Új PC 5 év után

Sziasztok!

A combos FX6100 - HD7750 kombómat cserélném le 4-5 év használat után. Még nagyon képlékeny a dolog ezért szeretnék segítséget, tanácsot kérni. A költségvetést nagyjából 3-400K körülre lőttem be, nagyon-nagyon max 500k indokolt esetben. Nem igazán követtem az elmúlt pár évben a PC-k technológiai fejlődését, más terület érdekelt, de mostanra beérett a dolog. Monitor, bill, egér stb. nem számítanak bele a költségvetésbe, a vásárlás kb. február elejére valósulna meg. Márka preferenciám kimondottan nincs.

Amire használva lenne a gép: természetesen minden játék ami a mostani gépem teljesítményéből adódóan kimaradt, pótlásra kell hogy kerüljön(fullon), plusz ami ezután megjelenik. Délutánonként ill. hétvégén média szerverként is menne, valamint időnként egy jobb fajta 4k tv-n keresztül lenne igénybe véve. Sokat ügyködök excel táblákkal, miközben rengeteg tab nyitva van a chromeban, flac/ape formátumról menne zene(egy jobb fajta DAC szempont lehet). Nem baj a 1080P, de inkább 4K felé hajlok (monitort majd a video kártyához veszek), illetve kacsintgatok a VR felé is, min. 2-3 HDMI csati is szempont.

Néhány alkatrészt már kinéztem magamnak, ezzel kapcsolatban szeretnék megerősítést vagy eltántorítást, de a gép “lelke” még teljesen képlékeny. Fontos szem előtt tartani, hogy 3-5 évig nem igen nyúlnék bele a buildbe, csak minimálisan. Színes, szagos, csillogó, villogó dolgok nem érdekelnek, legyen halk, megbízható és tegye a dolgát.

Az i7 7700(K)+1060/1070/1080 széles körben elfogadott párosnak tűnik, de épp egy generáció váltás elején vagyunk. Érdemes beruházni a 8. generációs intelekbe+Z370, ha nem akarok belenyúlni a buildbe évekig? Harmadik lehetőségként ugye ott vannak a ryzenek amikről csupa jót hallani, de már rebesgetik a 2. generációt itt is.

Házból a Fractal Design Define R5 Titaniumot néztem ki, illetve az NZXT Noctis CA-N450W-M1 -el szemezgetek még. Toshiba 3TB 64MB SATA3 DT01ACA300-ról jókat olvastam, illetve WD blue 3 ill 4 TB-n gondolkozom. Kingston 120GB/240GB SSD. A samsung SSSD-k megbízhatóak? RAM-ból ezzel a kettővel szimpatizálok: G.Skill Ripjaws V 2x8GB DDR4 3000MHz és Corsair 2x8GB DDR4 3000MHz Vengeance.
Tudom a táp az alaplap/vga/cpu függvénye, de az FSP 600W Hyper M -et sok helyen ajánlják.

Nagyjából ezekhez az alkatrészekhez és a fentebb leírtakhoz, mit ajánlanátok alaplap, proci+hűtő, video kártya téren? Van esetleg olyan ami február környékén kijön és érdemes vele várni?

Előre is köszönöm a segítséget!

Szia :smiley:
Szerintem már most se igazán érdemes Kaby Lake-ben gondolkodni, jövőre valószínűleg a mostani Coffee Lake-nek is sokkal barátibb lesz az ára, meg olcsóbb lapok is jönnek hozzá elvileg. A Ryzen jelenleg nem rossz választás, de mivel lejjebb fog menni a Coffee Lake ára ami szerintem elég jól sikerült, így majd azt éri meg jobban megvenni. Ami mint írtad tényleg kérdéses, ha jövő év elején jön a következő generációs Ryzen, akkor az hogyan fog teljesíteni… de ez majd kiderül a tesztek alapján. :smiley:
GTX 1060/1070 egészen biztos, hogy kevés lenne a 4K-ra főleg ha évekre tervezünk vele, de szerintem egy 1440p-s 144Hz-es 21:9-es G-syces monitorral lehetne támadni (csak ez nagyon drága). :smiley:
SSD-ból a Samsung Evo 850 vagy 960-at ajánlom, teljesen megbízhatóak és gyorsak.
Tápból az FSP Hyper M nem rossz belépő szintű táp, de egy ilyen 400 ezer Ft környéki konfignál már nem spórolnék ilyen szinten a tápon és inkább egy 10-essel drágábbat és sokkal jobbat vennék, pl:
EVGA SuperNOVA 550 G3 550W Gold

A teoretikus 500k-s plafonból az alábbit mondanám most. Ha nem lesz komolyabb tuning akkor a deszkán lehet fogni egy 10-12e Ft-ot.

