Ryzen 5 3600 alaplap kompatibilitási kérdés

Sziasztok! Előre le szeretném szögezni, hogy teljesen kezdő vagyok a témában, szóval elnézést kérek ha valamit nem szakszerűen írok le. :smiley:
Szóval szeretnék egy gamer konfigot összeállítani kb 320ezer Ft értékben. (1080p, 60Hz monitorhoz)

Az alábbi komponenseket néztem ki:
-Zalman Z1 NEO fekete számítógép ház
-Seasonic S12II-620 620W tápegység
-AMD Ryzen 5 3600 processzor
-MSI B450 TOMAHAWK MAX alaplap
-Kingston 2x8GB DDR4 3200MHz HyperX Fury Black HX432C18FB2K2/16 memória
-Gigabyte GTX1660 Ti 6GB GDDR6 GV-N166TGAMING OC-6GD videokártya
-Kingston 240GB SSDNow A1000 SA1000M8/240G M.2 SSD meghajtó
-Toshiba 2TB SATA3 64MB P300 Performance HDWD120EZSTA
-Be quiet! Pure Rock Slim BK008 processzor hűtő

A fő kérdésem az lenne, hogy szerintetek egy bios frissítés után rendesen fog-e működni a processzor a B450 TOMAHAWK MAX alaplappal? Van-e esetleg olyan közületek aki ezt a kombinációt használja és személyes tapasztalata van vele? Több helyen olvastam olyat, hogy nagyon lassan bootol be a gép ezzel a proci+mobo kombóval, kékhalált kapott a gép vagy melegedési problémák léptek fel. Egy x470-es vagy x570-es alaplap nem lenne jobb választás a hibák elkerülése érdekében?

Válaszotokat előre is köszönöm!

Üdv.

Na leegyszerűsítve.
Ebben kicseréled a procit a 3600-at és örülsz :smiley:

Természetesen tomahawk max-al.

Nem is kell rá bios frissítés, a MAX lapok alapban tudják, bár érdemes frissítgetni mert mivel friss proci és alaplapszéria, jöhetnek javítások.

Tápból inkább a Focus Plus szériát nézd.

Külön hűtő nem muszáj, a gyári is teljesen jó, itt tudsz spórolni kicsit.

Prociból inkább az a kérdés, kell e a 3600. A 1600Ti mellé a 2600 is simán elég, és sokkal olcsóbb, mire kevés lesz, lehet jön még 1-2 generáció prociból.

Én még nem olvastam a lassú boot problémáról, de a bios frissítések ezen pl segíthetnek könnyen.

Egyébként ennyiből jóval erősebb, 2060-as konfigot is kihozhatsz, lésd build ajánló, Performance AMD build, csak a 2600-al, 330-ból megvan:

Igen az lett volna a másik kérdésem (csak ez véletlen kimaradt), hogy az R5 3600 helyett egy R5 2600X elegendő lenne-e gamingre? (Persze ebben az esetben 1660Ti helyett 2060 kerülne a gépbe.)

Én ezzel a mobo+proci kombóval nyomom. A biost lefrissítheted, de anélkül is menni fog elsőre. A bootoláshoz annyit tudnék mondani, hogy az előző gépemhez képest, nekem is lassabbnak tűnik, de csak 1-2 másodperccel, szóval nem számottevő (szerintem). Kék halál nekem is volt, de csak akkor ha a biosban bekapcsoltam a game boost opciót. ezt azzal orvosoltam hogy felraktam az AMD Ryzen Master programot és ott bekapcsoltam a PBO-t (természetesen a game boost opciót kikapcsoltam a biosban.) Melegedési problémáim nekem egyáltalán nincsenek, nekem egy Fractal Design Meshify C házam van, az szellőzik rendesen. Szóval összességében nincs vele gondom :smiley:

Edit: Én a gyári hűtőt használom a procin.

Ott a build ajánló, azok jó, összeillő konfigok, kinézed azt az AMD-t ami belefér a pénzedbe, megveszed, örülsz :wink:

Hőfok értékeket tudnál esetleg írni? Olyat olvastam hogy a ryzen 5 3600 már alapjáraton is 50-55 fokra melegszik. Te tapasztaltál esetleg hasonlót?

Csak kérdés: mi van ha igen? 50-55 fok semmi egy procinak. Az az érdekes, hogy a max maradjon 80 fok alatt ha lehet.

Hát, amíg a Biosban járkáltam én nem láttam olyat, hogy 40 fok felé emelkedett volna a hőmérséklet. Játék közben pedig nem néztem adatokat, de mivel 50% felett se nagyon volt a proci használat, így nem gondolnám hogy melegebb lett volna sokkal. :smiley:

Ez inkább csak “lelki megnyugvásom” szempontjából fontos. :smiley: + Egy tetőtéri szobában lesz a gép, ami nyáron igencsak felmelegszik és nem szeretném még jobban fűteni egy processzorral.

Meleg szobában még jobban melegszik majd a proci, mert a levegő hőmérséklet emelkedésével egyre kevésbé hatékony a hűtés is. Ergo te ott biztos hogy lényegesen magasabb hőmérsékleteket fogsz látni alapban is, mint egy 24 fokos szobában.