Ryzenre érdemes lehet várni?

Ettől függetlenül elég ígéretes szériának tűnik. Egészséges dolog ez a verseny a piacon. Hátha Inteléknél észbe kap valaki meg lesz újra gyártókapacitás 14nm-re

Nem tudom egyelőre mi fő Intel-nél, de 10nm még mindig sehol szóval egyelőre még egy 8C > 10C bumpot lehetett olvasni, de még mindig 14nm-en.

AMD-nél úgy fest beérett ez a chiplet megoldás, ha low-end tényleg 6C/12T szál lesz, azzal az Intel jelenleg nem tud versenyezni. Gyakorlatilag i7-8700 teljesítményt kaphatsz ~85-90%-ban 35e Ft körül, úgy hogy kevesebbet fogyaszt és ha akarod akkor meg is cibálhatod. Ripperóni.

De lesz még ilyen is. :upside_down_face:

Radeon RX 3060 4GB GDDR6 - Navi 12 @ 75W (kb. RX 580 szint) - 130USD MSRP
Radeon RX 3070 8GB GDDR6 - Navi 12 @ 120W (kb. Vega 56 szint) - 200USD MSRP
Radeon RX 3080 8GB GDDR6 - Navi 10 @ 150W (kb. Vega 64 +15%) - 250USD MSRP

This is the real shit.
Ha most az AMD és a Radeon sikeresen kiad valami ennyire versenyképes cuccot akkor valószínű hogy nagy változások lesznek a piacon. Érdekes lenne megérni egy olyan napot ahol azt olvasom hogy “AMD Radeon acquired NVIDIA after it was seemed to go bankrupt” :smile:

Ez a veszély szerintem a közel jövőben nem fog fenyegetni, de nem is szeretném sose hogy egy szereplős legyen bármilyen piac. A monopol helyzet csak a cégeknek tesz jót, a vásárlónak a legrosszabb általában.

Mióta az AMD-nél megint ütik a vasat, azóta nézd meg mennyit változott a piac és az hogy mennyi teljesítmény / magot kapsz egység áron az Intel-től. Ha nem lett volna tavaly sem semmi érdemleges, akkor most 8700K lenne 4C/8T-el és megint +200MHz-el jó esetben.

Egyértelműen segít a vásárlóknak hogy van verseny, ez nem kétséges. De egy alternatív univerzumot megnéznék ahol a Radeon uralkodik a GPU piacon :smiley:

Hát ha ez közel igaz lesz, az nagyon kemény. Azt az 5.1 ghz 16 magon durván hangzik, az meg főleg hogy a low endben is fellépnek a 6 mag 12 szálra.

Kezdhet remegni az Intel, már ha eddig nem tette volna.

Azért megnézném a fejeket ott egy megbeszélésen, amikor valaki kivetíti nekik ezt a táblázatot, hogy na ezzel kéne kezdeni valamit :smiley:

Tuti beraknék valami “mission failed” hangeffektet :smile:

Hát ha ez bejönne, akkor egy 3600x vagy 3700x instant vétel lenne :smiley:

Csak halkan megjegyzem, ezek olyan szempontból is érdekesek, hogy kb ezekre a procikra/gpu-kra fog alapulni a következő konzolgeneráció ami valahol 19-20 magasságában érkezik.

Szóval ha feltételezzük hogy a költségek alacsonyan tartása miatt a leggyengébb Ryzen 3 proci (vagy ahhoz nagyon közeli) megoldás lesz bennük, az is 6 mag 12 szál, ami azért fontos, mert így erre tolja a fejlesztőket is. Ami pedig a korábban sokáig használt 4 magos procik idejének a végét jelenti majd.

Namost ha ez megtörténik, és Intel bácsi tovább töketelenkedik, akkor megjelenik a piacon egy csomó vásárló, akik az előző 4-5 stb évben nem kellett komolyabban fejlesszenek, és esélyes hogy AMD procit fognak venni.

Szóval tiszta win, a saját (konzol) procijaiknak hála generálnak plusz forgalmat saját maguknak.

Ha esetleg valakit érdekel, hogy ez hogy “néz ki” a gyakorlatban.

r3-3000

r3-3000g

r5-3000

r5-3000g

r7-3000

r9-3000

táblázat érdekes, az árak talán picit koraiak még ennyivel a debütálás előtt, de majd kiderül, hogy mit hoz a jövő.

A proci maga szép fejlődés az tuti. Egy kardinális kérdés van, hogy a memória elérés hogy alakul így, hogy az eddigi 1 hop-os, direkt elérés helyett most az IO részen keresztül férnek hozzá a magok a memoriához. Persze ezt kompenzálandó az interconnect gyorsult, meg biztos optimalizáltak még ezt-azt, de a teszteken majd kiderül, milyen lett a vége.

Jön a PCIe 4.0 :slight_smile:

Boost órajel valószínűleg csalóka, mert fogadni mernék hogy nem All-Core, na meg azért ezek még nem készpénznek vehető információk.

Nincs abban semmi csalóka, Intelék turbója is csak single core-ra vonatkozik :slight_smile:

Persze, a pletyka az pletyka, az is simán lehet hogy maga az AMD szellőztette meg, hogy addig se vegyen más procit aki eseleg ráér várni :slight_smile:

Én ezzel tisztában vagyok, csak gondoltam meg említem volt mielőtt valaki 5GHz All-Core stable órajelet vizionál ebbe a homályba vesző leakbe.

Találtam egy ilyet, de ki tudja mennyire valid

Hát én az órajelekben kételkednék, főleg a threadrippereknél.

64/128? wow. :open_mouth:

8 x 8C chiplet. Epyc HEDT-ben. :slight_smile:

A 3600G-nél arra lennék kíváncsi, hogy mennyire fogja le a memória sávszél a 20CU-t (már a Vega 11 is határeset ebből a szempontból). Ha trükköznek még valamit a memória igénnyel akár még a 1050 körülre is benézhet.