Tervezett 4K használat miatt GTX 1080 alá nagyon nem tendálnék videokártya téren. De a felhasználható keret függvényében a GTX 1080 körítését kell majd formálni. De februárig még sok víz lefolyik a Dunán.

image

Köszönöm a válaszokat! Én is az új generációs intelek felé hajlottam és most megerősítettetek ebben. Ha nem lesz addig drasztikus változás a piacon akkor erre építem a gépet. Remélhetőleg addig esnek kicsit az árak :slight_smile: Így sem gond csak ha nem húzok meg egy határt akkor hajlamos vagyok túlköltekezni. De ha ennyibe kerül a 4K akkor nincs mit tenni :slight_smile:

Sziasztok!

Az utolsó poszt óta kicsit jobban beleástam magam a témába, meg a fórumba és a következőre jutottam. Igen gyorsan pörögnek a posztok a PC építés témában, de szinte egyiknél sincs valós építés, csak konfigokról megy a tanácsadás. Szeretném megtörni ezt az egyhangúságot és a változatosság kedvéért, fotókkal kísérve bemutatni a saját gépem elkészültét.

Történt velem egy kis “baleset” ami eltérített az eredeti tervemtől. Konkrétan megláttam egy házat amibe azonnal beleszerettem, és hiába néztem meg azóta 100 másikat, nem tudtam magam lebeszélni róla. Így esett meg, hogy a mai nap megérkezett hozzám ez a gyöngyszem, amibe majd sorjában érkeznek az alkatrészek.

Update #1

A ház (In Win 909) jellegéből adódóan sajnos módosítani kellett az eredeti elképzelésemet (no RGB->solid RGB), illetve a büdzsé is jelentősen félrecsúszott, emiatt inkább több ütemben(3 vagy 4) lesz megvalósítva a dolog és nem egyszerre szerzek be mindent (egy éve költöztünk be a párommal egy teljesen üres lakásba, másra is kell a pénz). Viszont kicsit türelmetlen vagyok és úgy döntöttem, nem várom meg a következő ryzen generációt, coffee lake platform köré fogok építeni. :slight_smile:

Első körben nagyon gondolkodtam az Asus Rog Maximus X Hero-n, de nem használnám ki, így végül elengedtem a dolgot és egy Asus ROG Strix Z370-F Gaming-re esett a választás. Az Aquanál akció keretében egy 120GB-s Kingston SSD-vel együtt sikerült megvennem, így átmenetileg az SSD-ről is le van a gond. Sikerült elkapnom az edigital RAM “akcióját” is, így jelentős összeg maradt zsebben, a Kingston HyperX Predator 16GB DDR4 3200MHz CL16 vásárlása után. Kezdő háttértárnak egy Western Digital Caviar Blue 2TB-t vettem, később a játékoknak egy WD Black 1TB van betervezve, és egy WD Red minimum 3 TB, de lehet nagyobb a média szerverhez.

Második ütemben (valószínűleg január végén) szeretném megvenni a processzort, Intel Core i5 8600K van tervben, de az árak és akciók függvényében fél szemem az i7-en tartom. A tápot, Seasonic Focus Plus 850W Platinum (jelenleg 1-2 ezer ft különbség van a 750 és a 850 között, ez még változhat) és a processzor hűtőt, ami jelen állás szerint egy NZXT Kraken X52 (itt sajnos megint beleestem abba, hogy megláttam és nem tudom elengedni :slight_smile: ). A házba a Thermaltake Riing LED 14 és 12-es változatait néztem ki, a minimalista RGB design abszolút megtetszett. Nagyjából ilyen tájt lesz beszerezve az új asztal, és lesz átalakítva a szobánk is.

