Új ryzen build, hőprobléma

Sziasztok
Olyan kérdésben szeretném a segítségeteket kérni, hogy a minap raktam össze egy konfigot, azonban iszonyatosan magasra rúg a proci hőfoka.
Setup
Asus rog strix b450 f gaming alaplap
Ryzen2600x proci alapórajelekkel buhera nélkül.
Gyári hűtővel
Noctua hűtőpaszta
Ház NZXT s340
Ventik : 2db 12centis noctua hűtő a gép elejébe és 2 db CM ami kifelé fúj.
Seasonic focus plus 650 gold táp.

A probléma ott gyökeredzik, hogy sima Aida64 és ryzen masterrel figyelve a hőfokot inditottam egy cinebench r20at, és aida64 stress testet is hogy többféleképpen teszteljem a rendszert.
Alapjáraton simán felment 90-95 fokra is a proci összes mag használata mellett.
Kutakodtam kicsit és több helyen írták hogy a biosban offset voltaget állitsak be továbbá kapcsoljam ki a PBOt.
Sikerült minden, -0.1125 s offset voltage mellett stabil maradt a gép.
Viszont, a CPU Core voltage maradt 1.37 körüli értéken és a hőmérséklet is 82 fokra tudott max lesiklani.

Mit rontok el? Külföldi fórumokat direkt böngésztem és ott dicsérték az amd alap hütőjét, közel sem ilyen hőfokokat mérve (ott prime95el volt 80)

Kérlek amennyiben tudtok hasznos tanáccsal szolgálni, segítsetek.
( A dobjam ki mer egy szar, nem megoldható)
Köszi

Először raktál össze gépet? Pasztát biztos jól tetted fel? Prociról a fóliát levetted?

Biosban kellene nézelődni, ha jól rémlik az Asus is csinálta hogy alapban boostolta az összes magot a procin, nem csak 1-2-t ahogy elvileg kéne. Már nem emlékszem a beállítás nevére (google biztos segít) de ezt érdemes megkeresni, biztos valami advanced menüben van elrejtve a proci beállításoknál. Elvileg ha Auto-n van, akkor mindent feljebb boostol, szóval ki kell kapcsolni.

@medvemacko
Nem, nem először, laptopokat és gépeket is raktam már össze többször is. Ezt is újra pasztáztam és kifogyott a tudásom.
@meteoric87 Utána nézek köszi

Közben megtaláltam, Multi core enhancement a neve, ezt kell kikapcsolni ha be van.

@meteoric87 Sajnos nem segített, ugyanúgy 82-84 fokra kúszik fel. Egyszerűen nem tudom mi lehet a baj.

CPU VCore-t tedd auto-ról normal-ra (offset nem kell) ha van ilyen opció, illetve PBO-t (valahol AMD CBS opciók alatt van ASUS-éknál) meg rakd auto-ról disable-re. ASUS-ék hajlamosak egy szimpla XMP állításnál is minden mást is rácsavarni pluszbna a CPU-ra.

De amúgy stressz tesztek alatt mit vársz a dobozos hűtőtől? CB R20-ban van még AVX load is, szóval igazából annak csak annyi a dolga hogy <95°C tartsa a maghőmérsékletet vagy ahogy eléri az hőküszöböt a boost algoritmus leveszi az órajelet.

@sutyomatic a PBO kikapcsolva, a Corenál nincs normal mode, vagy offset vagy manual vagy auto.

Na mármost a baj az hogy ha a tesztek alatt ennyi a hőfok, akkor vágás/ game alatt vajon mennyi lesz?

Az előző procim fx8350 stressz teszt alatt volt 65-70 fok, gaming alatt 60-65 fok, egy gagyi 8ezer ftos shiva hűtővel.
Ha tényleg csak ennyi van az amd hűtőben, akkor nem értem miért magasztolták az egekbe a külföldi nagy teszterek. Náluk 70 fok volt és csak 80 fok Prime95 alatt.
Példa: https://www.techspot.com/review/1635-amd-wraith-coolers-compared/

A tesztek sokkal jobban terhelik a procit, mint bármilyen gaming/munka.

Én még mindig azt mondom, hogy az alaplapnál van valami. Sajnos az Asus szeret belenyúlni olyanokba is alapban, amibe nem kéen neki, ezen kívül drágább is mint a többség.

Igazából én kicserélném egy MSI B450 Tomahawkra és kész.

Az is kérdés, hogy nálad a szobában milyen hőmérséklet van?
Valamint ma jött ki a 3. generáció, így pont nem érte meg a 2600X-et megvenni. Én azt is visszaküldeném és megvenném pár hét múlva a 3. gent.

@meteoric87 Sajnos nem opció a 3rd gen az ára miatt, 50ezer ft ért jutottam hozzá akciósan egy új 2600xhez.
Az asus lapra azért esett a választás, mert egy jobb audio chippel rendelkezik és akkor amikor vásároltam, volt kemény 4 ezer ft a két lap között.

A biosban kikapcsoltam a multicore enchancert a PBOt és levettem offset voltageal. Kezdem tényleg azt hinni, hogy muszáj egy új procihűtőnek néznem :confused:

Egyszerűen nem fér a fejembe mi lehet a hiba.

Melyik programmal nézed a hőfokokat?

Ha leveszed a gépház oldalát, hogy változnak a hőfokok?

Bios a legfrissebb?

Valamint hogyan fúj kifelé a 2 venti amit írtál? Ugye nem felfelé az egyik, a profi felett?

Még nem próbáltam levenni, mert nem úgy akarom használni.
Bios a legújabb 07.05 ei asus oldaláról usbn frissítve. De az előző és a mostani biossal is ugyanrz a helyzet.
A fokokat az aida64 és a ryzen masterrel mértem. Mindkét program ugyanannyit mér
A 2 venti ja úgy fúj ki, eddig is így volt, az előző setupban, de megforditottam és úgy sincs különbség.
Nekem a core Voltage 1.35-37et sokallom, és nem értem mire ennyi energia, mások simán tuning nélkül 1.2 1.25 el hozzák ugyanazt a szintet.

Cooleren a csavarokat átlósan felváltva húztad meg?

Amúgy ehhez melyik coolert kaptad a dobozosbol? Mert 65W-ig csak a félmagas jár, 95W-hoz meg a dupla magas.

@sutyomatic a dupla magasat rézmaggal.
Igen igen átlósan, hogy ráfeküdjön szépen.
Kétszer pasztáztam újra, hátha balga módon elbénáztam de nem azzal van a baj.
Passzolom egyszerűen nem vágom, lehet veszek egy nyamvadt új proci hűtőt aztán elengedem a dolgot :confused:

A fenti ventit vedd ki, csak ront az előről hátra irányuló airflown.

Azért kéne pont levenni, hogy kiderüljön, airflow “hiba” áll fent, és ha megfelelően kap akkor jó e, nem azért hogy folyamatosan úgy használd.

Rendben
Kiszedem a fentit, holnap letesztelem úgy mi a helyzet.
Próbáltam azt is a biosban hogy az összes ventit autoról turbó módba állitom, de úgy sem volt különösebb különbség, 1 fok talán.

CPU venti milyen sebességeket mutat miközben ilyen meleg?

A cpu 22-2300rpmel pörög plusz a többi venti is a pwmnek megfelelő max sebességel.

Holnap csinálok egy nagy tesztet, játékok alatt mit teljesít a cucc, aztán meglátjuk.
Most nézem a magyar árakat a ryzen 3rd 3600as procinak 68-70k. Annyival drágább mint amennyivel többet tud.

Köszi a helpet srácok, holnap folytatom a tesztelgetést.

Mire jutottál? Mert nekem is ilyen procim van hasonló problémával…

@kapocsakihun Sajnos még nem volt időm, de amint meglesznek az eredmények, jelezni fogom!