Új ryzen build, hőprobléma

Nos!
A következő a helyzet.
Letöltöttem a Blender BMW-s tesztet és azzal nyüstöltem a CPU-t.
Ennek oka az, hogy egy folyamatos CPU terhelés jobban összevethető a mérési eredményekkel. A Cinebench r20 csak 1-2 percig kapargatta, és szerettem volna egy áthatóbb tesztet, ahol már biztosan beállnak a hőfokok!

Blender, alapjáraton, mindenféle Boost és egyéb dolog levétele nélkül.
végzett idő: 5perc 55mp alatt.
CPU hőfok: 84 fok ; Cpu Core voltage: 1.37V; Cpu sebesség összes magon 3.85-3.9GHz között ugrált.

Tekintve, hogy a Biosban hiába kapcsolgattam bármit a cpu core voltage és PBO-nál. Mégsem volt kerek a történet.
A következőket tettem:
Legfontosabb! Ryzen Master letöltése telepítése!
Windows enegiabeállításainál a sima Balanced-Kiegyensúlyozott beállítást löttem be, a Ryzen Balanced helyett.

Ryzen Masterben a következő beállításokat használtam:

PPT: levettem 128-ról 110-re!
TDC: levettem 80-ról 70-re!
EDC levettem 125-ről 110-re!

Ezeket a beállításokat elvégezve a következők születtek:
Blender idő: 6perc 5mp
CPU hőfok: 72fok CPU Core voltage: 1.22-24V CPU sebesség az összes magon: 3.80- 3.85GHz

Amit mindebből tapasztaltam, hogy asus biosában én hiába lőttem be az offset Voltage-t -0,100-re és kapcsoltam ki a PBO-t és a Core Enchancer-t, a windows automatikusan lekezelte.

Szóval a legjobb megoldás ezek szerint most szoftveresen született.
Witcher 3-al játszva kb 15 percet,ebből városban és kint a nyilt terepen is voltam, a CPU nem ment 64fok fölé!

Aki Ryzen2600x-es procit a gyári hűtővel birtokol, annak javasoltak a következők beállítása ha szintén magas hőfokokat tapasztal!

Ha van olyan aki tesztelni tudja, írja le mindenképp mit tapasztalt! Tanuljunk együtt :slight_smile:

Mindenféleképpen kiprobálom…

Csak most elszállt a windowsom,úgyhogy tehetem ujra

Ha megváltozattam a beállításokat úgy,ahogy te újra kell inditani a gépet?

Nem kell, csak a profile 1ben Apply-old le. És ha indítod a tesztet látni fogod higy tartja e magát hozzá

Némileg jobb lett a beállításaiddal,de igyis felment Ring Of Elysum játékban 80 fokig a proci 23 perc játék alatt…Szerinted még tudnánk csökkenteni a voltagen?

A voltage csökkentés pont olyan mint a növelés. Van amelyik chipen sokat lehet vágni, és stabil marad, van amin alig mert egyből fagyogat. Szikikonlottó, próbálkozni kell.

A 80 fok egyébként egyáltalán nem gond, szóval így is hagyhatod.

Elvileg az Xes modellek a ryzenek közül válogatott chippek, mivel alapból gyárilag vannak felhúzva és úgy tesztelve. Tehát elméletben bírnia kell az alap x nélküli paramétereket ha undervoltolni szeretné a user.
Persze, itt most más a helyzet.

Azt tapasztaltam, hogy amennyiben jó a VRM és a táptól is tud kellő mennyiségű kraftot szedni, akkor a PBO és az XFR miatt, felveszi amit bír és hacsak nincs jó hűtőd, kimaxolja a core voltaget, és emeli a magonkénti órajelet, akkor felmegy a megengedett maximális hőfokra is akár.

Viszont az egyetlen járható út, a sok próbálkozások után,
az a ryzen masterben való Core Voltage és PBO szintezés.
Kellemetlen, de így a gyári hűtő maradhat, miközben alig érezhető a teljesítmény különbség.

Én mindezek mellett rendeltem egy Artic Freezer 34 1 ventillátoros processzorhűtőt.Azzal remélem már élhető lesz a számítógépem!Köszi dr4sth!!

Remélem tudtam segíteni!

Akinek hasonló problémája van és elakadt volna, nyugodtan írjon.
Írok holnapra egy összefoglalót a téma végére, amiben lépésről lépésre leírom, mi vált be és hogyan sikerült 10 fokot lefaragni a pokol kapujából

Megfogom nézni azt az összefoglalót! Szerintem amúgy ez a hűtő leviszi 65-70 fokra a procit game közben,ami már nekem se bántaná a szemem.Egyre jobban reménykedem!
Tényleg köszi!

Sziasztok!

Összefoglaló leírás lépésrôl lépésre:

Ryzen 2600x gyári hűtővel való használat, túlmelegedés ellen.
Ha 85 esetleg 90 fok feletti az alapbeállításokkal a procid, terhelés alatt és már egy jó szalonnát tojással is rávágnál hogy ne vesszen kárba az a hő. Nekem sikerült lecsitítani 75 fokra, néhány egyszerű beállítással.
A teszt programom a Blender BMW volt, ami egy jó erős 5 6 perces terhelésnek veti alá a procit.

2 megoldást fogok javasolni!
Az első megoldás, az hogy a Biosban állítjuk be a proci maximális hőfokát.
A második az kicsit bonyolultabb, viszont stabilabb kevésbé ingadozó áramot kap a processzor. Én a második megoldást javaslom!

Magyarázat: Erre azért van szükség, mert alapból az AMDnél van a PBO és XFR nevű csoda, amivel alapvetően nincs baj, viszont ezeknek köszönhetően érvényesül az addig nyújtozkodj amíg a takaród ér elv. Tehát, ha az algoritmus érzékeli, hogy jófajta VRMed van az alaplapon és annyi kakaót kérhet a táptól amennyit nem szégyell, akkor az algoritmusban van egy meghatározott PTC érték, amit az AMD adott meg, maximális hőfok, tehát a bemeneti feszültséget és a magok órajelét addig fogja húzni amíg elnem éri a gyártó által meghatározott stabil hőfokot.
Viszont És De… Azért valljuk annyira nem egészséges dolog, hogy 90 fok körül majdhogynem serceg a picike, értem én a szakértő mérnököket, de nekem megnyugtató a tudat, hogy bőven határ alatt mozog.

Kiemelendő aláhúzandó, Fontos! Achtung! Warning! Attention!
Ezeket a beállításokat csak saját felelősségre tegyétek meg!! Részletesen leírom amennyire csak tudom, de amennyiben bármilyen problémát tapasztalsz, kifagy a géped, jön a kék halál, vagy a gép se kapcsol be, akkor áramtalanítás és bios gombelem ki vársz 1 percet vissza és default beállításokra vissza is áll.
Kezdjünk is bele.

Első megoldás: egyszerű, de kevésbé jó a procinak, és elég hozzá csak a BIOS!

1.Lépés
BIOS frissítés! Mindegy milyen alaplapod van, frissítsd a BIOS-t a legújabbra!
Ennek legegyszerűbb menete: Az alaplap gyártód honlapjára felcsattogsz bekopogod az alaplapod típusát és ott a bios menüpont alatt letölthető.
Kicsomagolod a zip állományt és felmásolod egy pendrivera a kapott fájlt, majd újraindítod a gépet.
A biosban megkeresed a bios update menüpontot pendriveról, ( Asusnál Tool menüpont–> ezflash 3 utility
Msinél Utility —> m-flash )
Lefuttatod az updatet anélkül, hogy bármi mást csinálnál!
Nagyon fontos! Nem szakadhat meg az update! Szóval lehetőleg közben ne csinálj áramszünetet. Menj le addig alfába és beszélgess a csíddel amíg települ, eltart egy kis ideig.

