is akartam ilyet építeni, de a hűtés ill az árazás miatt sem mentem bele, nem beszélve hogy itt elég sok vga is kiesik játékból. Szvsz azt tudom mondani fontold meg a matx-et, asztalra is még pont jó méret és normál szélességűekben elférnek a nagyobb karik meg ventik is, szóval még az az oc is kezelhető minimális kompromisszumokkal.

Ha matx is játszik, akkor:

De a legtöbb matx lapra is jellemző a gyenge vrm hűtés, szóval keresgélni kell.

Ez egy jó kérdés, RTX-ekkel nem barátkoztam még. (nem tudom miben befolyásolja a renderelésem/modellezésem)
Komoly 3d modellezésről nincs szó, hiszen ArchiCAD-et használok, neki a belső rendermotorja Cinerender, ami cpu alapú, néha 3dsmaxban is kell renderelni, az is cpu alapú. Amit viszont többet használok az Lumion és Twinmotion, ez utóbbi kettő pedig gaming based enginet használ, tehát a gpu a meghatározó.

Alapvetően az NZXT H400-ból indultam ki, utána tértem át a 200-asra, mivel rájöttem, hogy amit szeretnék belerakni az elfér ebben is. Viszonylag sokszor van, hogy a géppel kell szaladgálnom (havi 2-3-szor), akkor viszont 3-4 napot biztos egy helyben vagyok, több más mellett ez is szólt nekem pc mellett inkább mint laptop mellett, és ez indokolja, hogy minél kisebb legyen.
Emellett ha megnézitek esetleg a programokat az oc nem annyira szükséges, azt inkább mint lehetőség hagynám meg magamnak a jövőre nézve.

Igen így kissé speciális igény valóban, esetleg nézelődj még itx házak között akad e keskenyebb, amiben még elférsz de könnyebb cipelni. A 3,5" hdd-t mondjuk lehet kihagynám a cipelős buliból és annak adnék egy terás ssd-t szimplán, nagyon muszájnak esetleg egy külső portable 2,5 vinyót. De gondlom akkor a monitor is cipelés tárgyát képzi, mert az már kevéssé barátságos.
Ideálisabb esetnek azt látnám, ha utazás közben abban pár napban inkább csak melózni kell, oda mehetne egy lapos (ez erősebb vga hiányában barátibb áron lehet) ha “kibírható” gaming nélkül, a másik fix egy helyben meg lenne az erősebb.
Akárhogy is nézzük, itx ide oda a legtöbb PC alkatrész azért nem huzamosabb hurcolásra lett kitalálva, ezt a rizikót akkor vállalni kell.

1 kedvelés