Riva tuner FPS lockolás miért okoz screen tearing-et?

Üdv!

Szerettem volna felvenni egy játékot OBS-sel (2005-ös játék, rFactor). De egyszerűen laggolt a felvétel. A videokártya 3D-je 100%-on volt használva feladatkezelőben nézve, ezért akartam leszabályozni az FPS-t, hogy a játék feleslegesen ne fusson 400 fps-sel, és úgy már talán bírta volna a GTX 1050 Ti a játékfelvételt. De mikor lelockoltam a játékot a Riva Tunerrel, valamiért előjött ez a screen tearing. Miközben elvileg az fps lockolás pont, hogy ennek a teljes eltüntetésére is szolgál (tudtommal, de ha nem is, most az mind1). Kérdésem, hogy ez mitől lehet?
A jelenséget próbáltam felvenni OBS-sel is, mert printscreen-nel, de a felvételeken valamiért egyáltalán nem látszott, hanem csak külső szemmel látszik a probléma, ezért mobillal vettem fel, illetve fotóztam le a jelenséget. Nem a legjobb minőségű felvételek, de szerintem az alapján látszani fog a screen tearing, amit mondtam:

A képeken bekarikázta, ahol a legjobban látszik a jelenség.

Videó róla:

A kék-fehér csíkot érdemes figyelni az autó előtt, ott látszik elég jól a dolog. Engem ez speciel nagyon idegesít, még ha nem is laggol a játék, mégis olyan érzése van az embernek, mintha laggolna, és borzalmasan irritáló.

Ui.: 75 HZ-es a monitorom, ezért 75 fps-re szabályoztam le a játékot, pont, hogy screen tearing véletlenül se lehessen, meg ez így a legoptimálisabb is.

Köszönöm a segítséget.

A max fps lockolásnak valójában nincs sok köze a tearinghez. Tearing akkor fordul elő, ha a képfrissítés és a kapott fps mennyisége nem egyezik meg. Ez akkor is előforuldhat, ha jóval több fps-t kap a monitort, de akkor is, ha épp kevesebbet.

A tearing kiszűrésére a Free és Gsync való.

De nálam, pont hogy megegyezik most a hz meg az fps. És mégis van ez a screen tearing. Bezzeg mikor 500 fps-t kapok a 75 hz-es monitoromon, akkor nem tapasztalok ilyet, pedig pont, hogy akkor kéne… Ezt nem értem.

A scanline sync-el kísérletezz (szintén rivatuner)

Biztos hogy 75Hz-en van a monitor?

Igen, ara van beállítva mindenhol, ahol csak be lehet.
Habár pár játék, meg a Windows is 74 Hz-et ír, azt nem tudom miért lehet.
75-1 75-3 75hz-2

Hát, azon, hogya win rosszat ír ki, nem kell fennakadni :smiley: ki lepődik meg már ezen… XD :smiley:
Egyébként valószínű nem a rivatuner okozza ezt, valami más lehet szerintem a dologban. :thinking:
Ami nagyon fontos, látom hdmi -vel van összekötve. Egészen pontosan milyen az a hdmi? Nagyon könnyen lehet, hogy az okozza a tearing -et, mivel lehet, hogy nem tud átvinni 75hz -et a monitorra, hiába lenne képes a kártya, illetve a monitor is rá.

Kérdés: Freesynces a monitor, miért nem kapcsolod be azt? Megoldaná a gondot valószínűleg. Csak Egy Display port kábel kell.

Szóval 400 fps-t gond nélkül átvisz, de 75-öt már nem bír?

Általában játék közben is két monitort használok, és úgy nem tudom, hogy működne-e a FreeSync. De nekem nem oldaná meg a problémámat a FreeSync. Eleve azért próbálkozom FPS lockolással, hogy tudjak OBS-sel felvenni jó minőségben játékot szaggatás és pixelesedés nélkül. Ha jól tudom, a FreeSync meg pont nem lockolja az FPS-t, hanem a monitor Hz-ét változtatja, vagy valami ilyesmi, de a lényeg, hogy nem lesz tőle kisebb a videokártya kihasználtsága, és nekem pedig pont ez a célom, hogy maradjon az OBS-nek is szufla.

Egy 2005-ös játékot képtelen vagyok felvenni OBS-sel, mert a videokártya 100%-on pörög és 450 fps-sel fut a játék. Na ezt akarom megoldani, hogy nekem ez a játék mondjuk csak 60-70-80 fps-sel menjen, és így bőven marad elég szufla a videokártyában, hogy a felvétel is szép legyen. De ha bármit nem jól tudok a FreeSync-ről, nyugodtan javítsatok ki. De nekem most az a fő kérdés továbbra is, hogy miért van ilyen jelenség a Riva Tunerrel, míg másoknak működik szépen.

Most találtam angol fórumon egy olyan hozzászólást, hogy az MSI Afterburner nélkül próbáljam meg futtatni a Riva Tunert, mert pár játéknak meggyűlik a baja az MSI Ab-rel. Hát próba cseresznye, próbálkozom ilyen-olyan dolgokkal. Ha meg nem találok megoldást, akkor marad a vsync, aminek viszont vannak hátrányai…pl. ablakos módban nem működik, és nekem van pár játék amit úgy kell játszanom (pl. az olyan játékokat, amik nem szeretik, ha leteszik őket tálcára)

Attól még, hogy 75 fps-re lelimitálod a játékot, nem fog megszűnni a képtörés.

A megjelenítők csak megközelítőleg, 99,5% ban tudják tartani a kiírt frissítési frekvenciát, és mivel a RivaTuner FPS limitálója se tökéletes, a két érték (FPS és frissítési frekvencia) csak nagyon ritkán fog egyezni. Ezért találták ki a G-Sync-et meg a Freesync-et, amik a frissítési frekvenciát az fps-hez igazítják.

Ha nem akarsz Freesync-et használni, akkor 3 opciód van:

• Nvidia FastSync: Az Nvidia vezérlőpultban tudod aktiválni.
    Ez megoldja a képtörés problémát, viszont legalább a frissítési frekvencia kétszeresét ajánlott elérned FPS-ben ahhoz, hogy mikroakadás mentesen fusson a játék.

• Hagyományos Vsync: Általában a játék opciókban, vagy ugyan csak az Nvidia vezérlőpultban tudod aktiválni.
    Ez is megoldja a képtörés problémát, viszont csérébe igen komoly beviteli késleltetést okoz, valaki érzékenyebb rá valaki észre se veszi, de ott van. Különböző beállításokkal ezt a késést lehet csökkenteni, de ha van rá mód, inkább el kell kerülni a használatát.

• RivaTuner Scanline Sync: A RivaTuner programon belül az FPS limitálás alatt található ez az opció, viszont jelenleg tökéletesen csak 60hz-en működik(ha ezt a funkciót használod az FPS limitálót 0-ra kell állítani, a Scanline Sync-hez kezdésnek ‘-30’-as értéket kell megadni és ezt csökkenteni/növelni, ha látható maradt a “képtörés csík”)
    A lényege az, hogy fixálja és elrejti a képtörés “csíkját” a monitor nem látható tartományába, így gyakorlatilag G-Sync szintű input-lag és képtörés mentes lesz a játék. Ahhoz, hogy rendesen működjön a videokártya terheltsége nem lépheti át a 70%-ot(DX10-11 esetén), 40-50%-ot(DX12-Vulkan esetén), ha mégis átlépi, akkor az időre rendellenesen fog működni.

400 fps-t semmilyen HDMI nem visz át. Még a 2.1 sem, vagy tudja a fene, melyik a legújabb.
A 2.1 is 8K60, vagy 1080p120-at tud átvinni ha jól tudom.
És amúgy ha nem megy ez a megoldás rivatunerrel, akkor scanline sync-et én is tudom ajánlani.

A HDMI 1.4 10,2 Gbit/s-os átviteli sebességet támogat maximum 340mhz-en. Ez elegendő a: 4K@30hz, 1440p@60hz, 1080p@120hz felbontásokhoz.

A HDMI 2.0 18 Gbit/s-os átviteli sebességet támogat maximum 600mhz-en. Ez elegendő a: 4K@60hz, 1440p@120hz, 1080p@120hz+ felbontásokhoz.

A HDMI 2.1 48 Gbit/s-ot támogat maximum 1200mhz-en, ami már elegendő a 4K@120hz+ és a 8K@60hz-ez is.

Ja, aha.
Akkor kicsit megkevertem. De az a lényeg, hogy 400 -at nem visz át, és továbbra is jó lenne tudni, hogy milyen HDMI -vel van összekötve a cucc. 2.1 lenne a legelőnyösebb, vagy valami DP.

Az 1050ti-n 2.0-ás HDMI van, de az 1080p@75hz-et szinte minden HDMI kábel támogat, kivéve a nagyon régi 1.0-1.2 verziókat. A 400 FPS-nek alapból semmi értelme, nincs olyan monitor ami 400hz-es frissítési freknvecián üzemelne.

Ha kell a szufla a felvételhez, marad a hagyományos Vsync, mivel ahogy az előző posztomban is írtam, a ScanlineSync nem fog működni magas videokártya terhelés mellett, az Nvidia FastSync-nél meg semmiféle FPS limit nincs, 100%-ban használja a videokáryát. Ablakos módban is működnie kell a VSync-nek, próbáld az Nvidia vezérlőpultból bekapcsolni a játék helyett.

Max fpst kell lockolni 1-el a monitor képfrissítése alá, és bekapcsolni a freesyncet.

Hát igen, át kéne váltania DisplayPortra, és a másik monitort átkötni HDMI/DVI-ra.

Na ezt ki fogom próbálni, csak kell vennem majd egy display port kábelt :smiley:

De még mindig nem értem, hogy ha 400 fps-sel megy a játék, akkor nincs screen tearing-em, legalábbis egyáltalán nem érzékelem, ha meg lelockolom az fps-t a monitorom frekvenciájához, akkor meg játszhatatlanul screen tearingel az egész. Szerintem egy 75 hz-es monitoron a screen tearing jobban kéne jelentkezzen, ha 400 fps-sel megy a játék, mintsem ha 74-76 fps-sel megy. De ez is a windows 10 hibája, mert windows 7-nél nem kellett lockoljam az fps-t, hanem mikor 400 fps-sel futott a játék, valahogyan akkor is maradt az OBS-nek videokártya, hogy kódoljon és jó volt a képminőség. Persze nem akarom a win 10-re fogni az egészet, de hát régebbi OBS-ekkel is próbálkoztam már a win 10-en, és ugyanez, tehát csak erre tudok gondolni. Mindenesetre köszönöm a segítséget, legrosszabb esetben megleszek egy ideig a v-sync társaságában.