2.Lépés
Windows telepítés, ha még nincs. :wink:

3.Lépés
Biosban való turkamurka hurka.
Itt is megjegyezném, hogy az itt beírt értékeket én állítottam be magamnak, lehet neked ennyit nem enged az alaplapod.
A Biosodnak megfelelően van egy CPU Core Voltage nevű opció
(Asuséknál pont így hívják, MSI tájszólásban az OC menüpont alatt lesz)
Itt az Auto beállitást átállítod Offset Voltagera és mínusz értékkel!! - 0.1et megadsz.
Ha ennyitől nem indulna el, akkor próbáld a -0.05t.

4.Lépés
Minden Drivert az alaplapodhoz mérten letöltesz telepítesz, frissítesz. A Windowst is érdemes frissíteni, főleg a 1903as update miatt, ami elvileg Ryzen barátabbá teszia windowst. (Ye, boi!)
Majd felrakod a varázsprogramot. AMD Ryzen Master.
Ha mindent feltelepítettél akkor indítsd újra a gépet. Biztos ami biztos alapon, nehogy a sok driver update megzavarja a lelkét. A lélek gondozása, főleg egy winfos esetében nagyon fontos!

5.Lépés
CPU thermal control beállitás
Asus lap esetén. Advanced fül alatt legalsó pont —>AMD CBS. Ezen belül —> NBIO common options. Itt lent a Processor temperature limit kell. Ezt Auto-ról Manual-ra állítsd és adj meg egy 75-80 fok körüli értéket. Ne kevesebbet!!! Megértem hogy szeretnéd -20fokon tartani a procid, de ne adj meg 75nél kevesebb értéket! Túl gyorsan jut el 75 fokra a proci és ha ott hirtelen túl nagy áramingadozás keletkezik, az nem jó. Olyan, mintha hullámvasútazna a proci.
Mentsd el a beállításokat, indítsd újra a gépet és kész.
Bármilyen használható mérő program, aida64 vagy ryzen master inditva nem fog a beállított érték fölé menni. Amint eléri a proci az általad beállított érteket elkezdi csökkenteni a CPU core voltaget, és a bemeneti feszkót.

Ezzel kész az első megoldás. De mint mondtam én nem ezt használom!:ok_hand:

Második megoldás!
Manuálisan adjuk meg a Core Voltaget és kisebb keresztmetszetet adunk meg a proci áramfelvételének.

Az 1-4! lépés megegyezik az előző megoldáséban!
Tekerj fel.:arrow_double_up:

Nos, ha belőttük a Core Voltage-t. Mehetünk Winfosba.

5.lépés
Ryzen Master beállitása.
Itt képekkel fogok segíteni, és lépésről lépésre!
Fontos, hogy a Profile 1 re kattintsunk át, és mindent ott kell a képek alapján kattingatni, ha beállítottunk mindent akkor SAVE Profile!!

Core Voltage: 1.25 alá nem érdemes menni! teszteltem!
PPT : levettem 128-ról 110-re!
TDC : levettem 80-ról 70-re!
EDC levettem 125-ről 110-re!
Fontos: Ezek a beállítások nem automatikusak! Ha masszív terhelésnek veted alá a gépet és izzadni fog mint luxuskurva a szegény negyedbe, akkor elkell indítani a Ryzen Mastert és profile 1 majd Apply! Minden géprestart után bekell állítani.

Ezt követően nézzük ezzel a második megoldással milyen hőfokokat sikerült elérni.
statisztika_L

Nekem ezek a beállítások - erős nyüstölés hatására is- stabilan tartották a gépet.
Fontos még, hogy gaming közben nem fog ennyire megemelkedni a proci hőfok! Ez masszívan Blender teszt alatt volt, folyamatos proci számításokkal!!

Remélem tudtam segíteni, és érthető volt a leírás!
Üdv

Lezárva ekkor: #33