A harmadik kört szándékosan kicsit későbbre hagyom, addig kénytelen leszek az integrált video megoldást használni (ami szerintem így is jobb mint a mostani buildem). Jelenleg szerintem a 4K gaming meglehetősen kompromisszumos és egy 50"+os TV amúgy is csak néhány játék típusnak állna jól, ezért az ezzel kapcsolatos elképzeléseim változtak. A 21:9-es képarány és 1440p-re tettem le a voksomat, mert ezt a jelenlegi videokártyák is viszonylag jól ki tudják szolgálni és nagy upgrade lenne a jelenlegi után. Mindenképp szeretném megvárni az új nvidia generációt, a jobb teljesítmény végett és az árak változása miatt is. Mivel a 1080/1080 TI elég nagy részét tenné ki a teljes buildnek, ezért nem akarom elkapkodni a dolgot, ezen a pár hónapon már nem múlik. Ezzel egy időben tervezem beszerezni az új monitort is, jelenleg kettőt néztem ki (ASUS PG348Q, Acer Predator X34) de addig még ez bőven változhat, jobban beleásom magam a témába és lehet egy olcsóbb megoldást választok.

Utolsó körben beszerezném a maradék HDD-t, vagy SSD-t (ki tudja mi lesz addig). A 120GB-s Kingstont szeretném lecserélni egy M.2-es Samsung 960 EVO-ra 250 vagy 500GB-s változatban, illetve néhány perifériát lecserélnék a mostaniak közül. Az SSD megy majd a mostani házba, a régi cuccok ki lesznek kukázva és a páromnak lesz építve egy budget ryzen build, a mostani monitorral (ő nem játszik egyáltalán).

Habár nagyjából már megvan az elképzelésem, mi és hogyan lesz, esetleges tanácsokat és véleményeket szívesen fogadok, semmi sincs kőbe vésve. :slight_smile:

Eredetileg a silver kivitelt szerettem volna, de mivel a fekete változatot jelentős kedvezménnyel tudtam megvenni, így egy Red/Black témát szem előtt tartva lesz összerakva a dolog.

Update #2

Ember tervez…Kicsit elszálltak az árak és a készletek bizonyos termékekből, ezért kénytelen voltam megvenni az utolsó Seasonic FOCUS Plus 750W Platinum-ot az Alzáról, ha nem várok vele ennyit 5.000 Ft-al olcsóbban kaphattam volna ugyan ezt 850W-os teljesítménnyel. A video kártyán kívül szinte minden más megvan, így nem bírtam volna ki, hogy a táp miatt még heteket kelljen várni az összeszereléssel. Aki esetleg olvassa ezt és a jövőben 0-ról építene gépet, mindenképp egyben szerezze be az alkatrészeket, mert nagyon nem jó érzés a dobozban nézni őket :smiley:

Mikor elkezdtem ezt az egészet, induláskor az elsődleges szempont a praktikusság és a teljesítmény volt, de aztán úgy döntöttem érdemes áldozni a szépség oltárán és utólag úgy érzem jó döntés volt. Tudott valamit aki kitalálta ezt az RGB trendet. :wink:

Több helyen felmerült a fórumban, hogy ki honnan vásárol, szerzi be az alkatrészeket. Alább olvasható az én listám, mindegyik üzlet megbízható, határidőben teljesített mindenféle komplikáció nélkül, ajánlom bármelyiket (garis ügyintézésről nem tudok nyilatkozni, remélem nem is kell a jövőben sem). Rendeléskor elsődleges szempont az ár volt, illetve a garancia ideje.

In Win 909 - Alza
Intel i5 8600K - Alza
Seasonic Focus Plus 750W Platinum - Alza
Asus ROG Strix Z370-F Gaming - Aqua
Kingston A400 120 GB - Aqua
Western Digital Caviar Blue 2TB - Aqua
NZXT Kraken X52 - BestByte
Western Digital Black 1TB - LeC
Western Digital Red 4TB - LeC
Kingston HyperX Predator 16GB DDR4 3200MHz CL16 - Extreme Digital

Thermaltake Riing Plus 12 RGB TT 120mm - ez még beszerzésre vár, jelenleg nyitva van a ház, nagy terhelésnek még nem is lesz kitéve egy ideig a gép és így 30-40 C fok fölé nem is ment egyik alkatrész sem.

Összeszerelés és telepítés után adódott némi gond, erről részletesen a Support témában írtam.

Kábelrendezést meg egyéb kozmetikai teendőket még nem végeztem, a helye sincs még kialakítva, kicsit csúszik a szoba átalakítás, jelenleg a padló közepén pihen, lógó kábelekkel.

Innentől a Milyen a te configod témában fogok írni, és képeket feltenni amikor aktuális lesz. A videokártya-monitor témára pedig visszatérek a jövőben, ha már tudunk valamit az új generációról és ésszerű árak vannak a piacon.

Köszönöm mindenkinek aki segített és aki idáig elolvasta.

Milyen a Te configod?