Vállalkozás tevékenységi kör választása

Sziasztok!
Hamarosan szeretnék egyéni vállalkozást kezdeni. Megvannak már nagyjából a tevékenységi körök, de nem találom seholse azt, hogy melyik kör engedélyköteles vagy sem, melyikhez kell telephely vagy nem vagy melyik bejelentésköteles avagy sem. Találtam róla régi táblázatokat, de frisset nem sajnos. Illetve azt sem értem, hogy a bejelentésköteles és engedélyköteles alatt mit értenek pontosan (mit kell csinálni ha ez szükséges, illetve milyen hátulütői lehetnek, ha ezek szükségesek az adott tevékenységikörhöz).

Köszönöm előre is a segítséget!

Szia!

Vállalkozás indítás:

http://www.nyilvantarto.hu/hu/evig_megkezdes

Engedély és bejelentésköteles tevékenységek listája az alábbi linken:

https://ugyintezes.magyarorszag.hu/ugyek/410009/440191

Mielött bármibe belefognál javaslom az üzleti terv elkészítését, sokat tud segíteni a későbbikeben. :wink:

Szia
Én mindenképp tanácsolnám egy kompetens könyvelő felkeresését, esetleg írásos állásfoglalást kérnék a NAV-tól.
Sok olyan tevékenységi kör van ami A-ba is és B-be is beletartozik, de lehet végül C-be kell bejegyezni.
Vannak amihez kell bizonyos iskolai végzettség, hogy lehess vállalkozó.
Nekem volt olyan vállalkozásom, ahol sem a könyvelő, sem pedig a NAV nem tudta megmondani, hogy a tevékenységi köröm milyen TEÁOR szám alá tartozik, végül a KSH-tól kellett állásfoglalást kérni és betettek egy olyan kategóriába ami hangyafasznyit kötődött a tevékenységemhez :smiley:

Kezdj könyvelőnél. Amúgy is kell egy jó könyvelő, anélkül bármit csinálsz, baszhatod. Így inkább ott kezdj, mindent el tud mondani, és te is gördülékenyebben tudsz belevágni a dologba.

Jelenleg munkavállaló vagy? Az egyéni vállalkozást egyelőre munkahely mellett kezded?

Igen úgy kezdeném egyelőre, aztán majd ahogy alakul. Tudom, könyvelő lenne az elsődleges, csak próbálok kicsit így belemászni a témába és alapokat összeszedni, hogy a könyvelő elé már egy viszonylag félkész tervvel tudjak odaállni.

Akkor javaslom, hogy mindenképp KATA-san kezdd. 8 óras munkaviszony mellett csak havi 25k-t kell fizetned, és letudtál mindent. Annak most évi 12M bevétel a határa. Plusz első körben ne légy áfakörös, így magánszemélyek felé versenyképesebb lesz az árad. Ennek jövőre valószínűleg 12M bevételre emelkedik a határa.

Ahohy @farkas_zolee írta, egy üzleti terv nagyon sokat segít, főleg, ha először vágsz ilyenbe. Neten találsz róla részletes instrukciókat.

Köszi igen néztem én is az üzleti tervet, de konkrétan nem találtam olyan útmutatót, ami arra vezet rá, hogy miket kell kiemelni és miket nem, hanem inkább csak olyanokat találtam, ami adott pályázathoz kell és hogy ahhoz a pályázathoz mit kell kiemelni

Valószínűleg ez lesz elsőként a könyvelő aztán ha nem jutunk messzire ezen a téren akkor a NAV

Az üzleti tervet nem szükséges mindenképp olyan formában elkészíteni ahogy azt a sulikban tanítják de a pontjait érdemes körbejárni.

Nagy vonalakban ezekre a kérdésekre keresd a válászt:

• Egyéni vállalkozóként mik a fix költségeim havonta
  • Mit adok el a leendő ügyfeleknek és mennyibe kerül nekem az előállítása.
  • Hogyan jut el a termék/szolgáltatás a fogyasztókhoz és milyen költségei vannak.
  • Milyen áron és mekkora mennyiségben kell értékesítenem a nulláig illetve a profit eléréséig.
  • Hogyan lesznek új ügyfelek illetve miért fognak visszatérni a meglévők.

Persze ezeket még lehet boncolgatni de ha ezekre megvan a válasz és pozitív eredménye van lehet tovább lépni :slight_smile:

Sok esetben már itt kiderül hogy érdemes-e belevágni a dologba egyáltalán. :wink:

Ha gondolod a konkrét termék vagy szolgáltatás esetében tudok segíteni pár kérdés megválaszolásában.

Jaaa és még egy tapasztalatból eredő pont korábbi egyéni vállalkozóként:

• A fizetni nem akaró ügyfelek kezelése, vagyis a behajtási folyamat …