Túlmelegedés, CPU paszta

Szasztok!

Csak egy érdekességet hoztam az otthoni gépemmel kapcsolatban, hogy miért jó néha rutin szerűen ellenőrizni a dolgokat. A gépem kb 3 éves, akkor raktam össze, azóta nem volt szétszedve (pontosabban volt, de a CPU coolert (BeQuiet Dark Rock) nem vettem le a prociról (i7 6700K @ 4400 Mhz). Most indítottam egy tesztet és bang, csak lestem. Majdnem 100 fokig felszaladt a core temp, throttling, minden, aztán hibázni is kezdett a proci.

Gyors szétszedés, cooler le, CPU paszta rá volt kicsit keményedve, olyan morzsolódós volt a külső széleken, lepucoltam, új pasztát raktam bele és össze raktam. Ezúttal már 85 fok a max, lassabban is éri el és nincs semmi probléma a teszt során.

Szóval fiúk/lányok, így a nyári meleg napok előtt nem árt kipucolni, újra pasztázni a gépet ha már több éve nem került rá sor, főleg ha egy kis tuning is bejátszik.

Milyen TIM volt, ha lehet ilyet kérdezni vagy tudni?

Szuper kérdés. Nem emlékszem, szürkés cucc, az sem kizárt, hogy a BeQuiet féle előre felvitt.

Hát nem tudom, hogy ez a watt/mk érték mennyire kamu, vagy nem az, de ahogy elnézem amit a neten találok azok közül a legjobbak a Noctua, a"folyékony réz", és a Cryorig CP-7.
Én egyébként általában két évente cserélem, akkor is, ha valami jobbféle pasztám van, a felsoroltak közül például. :smiley:

Egy bizonyos szint fölött “tök mindegy” léghűtésnél hogy mekkora W/mK értéket tud hivatalosan a takony, ha maga a borda lassabban tudja elvonni a hőt coldplate-ről mint amennyit a paszta képes lenne továbbítani a proci kupakjáról. Na persze ennek is az a sarkalatos pontja, hogy valami olyan TIM legyen a CPU magok és a kupak között, ami legalább valamennyire használható…

@mice0007

Hosszabb használatra ajánlom az MX4-et, meg az új Thermal Grizzly féle Carbonaut-ot.

Ajánlom mindenkinek az MSI Afterburner + RivaTuner szoftvert, hogy ne legyen meglepetés. :slight_smile:
MX4 pasztára pedig +1 pont, jómagam is azt használom.

Én is 1-1,5 évente szoktam tartani egy nagy takarítást, amikor minden egyes részt kipucolok és a házat le is mosom. Igaz, hogy erre rámegy egy egész napom, de legalább nem szokott meglepetés érni. Én is csak ajánlani tudom, az időszakos ellenőrzést. :slightly_smiling_face: +1 az MX4 mellett

Jaja praktikus. Nekem ez a gépem az első, ami ilyen sokáig húzta, szóval ilyen irányú személyes tapasztalatom nem volt pasztákkal, hogy “megromoljon” a procin :smiley:

Az tény, hogy hasznos, viszont most nálam van egy 9,5 éve használatban lévő AMD Athlon X2 250-es konfig ami még sose volt újrapasztázva és a gyári CPU hűtővel és pasztával van szerelve. Futtattam rajta cpu stressz tesztet, meglepően tapasztaltam, hogy a paszta még mindig teszi a dolgát, de ennek ellenére inkább kap egy újrapasztázást, mert ha kiadom a kezeim közül, kétlem, hogy a tulaj foglalkozna ilyen dolgokkal. :smiley:

Az MX4-et én is csak ajánlani tudom, több éve használom és mindig sok ideig húzta, jó hőmérsékletek mellett.

egyébként ez egy érdekes kérdés, hogy vajon az intel által használt nyál meddig hozza a gyári formáját a prociban hőátadás terén.

Hát… Intel szerint 7 év, tapasztalok alapján inkább 5 ahol már látható a különbség az originál állapothoz képest, ha meg folyamatos hőterhelést kap, akkor általában kevesebb.

igen ez egy sokváltozós tényező… biztos a tuning ha van (+hőterhelés) illetve eleve a felhasználási mód is sokat befolyásol ezen.

Szerintem ilyen szempontból úgy is lényegtelen, hogy meddig húzza, mert ha valaki tuningolni akart normálisan nem forrasztott intel core procit, (tehát sandy -bridge -t kivéve szinte az összeset) az úgy is delid-eltette a processzorát, amikor is kivakarják azt a szart, és folyékony fémet kennek, vagy forrasztanak.
Aki meg nem tuningol komolyan, annak elég úgy ahogy van.

Sokkal nagyobb az a halmaz, aki BIOS-ban rányom egy +10-+15% automata tuningra, mint gondolod. Ellenkező esetben nem fejlesztenék agyon ezeket a funkciókat, sőt már BIOS-ba se kell menni, Windows alól is megvan. :slight_smile: “komoly tuningosok” elenyésző százalék.

10000 “tuningolóból” kb 1 ember delidel, vagy még ennyi sem.

1. Garancia bukó
  2. Ha folyékony fém, azt is 1-2 évente cserélni kell, kevesebb ideig bírja mint a paszta
  3. Ha valaki nem a max tuningra megy, tök felesleges

durván túllőtted azt az arányt is :smiley: