Új gép építéséhez kell egy kis segítség

4K gamingre tervezem a gépet, a vga-t majd valószínűleg a következő generációból majd lecserélem valamelyikre.
A vga az a régi gépből maradt a többi új lenne.
Az alkatrészek amiket néztem így néznének ki:
Proci: Intel I7 12700k
Táp: Corsair RM 850 850 watt gold
Alaplap: Asus ROG STRIX Z690-A GAMING WIFI D4 alaplap
Memória: KINGSTON FURY Renegade Black 2x16GB DDR4 3600MHz C16
SSD: Samsung 980 500GB M.2 SSD rendszernek +Samsung 980 1TB M.2 SSD meghajtó a játékoknak.
Nem tudom hogy a Samsung 850 jó-e , ha van jobb elfogadom az ajánlást.
Videokártya: ASUS ROG-STRIX-RTX 3080 10GB OC
Ház: Lian Li LANCOOL II Mesh és a Be Quiet! SILENT BASE 802 között vacillálok, ami fontos hogy a hőfokok
a lehető leghűvösebbek legyenek. Nem tudom hogy ha kell akkor mennyi és milyen ventit,
ventiket vegyek. Az alap ventiket cserélni kellene vagy maradhatnak.
Proci hűtő: NZXT Kraken X73 RL-KRX73-01 vízhűtés. Jókat írnak róla , de nem nagyon vágom
az aio hűtőket ezért minden hasznos tanácsot elfogadok.
Ami még lényeg, nem érdekel hogy valami RGB-s vagy sem, a lényeg hogy ár/ értékben hozza a kívánt szintet
Előre is köszönök minden hozzászólást.

Be Quiet! Silent Base 802 jobb választás. Az elrendezése jobb.
Amit ajánlanék: Corsair Graphite 780T gépház. Vízhűtéshez is tervezett, mint az elődje.
Corsair Graphite 600T gépházam van (780 elődje). Amikor kijött sok évvel ezelött utána nem sokkal vettem újan. Nagyon jó minőségű és elrendezésű ház. Vízhűtéshez ideális.

Ilyen konfigurációhoz komolyabb vízhűtést vennék. Szivattyúnak Laing D5. Kompromisszum mentes és megbízható.
Radiátornak valami vörösréz radiátort, aminek vastagsága is van. CPU blokknak szintén vörösrézt.
Itt elég sok minden van:

https://merlinhardver.hu/

A radiátor legyen akkora, hogy a gépház tetejére legyen beszerelhető. Corsair 780 gépház esetén ha jól tudom ez 3x140-es (ventilátod méret). Célszerű a radiátorhoz annyi ventit venni, amennyi kell hozzá és a hátuljára a gyári méretűből 1db és az elejére szintén gyári méretűből 2db-ot rakni.
A gyári Corsair ventik jók, de van náluk komolyabb is.
A túlfolyó tartály legyen nagy, hogy sok hűtőfolyadék férjen a rendszerbe és egyszerű, biztonságos legyen a rendszer feltöltése és esetleges leeresztése. A túlyfolyó tartályt kívűlre célszerű rakni. A Corsair gépházon van ki és be vezető furat is a hűtő csőnek.
A különféle szerelvényeket pedig az eszközökhöz célszerű megvásárolni. Csövek terén nem ritka eset, hogy autós boltban olcsóbban és jobbat kapsz.
A hűtőfolyadékra kérdezz rá, hogy mi mehet bele. Lehet olcsóbbat és jobbat is kapsz autós boltban! :wink:

Aki nem ért egy AIO-hoz, az nem fog összerakni egy komplett egyedi vízhűtést. :slight_smile: Az Alphacool meg kb. gyárt mindent, ami egy profi folyadékhűtéshez kell.
A D5-ös szivattyot érdemes tágulási/kiegyenlítő tartállyal szerelni és ha egyszer össze van dobva, légtelenítve, akkor sok gondot nem okoz már. A folyadék ioncserélt víz és minimális fagyálló keveréke kell, hogy legyen az algásodás végett.
Meg sorolhatnám, szenvedtem eleget régen a vízhűtések építésével…

Éppen ezért célszerűbb, olcsóbb és biztosabb egy komoly léghűtő. Pl.: Noctua NH-D15, be quite! Dark Rock Pro és társai.

BTW, @moderators szerintem zárható, mert egy hete csönd van itt. Köszi!

