PS4 kontroller hiba

Sziasztok!
Olyan probléma ütköztem a napokban, hogy folyamatosan lecsatlakozik a ps4 kontrollerem, általában játék közben, de néha a menüben is.
Próbáltam már resetelni is, de ugyan úgy folytatja a hibát. Valaki találkozott-e már ilyen vagy hasonló hibával.
Előre is köszönöm a segítséget. :smiley:

Szia!

A reddit-en olvastam, hogy túlmelegedés volt sokaknak a problémája. A te géped ki van takarítva és szellős helyen van?

A másik a resync:

Resync and reset

Before jumping to a console restart and losing progress on your game, try resyncing your controller. This is a swift and easy fix; all you need is a USB cable. Simply plugging your controller into the PlayStation with the USB cable and then pressing and holding the PS button will prompt your controller to resync with the system. If this works, great, you’re all set! No progress lost. Save that game and continue gaming.

If your controller doesn’t reconnect using the PS button, now is the time to turn off your console. RIP save. With your console off and controller unplugged from the USB, grab that trusty little paperclip (or another similar poking device). Poke the clip into the Reset hole next to the L2 button so that you can hold the tiny button inside for a few seconds. Next, plug your controller back into the console with your USB cable and start’er up. The controller should resync with the console during the start-up, and hopefully, you are good to go.

Restart the console

If resetting the controller didn’t help and you continue to lose connection to your console, a complete console restart is in order. It is as simple as resetting the controller. It just takes a little longer.

With your PlayStation 4 turned off, press and hold down the power button until you hear two beeps; one when you first press the button and then a second beep after about 8 to 10 seconds. Once you hear the second beep, you can unplug your console from its power source. Leave your console unplugged for a couple of minutes. This gives your PS4 time to cool off, reset, and do what electronics do when you turn them off and on again. Then, reconnect your power cable and plug your controller into the console again with that convenient USB cord. When you start your console back up, your controller should resync.

1 Like

Egy ideig jó, de aztán újra elkezdi a fent említett dolgokat csinálni.

A hűtés?

Itt gondolom a ps4 hűtésére gondolsz.
Azzal tudomásom szerintem nincs gond, csendes a gép és szellős helyen van.

Igen, arra gondoltam, fentebb is kérdeztem, mert sokan írták, hogy amiatt is dobálta a kapcsolatot. Másik kontrollerrel próbáltad már?

Nem volt még rá esélyem, hogy másik kontrollerel próbálkozzak, de a hűtéssel szerintem nincs gond bár nem vagy szakértő, vigyem el szerelőhöz?

Egy próbát megérne, biztos sűrűbben találkoztak a problémával, mint én. :smiley: