Quad Channel vs. Dual Channel

Üdv.

Segítségre lenne szükségem. Van egy alsó szegmensben elhelyezkedő konfigom. Jelenleg 8GB (2x4) dual channel ram van benne. Bővíteni szeretnék 16GB-ra.

A kérdés: Megérné-e pár ezerrel többet fizetnem Quad Channel modulokért? Természetesen kit-ben. Vagy annyi pluszt nem hozna a Dual Channel-hez képest? 2666Mhz-es RAM-ot támogat maximum az alaplapom. Jelenleg 2400-as van bent. A támogatott memóriák listájából ki is néztem egyet : CMK16GX4M4A2666C16

Jövő év közepe táján, teljes konfig csere lesz, de addig használnám, mégpedig FiveM-en keresztül GTA V RP-re. Köztudott a FiveM rossz optimalizálása, szóval a jelenlegi 8GB ramomat igen hamar elfogyasztja. Véleményem szerint az esetenkénti dropok megszűnnének a több/gyorsabb ramtól.

Ez a ~30 rongy még épp az az összeg amit hajlandó vagyok rálocsolni erre a platformra. Főleg ha jelentős változást ígér. De legalábbis valamivel smoothabb játékélményt.

Teljes konfigot szándékosan nem írtam, a kérdésem szempontjából szvsz nem releváns, és úgy is azt tanácsolnátok látva az alkatrészlistát, hogy ne öljek bele több pénzt. De mint mondtam csere csak jövőre lesz, addig meg játszanék, így viszont nem oké. Szóval a kérdés kizárólag a Dual vs Quad RAM-okra irányul.

Az alaplapom természetesen támogatja a Quad Channel RAM-ot.

Nem várok megváltást, tudom, hogy masszív fps növekedést a processzorom és/vagy a videókártyám cseréjével tudnék elérni. A célom csak a dropok eltűntetése, vagy minimalizálása.

Köszönöm, ha szántok időt a kérdésemre.

Mivel tervezel cserélni teljes konfigot én maradnék a dual chanel-nél és 2x8GB 3000/3200 Mhz (inkább 3200)es ramot vennék még úgy is hogy a mostani lap nem támogat ekkora órajelet.

3 kedvelés

Igen, ez is egy opció amivel nem számoltam. Jogos! Ezt azért javaslod, mert így a következő konfigban, a magasabb órajelű RAM-okat, fel tudnám használni gondolom. Nem rossz ötlet.

És ha B verzióként azt mondom, hogy teszem azt, mégsem cserélek jövőre mindent?(Kicsi az esély rá, de lehetséges.) Mi van ha megtartanám az alaplapot, és egy CPU, VGA, PSU(?) cserével még megtoldanám a jelenlegi RAM cserét?

Nyilván egy 2-3 éves lapba már nem szoktak másik processzort, és videókártyát rakni, hiszen évről évre jelennek meg az újak, amik hasonló vagy jobb áron nyújtanak nagyobb teljesítményt.

Mivel úgy látom, hogy elkerülhetetlen a pontos válasz érdekében, leírom a jelenlegi konfigot:

Alaplap: ASUS TUF B360-PRO GAMING (WI-FI)
CPU: Intel Core i3-8100 3.6GHz Socket 1151
VGA: MSI Geforce GTX 1050 2GT OC
RAM: 8GB 2400MHz DDR4 RAM Kingston HyperX Fury Black CL15 (2X4GB)
PSU: FSP Hyper S 500W
(+2 ssd, 2 merevlemez)

Ha teljes konfig cserét csinálok jövőre, magamat ismerve, most nem állok meg 400-500K-ig, hogy 2 év múlva ne járjak hasonló cipőben mint most. Viszont ha ebbe a lapba beletolnék még 200K-t kb, akár használt piac segítségével, azért lehetne még bőven mit kihozni belőle. Feltéve, ha a tápegységem megbirkózna egy erősebb kártyával, procival. Ebbe a lapba, ha minden igaz, az Intel 9xxx szériás processzorok is belemennek bios frissítés után. De ha mégsem, akkor 8xxx i5, esetleg i7 fronton lehetne mit belerakni.

Túlfilózom, tudom. Respect ha végigolvastad ezt is!

Bocs, hogy beleszólók, de az alaplapod és a processzorod is, csak Dual Channel-t támogat.

Így abszolút semmi értelme a Quad Channel-nek.

https://ark.intel.com/content/www/us/en/ark/products/126688/intel-core-i3-8100-processor-6m-cache-3-60-ghz.html

https://www.asus.com/Motherboards/TUF-B360-PRO-GAMING-WI-FI/specifications/

1 kedvelés

Szerintem nem éri meg erre a konfigra rákölteni , valszeg úgy járnál a legjobban hogy jövőre a mostani gépet egyben eladod háttér tárak nélkül és veszel új gépet, remélhetőleg az idén érkező új vidikarik lejebb tolják az árakat . Én max a ram bővítést ejteném meg és megtartanám a 8gb ot hogy legyen mivel eladni majd egyben a gépet.

1 kedvelés

Ebben az esetben akkor valóban puszta pénzkidobás volna. A processzor eszembe sem jutott, hogy neki is tudni kéne kezelni a quad channel-t. Az alaplapom támogatását meg csúnyán benéztem ezek szerint, pontosabban csak nem értem akkor. Ez is az asus oldaláról származik, az alaplapom leírásából: “These enhancements allow the TUF Gaming motherboards to support a wide range of dual and quad-DIMM memory kits, while providing your rig with the stability it needs to deal with any type of workload - whether you’re gaming or running intensive applications.”

De mivel a processzor mindenképp kizárja a dolgot, marad a Dual Channel 2x8.

@Falcon23 Köszi Neked is! Igazad van, én is éreztem, hogy ez a jó út, de elég makacs tudok lenni.

Akkor már csak egy kérdés maradt hátra: Mit szóltok ehhez a kit-hez? Corsair VENGEANCE LPX 16GB (2x8GB) DDR4 3200MHz

1 kedvelés

Dual and quad-DIMM azt jelenti, hogy 2 vagy 4 memória modult kezel el, ez nem egyezik meg a dual és a quad channel memóriával, hiába van 4 stick ram a gépedben, ha az dual channelt támogat, akkor a 4 ramból 2-2 ugyanazon a channelen fog működni, tehát 2 modulhoz képest csak kapacitásban leszel előrébb. Mondjuk quad channel ram egy elég high end feature legjobb tudásom szerint, illetve ritka vagy legalábbis speciális workload használja ki, de ebben lehet tévedek.

2 kedvelés