2 Likes

A léghűtés tényleg egyszerűbb, de a vízhűtés sem egy túl bonyolult dolog. Viszont vannak cégek, akiknél nemcsak vásárolni lehet, de össze is rakják. Ilyen komoly konfiguráció esetén szerintem érdemes pár céget megkeresni és vízhűtést összerakatni hozzá, ha lehetőség van rá.

ááááááááááá neeem.
Olyannak, akinek van benne tapasztalata/gyakorlata.

Kezdő építők maradjanak a levegőnél.

Fizeted neki? Csak a víz építtetése kb a gép árának a fele/egésze.

NEM

Rá kell tolni egy böszme tornyot oszt jónapot.

Pár építés már mögöttem van. Vizet inkább az akváriumba, ha nem ragaszkodik érte foggal-körömmel az ember.

Az a képen lévő ház meg igencsak idejétmúlt.

2 Likes

Nem mondanám a vízhűtőre, hogy egy bonyolult dolog. Sőt, egy baromi egyszerű dolog. Persze egy léghűtőt sokkal egyszerűbb és gyorsabb felrakni és beüzemelni és olcsóbb is, de nem olyan hatékony.
Egy kis hasznos infó a vízhűtésről:

Beregisztrálás után kapsz egy PDF dokumentumot, amit érdemes elolvasni. Sok hasznos dolog van benne.
Óradíjra dolgoznak gép összerakás terén mindenhol és nem sok idő összeszerelni egy vízhűtést. Előre meg kell kérdezni mennyiért rakják össze. Több helyről kell árajánlatot kérni.
Mindenkinek más az ízlése. Szerintem nem idejét múlt ház a Corsair. Minőségi darab, igaz nem olcsó.

Nekem nem kell bemutatni a vízhűtést. Építettem már.
De most itt arról van szó, hogy erőltetsz MEGINT egy nem érdemi dolgot.

3 Likes

:laughing:

Köszönöm mindenkinek a hozzászólást, a gép elkészült. A végül egy be quiet 802 silent base lett a ház.
A proci hűtésnek meg egy artic liquid freezer II 360 -at tettem bele. Egyedi vízhűtés biztos jobb , de macerásabb.
Nem biztos hogy 2 év múlva ugyan így ebben az állapotában fog megmaradni a gép, az egydi vízhűtés véget nagy szívás lenne újra szétszedni és összerakni. léghűtés nem rossz, de nálam amikor egy noctua nh-d15 volt a másik gépemben a procin , a vga jobban melegedet ,mert nem volt nagy hely a vga és a torony között. Én azt vettem észre ha valahogy tudod hűteni a hátsó részét a vga-nak sokkal alacsonyabban lehet tartani a hőmérsékletét.

Semmi, de semmi párhuzam nem SZABADNA, hogy legyen a CPU és a GPU hőmérséklete között! Kivétel: egy rossz ház, rossz szellőzéssel.
Remélem a “békán” rácsos előlap és fedlap van. :slight_smile:

1 Like

Félre értetted a mondandómat. A proci hőmérséklete nem befolyásolja a gpu hőmérsékletét, de a nagy torony hűtő miatt a gpu-t kevésbé tudod hűteni, legalábbis nekem egy be quiet 500dx házam volt , noctua dh-15-ös hűtővel asus rog strix 3080-al. Előle 3 venti nyomta be a levegőt 2 felül és egy oldalt ki. A gpu mégis elégé melegedet. A mostani házban 8 fokkal hűvösebbek az értékek pedig tesztek alapján közel azonos hűtési szempontból. Leterhelve is maradnak a hőfokok a másik háznál meg elszálltak és 100 fokos memória hőmérsékletnél lekapcsoltam a stressz tesztet. Játékok alatt közel 8 fokkal hűvösebb a kari a memória 80 fok fölé nem megy. Anno volt bányász rigem, ott is a 3090- nek a hátlapját hűtöttem és hűvös maradt, stabil 94 fok memoria és 56 fok gpu 116 mhs-en járatva. Azért gondolom hogy kellő mennyiségű levegő tudjon áramolni a gpu hátlapján, ha túl kicsi a rés a levegő hamar felmelegszik míg ha van több centi akkor nem melegszik annyira. Legalábbis nekem ez a tapasztalatom.

Nem, nem értettem félre. A két felső ventivel rontottad el az egészet. Mindegy, nem akarok vitatkozni, hűtésben nem lehet meggyőzni. :smiley: (nem véletlen, hogy nekem még mindig oldalt is van 2db 14-es ventim a házon - a legjobb konstrukció a VGA-knak)